- Czuć przede wszystkim przywiązanie do patriotyzmu. Widzimy, że wielu mieszkańców skorzystało z zaproszenia. Jest pełna sala. Organizatorzy musieli dostawiać kolejne krzesła. Pielęgnujemy tę historię lokalną, tradycję, kulturę i przywiązanie do tego, co wypracowali nasi przodkowie. Edukujemy młode pokolenie i ono te tradycje przejmuje, chociażby uczestnicząc w różnego rodzaju zajęciach, jak np. Zespół Pieśni i Tańca Mali Borzęcanie, który kultywuje te tradycje tańca ludowego i to jest bardzo ważne – podkreśla Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin.
W uroczystości wziął udział poseł na Sejm RP Norbert Kaczmarczyk oraz wicestarosta brzeski Maciej Podobiński. Kwiaty pod pomnikiem złożono także w imieniu posłów: Józefy Szczurek-Żelazko, Urszuli Augustyn, Roberta Wardzały i Władysława Kosiniaka-Kamysza.
- Każdy z nas wewnętrznie czuje tę niepodległość. Pytanie, jak będziemy ją odbierać w przyszłości? Uważam, że powinno to być poprzez budowę państwa niepodległego, suwerennego i podmiotowego. Powinna łączyć nas ta biało-czerwona przez te wszystkie lata budowania niepodległości także w przyszłości. Trudne lata i historia Polski za nami, wyszliśmy obronną ręką, ale też trudne lata przed nami. Widzimy zmiany w Unii Europejskiej, chęć budowy wielkiego supermocarstwa, a wydaje mi się, że różnorodność podmiotowości w Unii Europejskiej tworzy tę wielką całość i ten patriotyzm – zaznacza Norbert Kaczmarczyk, poseł na Sejm RP.
- Mam taką refleksję, że w tym takim naszym zatomizowanym w tym momencie społeczeństwie, musimy patrzeć, jak ci nasi ojcowie wolności funkcjonowali przed laty i jak zagospodarowali tę wolność. Uważam, że mamy szansę być nawet od nich mądrzejsi, bo wiemy, co się stało w dwudziestoleciu międzywojennym. Ci wielcy ludzie potrafili się ze sobą niestety bardzo mocno poróżnić. Wiemy, czym to zaowocowało. My mamy szansę od tak głębokich podziałów mimo wszystko odejść. Uważam, że w ten sposób powinniśmy w tej chwili budować funkcjonowanie w sferze publicznej – mówi Maciej Podobiński, wicestarosta brzeski.
Po oficjalnej części uroczystości, dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borzęcinie wystąpiły w przedstawieniu ukazującym drogę Polski do niepodległości. Na koniec mieszkańcy gminy zaśpiewali pieśni patriotyczne z akompaniamentem Orkiestry Dętej z Uścia Solnego.