Czy blizny i rozstępy można całkowicie usunąć?
Zacznijmy od tego, czym są i jak powstają blizny oraz rozstępy. Otóż w miejscu uszkodzenia tkanek – po urazie, skaleczeniu, operacji – powstaje włóknista tkanka łączna, która wypełnia powstały ubytek. Jest ona znacznie twardsza i mniej elastyczna od nienaruszonej skóry, dlatego różni się od niej pod względem wyglądu i funkcjonalności. Jeśli proces gojenia zostaje zakłócony, może dochodzić do tworzenia się blizn przerostowych lub zanikowych. Z kolei rozstępy stanowią rodzaj blizn pojawiających się w miejscu rozciągnięcia i rozerwania włókien kolagenowych. Są to więc blizny, które różnią się od tych typowych przyczyną powstawania. Zwykle są też mnogie i przyjmują postać paseczków o różnej średnicy.
Proces formowania się blizn i rozstępów jest złożony i długotrwały. Najłatwiej usuwa się te świeże, w obrębie których wciąż toczy się stan zapalny i które są jeszcze miękkie. Zmiany już utrwalone można natomiast znacznie zredukować. W tym celu stosuje się różne metody dobierane indywidualnie do rodzaju, wielkości i głębokości zmian skórnych. Jeśli interesuje Cię renomowana klinika medycyny estetycznej – Warszawa jest miastem, w którym znajdziesz placówkę z szeroką ofertą zabiegową, dzięki czemu można dobrać sposób postępowania właściwy dla charakteru Twoich blizn lub rozstępów.
Redukcja blizn i rozstępów poprzez złuszczanie naskórka
Jednym ze sposobów pozwalających na zmniejszenie widoczności blizn i rozstępów są profesjonalne peelingi chemiczne i medyczne. W uproszczeniu zabiegi takie polegają na aplikacji indywidualnie dobieranych preparatów, które docierają do wybranych warstw skóry i z różną intensywnością prowadzą do złuszczenia naskórka. W ten sposób można wyrównać powierzchnię obszaru zabiegowego, a wraz ze złuszczoną warstwą rogową usunąć część blizn.
Ponadto peelingi stymulują skórę do odnowy, co także przekłada się na zmniejszenie widoczności blizn i rozstępów. Zabiegi takie znajdują zastosowanie głównie w przypadku blizn drobnych i mnogich np. będących konsekwencją zmian trądzikowych. Zbliżone efekty w postaci wygładzenia skóry osiąga się także za pomocą mechanicznego złuszczania naskórka np. podczas mikrodermabrazji.
Małoinwazyjne zabiegi stosowane do walki z rozstępami i bliznami
Przy głębszych niedoskonałościach także tych, które powstały dawno, ważna jest stymulacja naturalnej przebudowy tkankowej. Zabiegiem, który inicjuje powstawanie nowych komórek kolagenu i elastyny, jest m.in. mezoterapia mikroigłowa. Poprzez serię mikronakłuć dochodzi do wzmożonych procesów naprawczych – celowo wykonane, drobne, ale gęste uszkodzenia zostają przebudowane. Dodatkowo w trakcie tego stosuje się różne substancje, które odżywiają, nawilżają i zmiękczają obszar zabiegowy.
W celu redukcji rozstępów oraz blizn stosuje się także mezoterapię igłową. W tym przypadku podstawowe działanie zabiegu opiera się na właściwościach stosowanych substancji. Może być to np. osocze bogatopłytkowe z czynnikami wzrostu stymulującymi skórę jak również wypełniacze tkankowe, które stosuje się głównie w przypadku blizn zanikowych.
Zastosowanie laseroterapii do usuwania blizn i rozstępów
Proces zapalny i odnowę biologiczną skóry można zainicjować także za pomocą laseroterapii. Przy bliznach i rozstępach zastosowanie znajdują różne urządzenia – lasery ablacyjne, nieablacyjne i subablacyjne pracujące najczęściej w systemie frakcyjnym.
Różnica pomiędzy nimi polega na sposobie oddziaływania na tkanki. Niektóre urządzenia pomijają wierzchnią warstwę naskórka i wywołują termiczne mikrourazy tylko we wnętrzu skóry, inne prowadzą do odparowania cząsteczek wody z tkanek, co skutkuje także złuszczeniem naskórka. Działanie laseroterapii polega na zainicjowaniu produkcji nowych włókien kolagenu i elastyny, które zastępują włóknistą tkankę łączną, a to wiąże się ze zmniejszeniem niedoskonałości.