Niemal stu uczniów z powiatu tarnowskiego rozegrało drużynowy turniej szachowy o puchar starosty. Zawodnicy zmierzyli się ze sobą w siedmiu rundach po 15 minut dla zawodnika. Piąta edycja zmagań odbyła się na terenie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Żabnie.
- Turniej co roku staje się coraz bardziej popularny. Myślę, że to jest bardzo ważne, żeby uczniowie brali udział nie tylko w zawodach sprawnościowych, ale także takich także w takich, w których trzeba poćwiczyć swój intelekt. To jest bardzo ważne, zwłaszcza dzisiaj w tej dobie cyfryzacji naszego życia, żebyśmy jeszcze uruchamiali swój mózg w miarę możliwości jak najczęściej i jak najwięcej. Szachy to gwarantują. To z jednej strony strategia, a z drugiej myślenie, skupienie, cierpliwość. Tu jest wiele takich cech, które możemy ćwiczyć - zaznacza Roman Łucarz, starosta tarnowski.
-Chciałam, żeby te dzieci i młodzież, która uczy się w naszych szkołach powiatowych, żeby ją odciągnąć od komputerów, tabletów, smartphone. Widzi się nawet, jak młodzież przechodzi przez ulicę z telefonem i to może być niebezpieczne. Udało się. Mamy piąty, jubileuszowy turniej szachowy. Jestem dumna, patrząc na tę młodzież i widząc, jak pięknie gra w szachy z zaangażowaniem. Trzeba po prostu przyjść na ten turniej i zobaczyć, żeby odczuć to sercem i całym ciałem – podkreśla Grażyna Karaś, przewodnicząca Komisji ds. Oświaty, Sportu i Turystyki Rady Powiatu Tarnowskiego i zarazem pomysłodawczyni turnieju.
-Cieszymy się bardzo, ze to u nas na hali sportowej. Jest to fantastyczna możliwość pokazania naszej szkoły. Najważniejsze jednak dla nas jest to, że nasi uczniowie, którzy uczestniczyli w drugim, trzecim i czwartym turnieju zaczęli grać w szachy. Wcześniej tego nie robili. Zaczynali na drugim turnieju, a teraz mamy dwie drużyny z naszej szkoły, więc jest to ogromny sukces. Uczniowie sami się uczą, sami ze sobą grają. Mamy nawet sponsora, który nam ufundował zarówno zegary, jak i szachy. Dzięki temu młodzież ma możliwość takiej integracji po lekcjach. Mam nadzieję, że wynik dzisiaj będzie satysfakcjonujący – mówi Agnieszka Kurzydym, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Żabnie.
W turnieju wzięły udział 24 drużyny w czteroosobowych składach reprezentujące szkoły ponadpodstawowe z powiatu tarnowskiego i miasta Tarnowa.
-W szachy można zacząć grać później. Są przykłady, że ktoś zaczynał karierę w wieku szesnastu lat i był arcymistrzem. Tak było np. z Rubinsteinem, który zaczął w tym wieku, a prawie zdobył tytuł mistrza świata. Tutaj jest kilku takich zawodników, którzy grają w klubach i oni nadają ton tym rozgrywkom, ale pozostali też próbują. – tłumaczy Czesław Markiewicz, sędzia V Drużynowego Turnieju Szachowego.
O zwycięstwo rywalizowały przede wszystkim licea: I LO i III LO z Tarnowa oraz liceum tuchowskie.
-W tym roku mieliśmy w szkole eliminacje, ja zająłem w nich szóste miejsce i przyjechałem na turniej międzyszkolny. To jest bardzo fajne. Można siebie sprawdzić i poznać też innych ludzi. Poziom jest wysoki. Są ludzie, którzy grają w szachy, można powiedzieć, zawodowo. Mnie idzie tak, że mogłoby być lepiej, ale nie jest najgorzej – mówi Michał Skalny, uczeń Zespołu Szkól Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie.
-Myślę, że jest to taka fajna integracja międzyszkolna i okazja, żeby się zobaczyć. Szachy rozwijają też myślenie logiczne, a ono bardzo się później przydaje w szkole, więc jest naprawdę super. Przyjechałam tu dla drużyny, żeby ich wspomóc. Na razie mi to wychodzi, dlatego jestem bardzo zadowolona. Aczkolwiek są tu osoby z bardzo różnymi kategoriami i rankingami, więc zależy, jak się trafi – wskazuje Lena Mróz z III Liceum Ogólnokształcącego i mistrzyni Polski z 2018 roku w kategorii do lat 12.
-Tak się akurat stało, że przed chwilą wygraliśmy z tarnowskim III LO. Z tego bardzo się cieszymy. Remis, ale dla mnie to dużo znaczy. - Czy rozgrywka była trudna? - Była trudna, ale jakoś udało mi się wygrać z moim przeciwnikiem. Fajnie byłoby skończyć na takim miejscu, które oznaczałoby zdobycie medalu, żeby po prostu pochwalić się szkole, że dobyliśmy jakieś dobre, konkretne miejsce – mówi Emil Stachura, uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Tuchowie.
Ostatecznie podium zdominowały szkoły z Tarnowa. Zwyciężyło 3 Liceum Ogólnokształcące. Na drugim miejscu uplasowała się jedna z drużyn Zespołu Szkół Technicznych, a na trzecim młodzież z 1 Liceum Ogólnokształcącego.