-Celem tego konkursu jest promowanie drewna jako surowca. Chodzi też o propagowanie wiedzy na temat leśnictwa, lasu i zrównoważonej gospodarce prowadzonej przez polskich leśników. Powiedzmy sobie szczerze, że drewno jest surowcem naturalnym, ekologicznym i przede wszystkim jest surowcem w pełni odnawialnym. Drewno mamy z lasu i jest ono nie tylko cennym surowcem, ale stał się też symbolem ekologicznego stylu życia – tłumaczy Łukasz Klara z Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska.
-Program pozwolił na budowę altany, ścieżki edukacyjnej, ale również realizację różnego rodzaju zajęć z różnych przedmiotów poprzez wykorzystanie materiałów zamieszczonych na stronie Lasów Państwowych. Dodatkowo będzie to wykorzystanie różnego rodzaju warsztatów, obróbki drewna oraz wizyty w zakładach przetwarzających drewno. To na pewno dobra forma edukacji. Daje możliwość poznania obróbki drewna oraz bogactwa naturalnego gminy Borzęcin, czyli fauny i flory, bo przecież 25% terenu to lasy – podkreśla Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin.
Na realizację projektu pn. „Wszystkie klasy znają lasy” placówka w Bielczy otrzymała niemal 100 tysięcy złotych.
-Dzięki temu projektowi uczniowie będą mogli aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, korzystać ze słońca i natury. Będą mogli również uczyć się przez aktywne działanie. Na naszej ścieżce edukacyjnej mamy piękną altanę i różne tablice dydaktyczne. Są też tam gry, np. leśne koło fortuny z różnymi zadaniami i jest też wiele tablic interaktywnych oraz kostki wiedzy. Także poprzez zabawę zachęcamy do nauki – zaznacza Agnieszka Pabian, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bielczy.
-Mi się najbardziej podoba ta ścieżka edukacyjna, ponieważ ja bardzo lubię przyrodę. Myślę, że małym dzieciom też przypadnie do gustu dlatego, że są tam te klocki do przekręcania, więc zaciekawią je np. kolory. - Miejsce do spotkań będzie fajne, ponieważ na razie był tylko plac zabaw. Teraz będzie można sobie usiąść w takim zakrytym miejscu. Założyli tam akurat siatki i będziemy grać w piłkę. Jak przyjdzie deszcz, będzie można się schować i przeczekać, a później wyjść, aby kontynuować rozgrywkę – mówią uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bielczy.
W bieżącym roku dzięki współpracy z Lasami Państwowymi gmina Borzęcin uzyskała 500 tysięcy złotych.