- Mamy tutaj kopułę naszego planetobusu, gdzie oglądamy gwiazdy, podróżujemy po układzie słonecznym, uczymy dzieci podstawowych informacji o astronomii. Robimy to po to, żeby zachęcić je i żeby one potem, w kolejnych dniach - wieczorem namówiły swoich rodziców, rodzeństwo, znajomych na krotki spacer i spróbowały już na prawdziwym niebie znaleźć obiekty, o których rozwialiśmy tutaj, w trakcie naszego pokazu - tłumaczy Mateusz Sieńczewski, Centrum Nauki Kopernik.
- Złożyliśmy wniosek o przyjazd planetarium do naszej szkoły ponieważ lubimy takie ciekawe inicjatywy. Udało się, dostaliśmy telefon z Ministerstwa Edukacji i Nauki, że planetobus odwiedzi naszą szkołę. Bardzo się z tego cieszymy. Tak zaplanowaliśmy pobyt mobilnego planetarium w naszej szkole żeby wszyscy uczniowie mogli skorzystać: ci najstarsi ze szkoły branżowej i przedszkolaki, także wszyscy mieli okazję podziwiać kosmos – mówi Joanna Ozorka-Krawczyk, dyrektor Zespołu Szkół w Szczurowej.
Dzieci oglądały pokazy astronomiczne wyświetlane na suficie namiotu planetarium. Ponadto od edukatorów dowiedziały się m.in. jak samodzielnie obserwować niebo i przygotować eksperymenty.
- Myślę, że przede wszystkim byli bardzo zainteresowani. Ja na przykład jestem zaskoczona wiedzą, którą oni maja na temat kosmosu. Kiedy pojawiały się kolejne planety, doskonale wiedzieli, że to jest Saturn, Jowisz. Wiele wiedzieli też o księżycu. Myślę, że dla nas jest to też taka ogromna okazja. My nie mamy takiej możliwości, żeby często jeździć np. do Warszawy, do planetarium Centrum Nauki Kopernik – podkreśla Dorota Bieniek-Przepiórka, nauczyciel w Zespole Szkół w Szczurowej.
- Najbardziej mi się podobał Mars. - Bardzo fajnie. Mnie się najbardziej podobał gwiazdozbiór Pegaza. - Jak był największy wulkan świata trzykrotnie większy od Mount Everest. - Ty normalnie interesujesz się kosmosem? - Tak średnio. - Czy myślisz, że to cię zachęci do tego, żeby teraz sięgnąć po książki albo filmy na temat kosmosu? - Tak. - Jak te wszystkie planety się ruszaly i powiększały, był taki stras, że to tak spadnie. - Czy wam się podobało? - Tak – odpowiadają dzieci z Zespołu Szkół w Szczurowej.
Projekt „Nauka dla Ciebie”, którego elementem jest planetobus dedykowany jest szkołom z miejscowości, których liczba mieszkańców nie przekracza 130 tysięcy mieszkańców.
- Rozwój dzieciaków jest priorytetem dla naszego samorządu i obecnej tutaj pani dyrektor. Działamy nie tylko w tym kierunku , żeby mieli zaplecze, żeby mieli się gdzie uczyć w komfortowych warunkach, ale również działamy żeby rozwijali się właśnie poprzez udział w takich, moim zdaniem, wspaniałych projektach. Gości u nas planetobus, dzieci mogą się przenieść w podróż po kosmosie. Być może dzięki temu będą mogli także rozwijać jakieś swoje pasje pod tym kątem – zaznacza Zbigniew Moskal, wójt gminy Szczurowa.
Planetobus będzie jeździł po całej Polsce jeszcze do końca listopada. Obecnie jest także negocjowana kolejna umowa z Ministerstwem Edukacji i Nauki na przyszły rok.