- Ślubowanie uczniów klas pierwszych to największe wydarzenie dla uczniów naszej szkoły. Przygotowujemy się do niego bardzo dokładnie i świętujemy ten dzień razem z zaproszonymi gośćmi - mówi Agnieszka Kapek, dyrektor ZSLiT w Wojniczu.
- Wydaje się, że to bardzo ważny dzień dla nich, bo po pierwsze przed panią dyrektor ślubują, że będą godnymi uczniami, będą przestrzegać wszystkich zasad, jak również zobowiązują się do tego, że będą się prawidłowo szkolić i działać zgodnie z przepisami. Będą przykładem dla innych uczniów - podkreśla sierżant rezerwy Zbigniew Okulicki.
Pierwszoklasiści również podkreślali, że ślubowanie to dla nich ważny moment.
- Dla mnie to znaczy naprawdę dużo, bardzo emocjonalne przeżycie. Okazja złożenia ślubowania w mundurze to coś niesamowitego i myślę, że nie zapomnę tego do końca życia - mówi Michał, uczeń klasy pierwszej.
- Chodzę do Oddziału Przygotowania Wojskowego, myślę, że to bardzo ważny dzień przez to, że staniemy się pełnoprawnymi uczniami Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych im. Jana Pawła II w Wojniczu - dodaje kilka z Oddziału Przygotowania Wojskowego.
- Zawsze marzyłam, żeby służyć w mundurze i bardzo dużo to dla mnie znaczy. Dobrze należeć do tej szkoły - podkreśla Gabriela z klasy Straży Granicznej.
W ramach wydarzenia otwarto nowoczesną strzelnicę wirtualną. To pierwszy taki obiekt w powiecie tarnowskim.
- To pierwsze takie miejsce, ale myślimy, że nie ostatnie. Myślę, że ta strzelnica wirtualna to bardzo dobry pomysł, ale też pomysł szyty na miarę. Na miarę z jednej strony naszych możliwości finansowych i dofinansowania z ministerstwa – przypomnę, że całkowity koszt tej inwestycji to jest ponad 235 tysięcy złotych, natomiast dofinansowanie to 188 tysięcy złotych, czyli 20% było po naszej stronie. Ta kwota obejmowała nie same urządzenia, nie samą broń, ale również przygotowanie infrastruktury pomieszczenia i montażu urządzeń - mówi Roman Łucarz, starosta tarnowski.
- Strzelnica wirtualna będzie polegała na tym, że będą niezbędne stanowiska, będą tarcze, będzie broń taka sama jeśli chodzi o broń rzeczywistą. Będą ćwiczenia, które będą doskonaliły umiejętności uczniów. To będzie taka bardzo rzeczywista możliwość sprawdzenia umiejętności jeśli chodzi o strzelanie, a to jest bardzo ważne, bo jest praktycznym przygotowaniem w tej dziedzinie - dodaje Jacek Hudyma, wicestarosta tarnowski.
Dodajmy, że szkoła w Wojniczu ma ponad 20-letnią tradycję w kształceniu na kierunkach mundurowych. Od ubiegłego roku szkolnego w placówce funkcjonują Oddziały Przygotowania Wojskowego, które są pod opieką Ministerstwa Obrony Narodowej.
- Klasy wojskowe u nas to jest już 24-letnia tradycja, jesteśmy z nich bardzo dumni. Mamy Oddziały Przygotowania Wojskowego, klasy wojskowe oraz klasy Straży Granicznej. Mundur to honor, noszenie munduru, orzełek – dla młodzieży znaczy bardzo wiele i są bardzo z tego dumni - zaznacza dyrektor Agnieszka Kapek.
- Ponad 20 lat temu taki kierunek obrał zarząd powiatu z ówczesną dyrekcją. Najważniejsze jest to, że się to rozwija, przychodzi coraz więcej uczniów do wojnickiej szkoły. Od dwóch lat jest tak, że Wojnicz jest liderem pod względem naboru ilościowego do szkół powiatu tarnowskiego, z czego się bardzo cieszę. Tradycja zobowiązuje - dodaje Paweł Smoleń, przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego.
Dodajmy, że w trakcie uroczystości szkolnych podpisano także porozumienia o współpracy z różnego typu instytucjami.