Co to jest bezsenność?
Jak pokazują statystyki, aż 64,2% Polaków deklaruje problemy ze snem. Bezsenność niejedno ma imię. Jest to dolegliwość polegająca na pogorszeniu jakości snu. Może objawiać się m.in. problemami z zasypianiem, przerywanym i płytkim snem, zbyt wczesnym wstawaniem lub gonitwą myśli, która uniemożliwia zmrużenia oka przez całą noc. Brak efektywnego odpoczynku w nocy, przyczynia się do gorszego funkcjonowania w ciągu dnia oraz ma negatywny wpływ na zdrowie.
Przyczyny bezsenności
Przyczyną bezsenności krótkotrwałej może być niewłaściwy styl życia, stres, czynniki środowiskowe oraz niektóre schorzenia infekcyjne. Bezsenność przewlekłą powodują m.in. zaburzenia psychiczne, długotrwałe zaniedbania w kwestii higieny snu i życia oraz choroby przewlekłe. Wśród najczęstszych czynników, które przyczyniają się do problemów ze snem i zasypianiem, znajdują się m.in.:
- stres;
- zaburzenia rytmu okołodobowego (np. praca w systemie zmianowym);
- niewłaściwa dieta;
- nadmiar alkoholu;
- nadmiar kofeiny;
- nadużywanie napojów energetyzujących;
- choroby autoimmunologiczne;
- choroby psychiczne (w tym depresja i stany lękowe).
Jak leczyć bezsenność?
W leczeniu krótkotrwałej bezsenności najważniejsze są dobre nawyki i zasady higieny snu. Efektywność nocnego wypoczynku możesz zwiększyć, wprowadzając takie praktyki jak zasypianie w ciszy, usunięcie z sypialni silnych źródeł światła, odpowiednia temperatura i świeże powietrze w sypialni, unikanie obfitych posiłków przed snem oraz ograniczenie nikotyny i alkoholu. Istotne znaczenie ma także aktywność fizyczna oraz wstawanie i kładzenie się spać o tej samej porze. Jeśli zmiana nawyków to zbyt mało, możesz sięgnąć po leczenie farmakologiczne np. lek stosowany w walce z krótkotrwałą bezsennością - Senamina.
Senamina - wsparcie w walce z bezsennością
Senamina to nowy lek na sen, który eliminuje najczęściej występujące objawy bezsenności, takie jak: trudności z zasypianiem, przebudzenia, płytki sen czy zbyt wczesne wstawanie. Działanie leku wydłuża także naturalny sen do zalecanych 8 godzin, a dzięki temu sprzyja regeneracji całego organizmu. Lek stosuje się w objawowym leczeniu krótkotrwałej bezsenności u osób dorosłych. W przypadku przedłużających się problemów ze snem objawowe leczenie nie może zastąpić wizyty u lekarza. Bagatelizowanie krótkotrwałych zaburzeń snu może prowadzić do przewlekłej bezsenności, którą znacznie trudniej wyleczyć.
Jak działa Senamina?
Powlekane tabletki 12,5 mg zawierają przebadaną klinicznie doksylaminę. Substancja czynna skutecznie blokuje receptory histaminowe H1, które mają udział w podtrzymywaniu stanu czuwania oraz częściowo odpowiadają za stany lękowe i poczucie zaniepokojenia. Związek trafia wraz z krwią do mózgu i pozwala wyciszyć i uspokoić organizm. Substancja wzmaga uczucie senności, ułatwia zasypianie i wydłuża czas snu.
Jak i kiedy stosować Senaminę?
Senamina to lek bez recepty przeznaczony jest dla osób dorosłych. Jedna tabletka zawiera 12,5 mg doksylaminy Zaleca się dawkowanie od 12,5 mg do 25 mg (1 lub 2 tabletki) na około 30 minut przed pójściem do łóżka. Jeśli zauważysz nadmierną senność w ciągu dnia, zaleca się zmniejszyć dawkę z 25 mg do 12,5 mg lub przyjmować dawkę wcześniej. Leku nie powinno się przyjmować dłużej niż 7 dni bez konsultacji z lekarzem.
Źródła:
- https://wgospodarce.pl/informacje/93630-jak-nie-spia-polacy
- https://senamina.pl/wp-content/uploads/2022/12/Broszura-PDF_Senamina.pdf
- M. Skalski, Bezsenność - patogeneza i leczenie, wyd. Kosmos 2014.
Informacje o leku:
Senamina, 12,5 mg doksylaminy wodorobursztynianu. Lek OTC
Wskazania do stosowania: Krótkotrwałe, objawowe leczenie sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych.
Podmiot odpowiedzialny: Adamed Pharma S.A.
SEA/13954/09/23