-Do takiego postoju uprawnia „zegar”. Aby go otrzymać, należy uiścić opłatę zryczałtowaną w wysokości 20 złotych i złożyć oświadczenie, że dziecko uczęszcza do danej placówki szkolnej. W praktyce wygląda to w ten sposób, że z chwilą rozpoczęcia parkowania, trzeba zaznaczyć sobie godziny i minuty rozpoczęcia. Od zaznaczonej pory jest 20 minut tego postoju – tłumaczy Jacek Chrobak, dyrektor Targowisk Miejskich w Tarnowie.
„Zegary” obowiązują tylko na jeden samochód wyłącznie w zadeklarowanej lokalizacji.
-Na tym zegarze jest zaznaczona informacja o ulicy, przy której znajduje się placówka szkolna i zaznaczony jest również numer rejestracyjny samochodu. Jeżeli jakieś dziecko jest odwożone przez kilka osób. Może być tam babcia, dziadek, czy rodzice to niestety, jeżeli są to różne samochody, to muszą być tam już wykupione „zegary” na każdy samochód – mówi Jacek Chrobak, dyrektor Targowisk Miejskich w Tarnowie.
Pod placówkami opiekunowie powinni szukać wyznaczonych miejsc do postoju.
-Mają prawo do dwudziestominutowego postoju na ulicach, przy których znajdują się te placówki. Ulicę lub ich części są odpowiednio oznakowane. Przy każdej znajdują się tabliczki „placówka szkolna” i w ich obrębie (jest początek i koniec), należy zostawić samochód – dodaje Jacek Chrobak, dyrektor Targowisk Miejskich w Tarnowie.
Do tej pory z Biura Strefy Płatnego Parkowania pobrano 150 „zegarów”. Jak mówi Jacek Chrobak, w tym czasie żaden z posiadaczy nie zapłacił dodatkowej opłaty za brak biletu podczas parkowania pod szkołą.