- Czujemy się wyróżnieni i dumni, bo to naprawdę niezwykłe zdarzenie: być pierwszą z osiemdziesięciu szkół, która doświadczy takiego dotknięcia współczesnej historii. Dla naszych dzieci jest to również wydarzenie, które sprawiło, że stanęły na wysokości zadania. Zaangażowały się od najprostszych czynności, jak zrekonstruowanie stroju powstańca, przygotowanie biało-czerwonych wstążeczek, po nawet pomimo gorąca stanie jak mur, żeby uczcić tych, którzy nie mieli bezpiecznego, spokojnego dzieciństwa i nie mieli wyboru, musieli walczyć, a nie uczyć się – mówi Dorota Wójcik, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku.
Autorką muralu jest Katarzyna Walentynowicz. Przedstawia on sześć różnych ilustracji związanych z Powstaniem Warszawskim.
- Są to ilustracje oparte o prawdziwe fotografie z różnych obszarów Powstania Warszawskiego. Zobaczymy na nich ślub, stołówkę, żołnierzy Armii Krajowej, łączniczki i sanitariuszki. Te sześć scen z powstania ma pokazywać pamięć, ale też edukować młodych ludzi, którzy tutaj - na terenie szkoły podstawowej w Brzesku, z roku na rok będą zmieniać się i myśleć o tym, że tak młodzi ludzie kiedyś pojęli walkę o wolność ojczyzny – podkreśla Agnieszka Łesiuk-Krajewska prezes fundacji Pokolenie Kolumbów, organizatorka projektu BohaterON – włącz historię!
Po oficjalnym odsłonięciu muralu, w hali sportowej odbył się koncert poświęcony powstańcom.
- W Brzesku bardzo dużo dzieje się w obszarze patriotyzmu i nie jest to puste czy nic nieznaczące. Wiele jest imprez, miejsc i cyklicznych spotkań. To też bardzo ciekawa inicjatywa, z którą właśnie wyszło Brzesko poprzez swoją jednostkę, jaką jest szkoła, w postaci uczczenia pamięci powstańców. Osiemdziesiąt lat mija, pamięć ludzka jest ulotna. Chcielibyśmy, żeby młodzi ludzie mieli to nie tylko w okresie obchodów rocznic, a więc od sierpnia do października, ale żeby przypominały im o powstaniu właśnie momenty jak dzisiaj. Aby można było przyjść, zobaczyć, chwilę się zastanowić, a nawet gdy się zapomni to zapytać: „Co to jest? Dlaczego to jest?” - wskazuje Grzegorz Brach, wiceburmistrz miasta i gminy Brzesko.
- Obecność tego muralu to jest upamiętnienie tych bohaterskich powstańców, ale także to jest kreowanie idei podtrzymywania tej pamięci. Żyjących świadków tych wydarzeń i II wojny światowej, Powstania Warszawskiego jest wśród nas coraz mniej. W naturalny sposób odchodzą. Natomiast pamięć o nich jest naszym obowiązkiem. Podtrzymanie jej szczególnie wśród dzieci i młodzieży oraz następnych pokoleń musi uwzględniać takie inicjatywy jak chociażby ta. To one będą tę pamięć cały czas podsycać i budować – dodaje Józef Gawron, wicemarszałek Województwa Małopolskiego.
Projekt otrzymał dotację z Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach Otwartego Konkursu Ofert „Mur, ale historia”.