- Cała idea polega na tym, że praktycznie każdy może skorzystać z Polskiej Strefy Inwestycji. Wystarczy 200 tysięcy nakładów inwestycyjnych, by móc dostać tak zwaną decyzję o wsparciu, czyli zwolnienie podatkowe. I tak naprawdę wykluczenia są nieznaczne. Każda produkcja IT, badania i rozwój, logistyka, to są wszystko przedsiębiorcy, których serdecznie zapraszam do inwestowania i korzystania z ulg – mówi Wiktor Cichoń, dyrektor oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu SSE Euro-Park Mielec.
Warto zauważyć, że Euro-Park był pierwszą w Polsce specjalną strefą ekonomiczną, utworzoną w 1995 roku na terenach ówczesnej Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Mielec”.
- Ta nasza mielecka strefa będzie w przyszłym roku obchodzić okrągłej jubileusz, czyli 30 lat. Na miejscu, gdzie WSK było, powstała strefa ekonomiczna, która dała ponad 18 tysięcy nowych miejsc pracy, kilkaset firm, nowych branży, dywersyfikacja, zagospodarowanie majątku, który pozostał po WSK Mielec – zauważa Krzysztof Ślęzak, wicedyrektor oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu SSE Euro-Park Mielec.
- Euro-Park kiedyś, jeszcze kilka lat temu, to ta zamknięta strefa tutaj w Mielcu plus podstrefy. Natomiast w tym momencie obszar, którym zarządzamy, to jest prawie całe województwo podkarpackie, znaczna część Lubelszczyzny. Tam wszędzie można inwestować, tam wszędzie można starać o ulgi podatkowe. Do 70% nakładów inwestycyjnych można sobie później rozliczyć w niezapłaconych podatkach dochodowych. Dotychczas udzieliliśmy zwolnień podatkowych na 7 miliardów złotych – podkreśla Wiktor Cichoń, dyrektor oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu SSE Euro-Park Mielec.
Wśród obszarów inwestycyjnych znajdują się również takie mające kilkadziesiąt hektarów, a największym z nich jest 85-hektarowy obszar w Krośnie.
- Decyzje strefowe wiążą się zazwyczaj z inwestycjami. Nasze centra, jest ich osiem w całej Polsce, zostały powołane właśnie, aby wspierać te realizacje, czyli zakup na przykład hali czy magazynu, budowę hali czy magazynu, budowę bądź najem powierzchni biurowych. Do tego świadczymy dla przedsiębiorców usługi finansowe, czyli proponujemy atrakcyjne formy finansowania pożyczkowego, leasingowego, faktoring – wylicza Beata Janczak, dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorców Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. w Lublinie.
- Kiedy powstawała strefa, w latach 90. wszystkie oczy były zwrócone na Mielec i Mielec był przykładem, jest cały czas przykładem udanej transformacji gospodarczej, jest podawany jako wzór takiej transformacji. Tak dzisiaj oczywiście sytuacja gospodarcza jest inna, potrzebujemy nowego impulsu i w takim gronie taki impuls, takie pomysły się właśnie wypracowuje. Tak że ja bardzo się cieszę z tego spotkania, że tylu przedsiębiorców, tyle głów, tak naprawdę pełnych pomysłów, jest na jednej sali. Z tego musi urodzić się coś dobrego – stwierdza Radosław Swół, prezydent Mielca.
Warto dodać, że niebawem zostanie uruchomiona strona internetowa, na której potencjalni inwestorzy będą mogli zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi terenami inwestycyjnymi Euro-Parku Mielec.