– Jesteśmy bardzo dumni, że nasi podopieczni biorą udział w takim konkursie. Bardzo długo przygotowują się do takiego konkursu i cieszą się, że mogą brać udział w pięknym czytaniu. Jesteśmy po raz kolejny na takim wydarzeniu i zawsze wzbudza ono dużo emocji. Zawsze są wszyscy zadowoleni z występu – mówi Irena Kawa, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy.
– Same próby angażują całą grupę naszego środowiskowego domu. Próby odbywają się przy publice. Oni się bardzo z tego cieszą, kibicują im mocno. Także jeszcze bardziej ich to jednoczy i podbudowuje, że wśród naszej grupy są takie wspaniałe osoby. To ogromne wydarzenie w życiu nasze go domu. Wszyscy uwielbiają wyjazdy, sam konkurs czytelniczy, ale też udział w pikniku, który tak fajnie integruje całą naszą grupę – zaznacza Maria Bielaszka, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Dąbrowicy.
W tegorocznej edycji konkursu uczestnicy przygotowywali utwory Wisławy Szymborskiej.
– Oni nie są aktorami, którzy wczuwają się w tę rolę. Oni naprawdę tak czują. Kilkakrotnie wcześniej czytają te teksty, wchodzą w nie i czują. My widzimy, że całe ciało w trakcie tego przekazu próbuje tę treść oddać. To jest fantastyczne i zawsze nas zaskakuje. Jest to już ósma edycja tego konkursu, a za każdym razem poziom jest wyższy i to jest tak naprawdę piękne. Wiadomo, że nie oceniamy tego tutaj tylko czysto w kategoriach regulaminowych. Ważna jest wrażliwość, o której wspomniałam i ten autentyczny przekaz – tłumaczy Anna Mikos, przewodnicząca jury konkursu „Niezwykła moc zwykłego czytania”.
– Terapeutka wybierała dla mnie i dobrała mi piękny ten wiersz. Jestem bardzo szczęśliwa, że mogłam go przeczytać. „Miłość szczęśliwa” Wisławy Szymborskiej. Piękny wiersz, taki spokojny, romantyczny i bardzo życiowy – Był problem. Żeby nie mieli tak samo tu, to tak wypadło, żeby mieli inny znowuż. Ja tak nie miałam. Dobrze, że miałam tylko jeden raz ten wiersz. Parę razy przeczytałam. Nie trzeba było. Liczę na wygraną – o swoich przygotowaniach mówią uczestniczki konkursu.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego.
– Wszystkie ośrodki w powiecie biorą w nim udział. Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom, ale też opiekunom, że zechcieli uczestniczyć w tym konkursie. Widzimy, że to przedsięwzięcie jest bardzo potrzebne. Mnóstwo szczęśliwych osób. My też jesteśmy zadowoleni, że możemy taki konkurs organizować, żeby te osoby mogły się spotkać, integrować i razem być szczęśliwe – podkreśla Lesław Wieczorek, starosta dąbrowski.
Konkurs był współfinansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.