– Ten festiwal tworzymy po to, by popularyzować i prezentować taniec w różnorodnej formie. Mamy jak co roku balet klasyczny, balet współczesny i balet tańca współczesnego. Prezentowane będą także spektakle, które pokazują wspaniała, wręcz zachwycającą akrobatykę, czy gimnastykę artystyczną i oczywiście spektakle kierowane dla całych rodzin – mówi Karolina Wójs, dyrektor Festiwalu Scena Otwarta.
Tegorocznej edycji towarzyszy hasło „Czas życia - wartość życia”, które jest tematem przewodnim wszystkich jej elementów.
– W tym roku te spektakle, konkurs choreograficzny i wystawa zostały dobrane tak, żebyśmy mogli mówić o różnych etapach ludzkiego życia i o wartowniach jakie w tym życiu mamy, czyli o tym co jest fundamentem naszej codzienności tak naprawdę. Wartości to jest coś, co mamy głęboko, czym się kierujemy. To one determinują tak naprawdę nasze dość preferencyjne myślenie o rzeczywistości. Być może nie zauważamy na co dzień, że według jakichś wartości funkcjonujemy – tłumaczy Bernadetta Cich, kurator programowa Festiwalu Scena Otwarta.
– Cztery spektakle, wystawa i konkurs choreograficzny, podczas którego pragniemy nagrodzić młodych, zdolnych artystów, którzy biorą w nim udział, promują taniec i po raz kolejny przyjadą do nas. To jest taka nowość w ramach tegorocznej, dwunastej edycji. Po raz pierwszy ta nagroda dyrektora zostanie przyznana. Mam nadzieje, że to będzie dobra tradycja – podkreśla Anna Chmura, dyrektor Centrum Sztuki Mościce.
– Zaprezentujemy wystawę multimedialną poświęconą performansowi i tańcowi. Sam gatunek sztuki performans jest unikalny i niepowtarzalny, odbywający się tu i teraz. Dzięki narzędziom multimedialnym, jak chociażby nasze telefony komórkowe, możemy rejestrować te wydarzenia. To jest też punkt, który sobie obrałem, projektując tę wystawę, aby zajrzeć do internetu i do artystów, którzy tworzą przed kamerami. Dlatego na tej wystawie zobaczą państwo taniec w kontekście innych kultur, w jaki sposób jest postrzegany w innych miejscach. Obecny będzie też taniec jako wyzwanie choćby wśród osób niepełnosprawnych – wyjaśnia Bogusław Hynek, kurator wystawy „Performance Dance” w ramach Festiwalu Scena Otwarta.
Podczas gali finałowej konkursu choreograficznego wystawiony będzie spektakl „Humani corporis fabrica”, który ma korespondować z występami młodych artystów, zaczynającymi dopiero swoją drogę.
– To są uznani, bardzo znani w Polsce tancerze i choreograf światowej klasy – Jacek Przybyłowicz, który dla swoich dwóch kolegów ułożył choreografie. Ryszard Kalinowski, Grzegorz Pańtak też są choreografami, ale głównie byli tancerzami. Byli, bo właśnie schodzą ze sceny. To jest właśnie spektakl taki kończący, mówiący o granicach naszego ciała, ale myślę, że też naszej wytrzymałości – mówi Bernadetta Cich, kurator programowa Festiwalu Scena Otwarta.
Festiwal rozpocznie się 7 października spektaklem „Carmen” słowackiego Państwowego Teatru Tańca w Koszycach oraz wernisażem wystawy „Performance Dance”. Scena Otwarta trwać będzie do 31 października. Pełen program wydarzenia dostępny jest na stronie Centrum Sztuki Mościce.