- Te zmagania to finał zawodów pożarniczych, które odbywały się w gminach. Zwycięscy tych eliminacji startują, a dodatkowo ci, którzy w poprzednich zawodach brali udział. Są one sprawdzianem gotowości bojowej strażaków-ochotników, bo to oni szczególnie biorą udział w tych zmaganiach. To również współzawodnictwo, bo wiadomo, że każdy w tych zawodach chce wygrać - mówi Marian Zalewski, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Brzesku.
- Strażacy szkolą się nieustannie, żeby opanowali nowoczesny sprzęt, który pojawia się jednostkach. Aby byli skuteczni w ratowaniu, to nie tylko muszą podnosić wiedzę teoretyczną, ale też odbywać zajęcia praktyczne. To bardzo ważne, bo ochotnicy są realnym wsparciem dla zawodowej straży pożarnej, niemalże na tym samym poziomie wyszkolenia i usprzętowienia - podkreśla Andrzej Potępa, starosta brzeski.
- To jest bardzo ważne nie tylko z punktu widzenia rywalizacji między jednostkami z poszczególnych gmin, ale również doskonalenia umiejętności. Na terenie naszej gminy funkcjonuje 6 jednostek OSP, a w tych zawodach naszą gminę reprezentuje OSP Borzęcin Dolny, która zwyciężyła w gminnych zawodach odbywających się w Przyborowie tydzień temu. Wiadomo, że jednostki OSP to ochrona przeciwpożarowa, ale tez bezpieczeństwo mieszkańców. To podstawowa formacja, na której opiera się zarządzanie kryzysowe gmin, więc każdy samorząd stawia na to by te jednostki były dobrze doposażone - zaznacza Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin.
Zawody odbywają się co dwa lata. Każda z drużyn musi się wykazać w dwóch konkurencjach.
- Mamy dwie konkurencje: sztafeta pożarnicza i ćwiczenia bojowe. Pierwsza część zawodów się już zakończyła, teraz trwają ćwiczenia bojowe. Później będzie podsumowanie. Najlepsza drużyna z najlepszym czasem będzie reprezentowała powiat brzeski w zawodach wojewódzkich - mówi st. bryg. Janusz Potera, komendant powiatowy PSP w Brzesku.
W tym roku pierwsze miejsce zarówno wśród drużyn męskich jak i kobiecych trafiły do OSP Górka.
- Spodziewaliśmy się, ale nie wszystko poszło zgodnie z planem. To są emocje. Myślę, że daliśmy kibicom dużo satysfakcji. Trenowaliśmy do tych zawodów tygodniami u nas na boisku w miejscowości. Każdy robił to co powinien - mówi Zbigniew Moskal z OSP Górka.
- Zawody polegały na biegu sztafety. Tam były do pokonania przeszkody. Z kolei w ćwiczeniu bojowym trzeba poprawnie rozłożyć węże i ssawną wrzucić do zbiornika. Zawody były trudne, przygotowania zawsze są najcięższe a przy zawodach dochodzi adrenalina, która sprawia, że jest łatwiej. Dzisiejsze warunki pogodowe też był ciężkie, ale daliśmy radę - dodaje Anna Mikuś z OSP Górka.
W wydarzeniu udział wzięli też posłowie z regionu, którzy przyglądali się strażackim zmaganiom.
- Tu startują najlepsi z naszego powiatu. To jest takie szlifowanie formy, porównywanie się jakim poziomem sprawności ratowniczej dysponują koledzy z innych gmin. To także sposób na integrowanie wszystkich służb, bo często zdarza się tak, że w czasie wypadku, jakiegoś zdarzenia, gdzie potrzebna jest współpraca kilku służb, to wymaga koordynacji. Takie zawody są do tego potrzebne, żeby oni mogli też nauczyć się wspólnie pracować – podkreśla Józefa Szczurek-Żelazko, poseł na Sejm RP.
- Strażacy pilnują naszego bezpieczeństwa. Jeżeli są sprawni, wykonują te czynności w obronie życia, zdrowia i mienia coraz lepiej to my jako mieszkańcy, obywatele możemy czuć się jeszcze bezpieczniej. Zawody to jest sprawdzenie umiejętności wszystkich strażaków w powiecie, drużyn męskich i żeńskich. Słyszałem, że ćwiczenia trwały w niektórych jednostkach nawet dwa razy dziennie, więc strażacy poważnie podchodzą do tych zawodów, które odbywają się co dwa lata. Dla nich to bardzo prestiżowy turniej i niech wygra najlepszy. My jako politycy powinniśmy przede wszystkim wspierać strażaków sprzętem - dodaje Norbert Kaczmarczyk, poseł na Sejm RP.
Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze odbyły się na stadionie w Borzęcinie-Borku. Organizatorami byli: starosta brzeski Andrzej Potępa, Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Brzesku, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku, wójt Gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak i Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie.