- Dziś to taka ważna chwila dla naszego szpitala, bo takie środki w historii szpitala jeszcze nigdy nie spłynęły. Na co chcielibyśmy je przeznaczyć? Oczywiście to jest na przebudowę pomieszczeń. Z tych blisko 13 milionów złotych, niecałe 4 miliony złotych będzie przeznaczone właśnie na prace modernizacyjne, a reszta na sprzęt i aparaturę medyczną – mówi Alicja Syty, dyrektor szpitala w Brzesku.
- Na pewno jest to sprzęt do monitorowania: kardiomonitory, monitory hemodynamiczne, a także aparaty do znieczulenia. Zakupimy sprzęt do terapii nerkozastępczej, dzięki któremu będziemy mogli prowadzić bardzo zaawansowane leczenie, najczęściej zarezerwowane dla Oddziałów Intensywnej Terapii. Na pewno będzie to kilka aparatów USG. Oprócz tego będzie to szereg innego sprzętu, który na pewno zwiększy bezpieczeństwo pacjentów na naszym oddziale – dodaje Paweł Gapski, lekarz kierujący Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym w brzeskim szpitalu.
Pieniądze zostały pozyskane z subfunduszu na modernizację podmiotów leczniczych. W ramach tego dofinansowania przeznaczono 1,5 miliarda złotych dla 207 szpitali w całym kraju.
- Duża ilość tych środków idzie do naszych szpitali, gdzie pacjenci z naszego regionu trafiają. Wiemy doskonale, jak ważne są oddziały ratunkowe właśnie tutaj w Brzesku i Bochni. Leżymy przy newralgicznych trasach komunikacyjnych, gdzie jest wiele zdarzeń drogowych skutkujących zagrożeniem życia i zdrowia. Na naszym terenie przebywa też wielu turystów i takich wypadków zdarza się coraz więcej. Dlatego sprawne działanie tych oddziałów ratunkowych warunkuje przeżycie pacjentów. To jest inwestycja w zdrowie, przyszłość naszych mieszkańców i bardzo się cieszę, że te ogromne kwoty trafią tutaj – podkreśla Józefa Szczurek-Żelazko, poseł na Sejm RP.
- Szpitalne oddziały ratunkowe generalnie w całej Polsce są poddane dosyć mocnej krytyce. Jestem przekonany, że tak duże środki pozwolą na przebudowanie i przeorganizowanie tego oddziału, a przede wszystkim wyposażenie go w bardzo nowoczesny sprzęt, co poprawi i jakość, i szybkość diagnostyki. Mam również nadzieję taką, że nowe warunki pracy i nowoczesny sprzęt sprawi, iż personel, a zwłaszcza lekarze chętniej będą chcieli pracować na SOR-ze. Jest to oddział szczególny, wymagający niezwykłego poświęcenia i wyjątkowo obciążający, stresujący dla lekarzy toteż niewielu z nich decyduje się na pracę na tym oddziale – zaznacza Andrzej Potępa, starosta brzeski.
Dotacje trafią również do placówki w Bochni oraz Szpitala Wojewódzkiego św. Łukasza w Tarnowie. Łącznie będzie to ponad 38 milionów złotych dla regionu tarnowskiego.