Najważniejsze badania dla zdrowia mężczyzn
Wszyscy chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem i dobrym samopoczuciem przez długie lata. Kluczem do utrzymania dobrej kondycji jest zapobieganie stanom i chorobom, które powodują pogorszenie lub utratę zdrowia. Dotyczy to zwłaszcza mężczyzn, którzy są bardziej narażeni na choroby serca, płuc, cukrzycę i niektóre nowotwory niż kobiety, a równocześnie rzadziej wykonują badania. To duży błąd zważywszy, że wczesne wykrywanie pozwala zapobiec rozwojowi chorób, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Do kluczowych badań profilaktycznych dla mężczyzn zaliczane są: morfologia krwi, badanie prostaty i jąder, badanie ogólne moczu oraz pomiar ciśnienia. Część z nich należy wykonywać co rok, podczas gdy inne dotyczą tylko mężczyzn w młodym lub dojrzałym wieku. Badania można wygodnie umówić przez stronę https://enelsklep.pl/konsultacje/. Oto krótka lista badań, które pozwolą Ci uniknąć zagrożenia zdrowotnego i zapobiec rozwojowi chorób na każdym etapie życia.
Badania profilaktyczne po 20 roku życia
Mężczyźni w tej grupie wiekowej powinny wykonywać ogólne badania krwi co 2-3 lata. W badaniu oznaczany jest poziom elementów składowych krwi, dzięki możliwe jest rozpoznanie niegroźnych infekcji i stanów zapalnych oraz poważnych chorób jak białaczka lub cukrzyca. Dodatkowo zaleca się przynajmniej raz do ukończenia 25 roku życia wykonać lipidogram, który da nam informację na temat poziomu cholesterolu. Ważną profilaktyką jest także samobadanie jąder, które należy rozpocząć już po 18 roku życia. Nie rzadziej niż co 3 lata młodzi mężczyźni powinni umówić na ogólną konsultację medyczną i zasięgnąć opinii lekarza w kwestii czynników ryzyka chorób układu krążenia i ryzyka rozwoju nowotworów oraz zalecanych badań profilaktycznych. Warto też kontrolować obwód pasa i BMI ciała.
Badania profilaktyczne po 30 roku życia
Po 30 roku życia lista zalecanych badań nie ulega istotnej modyfikacji. Nadal duże znaczenie mają badania ogólne jak morfologia lub badanie moczu. Zwiększa się zalecana częstotliwość wykonywania lipidogramu do 1 razu na 3-5 lat. Dodatkowo panowie po 30-tce powinni przynajmniej raz w roku dokonywać pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. W trakcie ogólnego badania lekarskiego ważne są pomiar masy ciała, obwodu pasa i BMI. Takich pomiarów należy dokonywać minimum raz na 3 lata. Na znaczeniu zyskuje także profilaktyka obejmująca badanie jąder. Samobadanie należy wykonywać raz w miesiącu. Od czasu do czasu warto wybrać się również na badanie u specjalisty.
Badania profilaktyczne po 40 roku życia
Ukończenie 40 roku życia sprawia, że katalog zalecanych badań znacznie się rozrasta. Baza pozostaje niezmienna. Nadal należy wykonywać morfologię i badanie moczu. Zaleca się też wykonywanie pomiaru ciśnienia raz w roku oraz umówienie wizyty u lekarza rodzinnego w celu ogólnej konsultacji medycznej. Dodatkowo po 40 roku życia co najmniej raz na 5 lat należy wykonać ocenę ryzyka sercowo-naczyniowego, a po 45 roku pomiar stężenia glukozy minimum raz na 3 lata. Każdy z panów powinien także kontrolować swoje jądra. Samobadanie to podstawa nieinwazyjnej metody wczesnego wykrywania nowotworu prostaty.
Badania profilaktyczne po 50 roku życia
Mężczyźni po 50-tce powinni nadal wykonywać takie badania jak: morfologia (raz w roku), badanie ogólne moczu (co 2-3 lata), pomiar stężenia glukozy na czczo (co 3 lata) oraz lipidogram (co 2 lata). U panów nadal duże znaczenie ma samodzielne wykonywanie badań jąder przynajmniej raz w miesiącu. Konieczne są także dodatkowe badania w kierunku wykrywania nowotworu prostaty i raka jelita grubego, czyli oznaczenie stężenia PSA z badanie prostaty per rectum oraz badania kału na obecność krwi utajonej.