- Młodzi ludzie dużo lepiej znoszą wysokie temperatury natomiast największe problemy mają małe dzieci do 4,5 roku życia i osoby starsze powyżej 65 roku życia. Te osoby są narażone na zachwianie tej regulacji temperatury wewnętrznej naszego ciała i one są najbardziej narażone na wysokie temperatury. Pacjenci, którzy leczą się np. na nadciśnienie tętnicze bądź mają problemy kardiologiczne, leczą się na serduszko, nie wszystkie leki pozwalają na to, aby zbyt długo przebywać na otwartym terenie kiedy jest wysoka temperatura. To też ma wpływ na samopoczucie, na zdrowie, na stan tych pacjentów. W takich okresach jest oczywiście zwiększona liczba tych wyjazdów, interwencji ratownictwa medycznego- mówi Krzysztof Krzemień, ratownik medyczny, rzecznik tarnowskiego pogotowia ratunkowego.
Wahania temperatury, nawałnice, które przechodziły nad regionem nie wpływały dobrze na stan naszego zdrowia. Jak podkreśla rzecznik tarnowskiego pogotowia w całej Polsce ratownicy wyjeżdżali już ponad 2 miliony razy.
- Niestety wszystkie anomalia pogodowe, jakie występują czy to będą burze, upały czy jakiekolwiek inne mają wpływ na nasze zdrowie i życie. Tradycyjnie tarnowskie pogotowie jak i wszyscy ratownicy w całej Polsce mają zwiększoną liczbę wyjazdów. Na chwilę obecną w całej Polsce jest przeszło 2 mln już wyjazdów od pierwszego stycznia do dzisiaj. Chyba żadna służba policja czy straż pożarna nie mają takiej ilości wyjazdów jak Zespół Ratownictwa Medycznego a pragnę przypomnieć, że ratownicy medyczni to nie jest służba a ochrona zdrowia więc liczba wyjazdów jest zdecydowanie duża- dodaje.
W okresie wakacyjnym Zespół Ratownictwa Medycznego wyjeżdżał również do sporej ilości wypadków związanych z maszynami rolniczymi. Lato i sierpień to miesiące gdzie był wzmożony ruch turystyczny, a co za ty idzie wypadki komunikacyjne na drogach czy urazy na szlakach. Mimo iż wakacje w Polsce za nami to zawsze należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu i dbaniu o swoje zdrowie.