- To święto nazywamy nie tylko dożynkami, ale Świętem Powiśla i Targami, ponieważ wystawia się bardzo dużo instytucji, firm, które chcą się zaprezentować a jest to wyjątkowe miejsce, wyjątkowy czas, żeby to zrobić. Mieszkańcy mogą zobaczyć piękne wieńce dożynkowe, ale też mnóstwo stoisk, koła gospodyń wiejskich, pyszne kulinaria, stosika instytucji, sporo się tutaj dzieje i bardzo się cieszę, że tak duża liczba mieszkańców tutaj przybyła- mówi Lesław Wieczorek, starosta dąbrowski.
Zaproszeni goście m.in. samorządowcy z powiatu dąbrowskiego oraz przedstawiciele parlamentu w swoich przemówieniach podkreślali jak ważne jest podtrzymywanie tradycji.
- Bardzo dużo kół gospodyń wiejskich i przepięknych wieńców dożynkowych, a już trochę się na tym znam, ponieważ sama jeżdżę na dożynki prezydenckie, te wieńce wielokrotnie oglądam i widzę, że te, które są na Powiślu Dąbrowskim naprawdę są piękne. Czuć tutaj taką zwykłą uczciwość, pracowitość wszystkich ludzi, ale też serce, które wkładają czy to w wykonanie wieńca dożynkowego, czy we wszystkich przysmakach w kołach gospodyń wiejskich. Bardzo dużo uczestników, ale też przepiękne miejsce w gminie Olesno- zaznacza Anna Pieczarka, poseł na sejm RP.
W tym roku starostami dożynek była pani Beradetta Łysik i pan Daniel Kwapień, którzy przekazali chleb na ręce gospodarzy.
- Raz do roku to jest uwieńczenie całorocznej pracy rolnika także bardzo ważne święto dla nas- wyjaśnia Bernadetta Łysik, starościna dożynek.
- Dla każdego, a w tym roku szczególnie, ponieważ w tym roku wypadły w naszej gminie. Każda gmina co roku ma coś innego, w tym roku wypadło na naszą gminę, także myślę, że wszyscy będą zadowoleni i każdy będzie się dobrze bawił na tych dożynkach powiatowych. Widzimy, że osób jest bardzo dużo, także trzeba się cieszyć- dodaje Daniel Kwapień, starosta dożynek.
Podczas Święta Powiśla Dąbrowskiego nie mogło również zabraknąć konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku wzięło w nim udział aż 17 wieńców.
- Pracowałyśmy ok. 4 tygodnie, w tym był zbiór zbóż w czerwcu, ponieważ trzeba się wcześniej przygotować. Prace trwały 4 tygodnie, 5 dni w tygodniu wieczorami po parę godzin. Wieniec jest zrobiony z pszenicy, owsa, jęczmienia z prasowanej słomy, różne kwiatki są robione z kukurydzy z różnego rodzaju zbóż, ziarenek dyni- wyjaśniają Monika Pezdek i Elżbieta Kupiec, Stowarzyszenie Suchy Grunt.
Wydarzenie obfitowało w występy artystyczne, strefę zabaw dla dzieci oraz bogatą ofertę gastronomiczną przygotowaną m.in. przez panie z kół gospodyń wiejskich.
- Dzisiaj na dożynki przygotowałyśmy przede wszystkim potrawy takie tradycyjne, regionalne, które przy wszelakich okazjach wykonujemy m.in. tradycyjne proziaki, inaczej zwane jako placki na blasze, smalczyk wiejski z chlebkiem i ogórem, a także pierogi ruskie, z kapustą i takie stare pierogi, które kiedyś jeszcze robiła moja babcia tzw. pierogi z ciapkapustą- wymienia Agnieszka Gut, Koło Gospodyń Wiejskich w Delastowicach
Na tegorocznym Święcie Powiśla Dąbrowskiego gwiazdą wieczoru był Szymon Wydra z zespołem Carpe Diem. Po koncercie zaplanowano zabawę taneczną. Organizatorem całego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego, skupiające samorząd powiatowy oraz wszystkie samorządy gminne z terenu powiatu. Gospodarzami byli Lesław Wieczorek starosta dąbrowski i Witold Morawiec wójt gminy Olesno.