Miałeś w ostatnim czasie kolizję drogową i otrzymałeś zbyt niskie odszkodowanie z polisy OC? Nie musisz się na to godzić. Czy wiesz, że istnieje możliwość sprzedaży szkody OC, która pozwala uzyskać dopłatę do zaniżonego odszkodowania? W poniższym tekście wyjaśnimy na czym polega sprzedaż szkody OC i dlaczego może być to dla Ciebie korzystne rozwiązanie. Odpowiemy również na pytania, czy dotyczy ona tylko osób prywatnych, czy również firm, dlaczego opłaca się sprzedać szkodę z OC, jak przebiega jej odkupienie przez wyspecjalizowaną w tym firmę oraz jakie czynniki uniemożliwiają sprzedaż szkody? Zaczynajmy.
Czym jest sprzedaż szkody OC?
Zanim przejdziemy do szczegółów, krótka informacja dla wszystkich czytelników. W tekście będziemy stosować zamiennie terminy: sprzedaż szkody oraz odkup szkody, które znaczą to samo, ale odnoszą się do strony umowy. Klient, posiadacz OC sprzedaje szkodę, natomiast wyspecjalizowane w dochodzeniu odszkodowań firmy zajmują się ich odkupem.
Sprzedaż szkody OC to usługa, która polega na tym, że sprzedajemy naszą szkodę komunikacyjną firmie, która zajmuje się odkupowaniem takich szkód. W zamian za to otrzymujemy natychmiastową wypłatę, która jest wyższa niż kwota odszkodowania przyznana przez zakład ubezpieczeń. Sprzedając szkodę OC, klient rezygnuje z prawa do dalszego dochodzenia roszczeń z tytułu tej szkody i przekazuje je firmie, która nabyła szkodę. Od tej chwili to firma X będzie kontynuować postępowanie przeciwko ubezpieczycielowi i starać się uzyskać wyższe odszkodowanie.
Czy sprzedaż szkody dotyczy tylko osób prywatnych, czy również firm?
To jedno z często pojawiających się pytań, szczególnie wśród klientów, którzy po raz pierwszy słyszą o tej usłudze. Otóż sprzedaż szkody OC dotyczy zarówno osób prywatnych, jak i firm. Jeśli jesteś osobą fizyczną i miałeś kolizję drogową samochodem, możesz skorzystać z tej usługi i sprzedać swoją szkodę komunikacyjną. Analogicznie dotyczy to przedsiębiorców i kolizji z udziałem samochodu używanego na potrzeby firmy. Warto również dodać, iż sprzedaż szkody OC nie ma wpływu na zdolność kredytową ani na historię ubezpieczeniową.
Dlaczego klientom opłaca się sprzedać szkodę z OC?
Sprzedaż szkody z OC ma kilka zalet. Omówmy je pokrótce. Być może lepsze ich poznanie będzie argumentem za skorzystaniem z usługi.
Po pierwsze, sprzedając szkodę, uzyskujemy natychmiastową wypłatę pieniędzy. Nie musimy czekać na długotrwałe i niepewne postępowanie sądowe ani ponosić dodatkowych kosztów związanych z prowadzeniem sprawy.
Po drugie, pozwala nam uniknąć stresu i ryzyka związanego z dochodzeniem roszczeń. Nie musimy brać udziału w rozprawach sądowych, bać się przegrania sprawy lub uzyskania tak niskiego odszkodowania, że cała sprawa straci sens.
Po trzecie, pozwala nam zaoszczędzić czas i energię, potrzebną na zbieranie dowodów, negocjowanie z ubezpieczycielem. Odzyskany czas możemy poświęcić na inne ważne sprawy w swoim życiu lub biznesie.
Jak przebiega odkupienie szkody przez wyspecjalizowaną w tym firmę?
Odkupienie szkody przez firmę zajmującą się skupem szkód OC jest maksymalnie uproszczonym procesem. Wystarczy, że skontaktujesz się z taką firmą i przedstawisz jej swoją sytuację. Firma poprosi Cię o podstawowe informacje, dokona wstępnej oceny szkody i zaproponuje Ci cenę, za jaką jest gotowa ją odkupić. Jeśli się zgodzisz, podpiszesz umowę sprzedaży szkody i otrzymasz pieniądze na swoje konto. Często cały proces zamyka się w ciągu kilku dni. Odtąd to nabywca bierze na siebie dochodzenie roszczeń od ubezpieczyciela.
Jakie czynniki uniemożliwiają sprzedaż szkody?
Dotychczas pisaliśmy jedynie o zaletach. Pora wspomnieć o pewnych ograniczeniach, które mogą, uniemożliwić lub utrudnić odkupienie szkody przez firmę zewnętrzną. Do takich czynników należą między innymi:
- brak podstaw do sprzedaży szkody. Zanim dojdzie do jakiekolwiek transakcji firma, do której się zgłaszamy musi wszystko dokładnie sprawdzić i upewnić się, że dla danej sprawy jest podstawa do roszczeń.
- zawarcie ugody z ubezpieczycielem. Jeśli przystaniemy na warunki zaproponowane przez TU i mamy to na piśmie, pozbawiamy się możliwości sprzedaży szkody.
- zbyt niska wartość szkody. Jeśli w grę wchodzi np. 500 zł, cała operacja sprzedaży szkody będzie zwyczajnie nieopłacalna dla wszystkich stron. Pamiętajmy, że firmy świadczące usługi odkupu szkód robią to po to, aby na tym zarobić.
- kolizja a co za tym idzie szkoda, miała miejsce ponad 3 lata wstecz, licząc od naszego zgłoszenia chęci do sprzedaży szkody.
Czym się kierować wybierając firmę, która odkupi od nas szkodę?
Wybierając firmę, która odkupi od nas szkodę, należy kierować się kilkoma kryteriami. Przede wszystkim warto sprawdzić wiarygodność i doświadczenie firmy. Można to zrobić poprzez sprawdzenie opinii innych klientów, referencji, certyfikatów lub otrzymanych nagród. Poza tym, na rynku działa wiele podmiotów. Dobrze jest porównać wycenę w 2-3 miejscach i wybrać tę ofertę, która będzie najkorzystniejsza cenowo.
Zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę upewnijmy się, że wszystko jest jasne i przejrzyste. Kluczowe są np. informacje o tym, jak szybko firma dokona wypłaty za naszą szkodę i czy nie pobiera dodatkowych (ukrytych) opłat lub prowizji ponad te zapisane w umowie.
Podsumowanie
Pozornie sprzedaż szkody OC może wydawać się dość skomplikowana. W praktyce jednak jest procesem niewymagającym ani czasu, ani dużej wiedzy. Warto zdać się na doświadczenie firmy odkupującej szkody, która poprowadzi nas krok po kroku od złożenia wniosku aż do wypłaty pieniędzy na nasze konto. Mamy nadzieję, że powyższy tekst uczynił temat sprzedaż szkody dużo bardziej przejrzystym i zrozumiałym niż było to przed jego lekturą.