-Dawniej w rolnictwie prawie 100% ludzi pracowało, teraz pracuje kilka procent. Do tej pory nie potrafimy wytworzyć nic takiego, żeby jedną tabletką, jednym suplementem czy raz na tydzień jednym zastrzykiem sprawić, że nic nie musimy jeść. Musimy jeść i chwała tym, którzy tę rolę uprawiają, tym którym się chce. Nasza gmina ma charakter gminy wiejskiej i dzielimy to między przedsiębiorców i rolników, ponieważ jedni i drudzy dają chleb. Jedni w sposób fizyczny, drudzy dając pracę również umożliwiają zatrudnianie to, żeby inni mogli kupić ten chleb- mówi Marcin Kiwior, wójt gminy Skrzyszów.
-To święto plonów, dożynki to jest czas na to, żeby rolnikom podziękować za ich trud, wysiłek, codzienną pracę w ich obszarze rolnictwa. Jest to również okazja, żeby zaprezentować dorobek działalności samorządu gminy Skrzyszów. Widzimy tutaj piękne wystawy poszczególnych sołectw także cieszymy się, dziękujemy rolnikom, a jednocześnie zachęcamy do dobrej zabawy- dodaje Wiesław Krajewski, poseł na sejm RP.
-Bardzo się cieszę, że w gminie Skrzyszów tu w Pogórskiej Woli mogę uczestniczyć razem z wszystkimi w tym wyjątkowym święcie. Ono się odbywa tylko raz w roku i jest naprawdę wielkim świętem dzielenia się chlebem, ale jednocześnie dzielenie się dobrymi myślami, radością, gościną. To jest naprawdę bardzo piękne święto i jeśli kogoś się na takie święto zaprasza to znaczy, że nawzajem się szanujemy- zaznacza Urszula Augustyn, poseł na sejm RP.
Jak podkreślają zaproszeni goście podziwianie m.in. przygotowanych wieńców, występów artystycznych i wspólne świętowanie podczas dożynek jest istotne zarówno dla mieszkańców gminy jak i regionu.
-Dla mnie to są wydarzenia bardzo ważne z tego względu, że jednoczą całą naszą gminę, szczególnie po pandemii wprowadzają taką otwartość i należy doceniać prace na roli to też jest cały czas uwypuklane. Bardzo przyjemne wydarzenie, radosne i owocne w skutki- dodaje Magdalena Kopczyńska, radna powiatu tarnowskiego.
W trakcie wydarzenia gmina świętowała także swoje 50-lecie.
-50 lat temu właśnie z obrębu Gumniska została wydzielona nasza gmina w tym kształcie, w jakim jest 1973 roku. Wiele od tego czasu się zmieniło. Milowe kamienie, które zostały pokonywane czy to od pierwszych instalacji, prąd, gazyfikacja, później telekomunikacja. Teraz dalej rozbudowujemy infrastrukturę, wodociągi, kanalizację, drogi. Dzieje się, budujemy, będziemy budować i to jest ogromna radość- zaznacza Marcin Kiwior, wójt gminy Skrzyszów.
Z okazji święta plonów przygotowano także atrakcje dla dzieci takie jak dmuchańce czy trampoliny. Nie zabrakło również bogatej oferty gastronomicznej. Panie z kół gospodyń wiejskich i klubów częstowały mieszkańców ciastami i przekąskami.
Tutaj panie przygotowały różne ciasteczka, ciasta również wszelkiego rodzaju prace, które są wykonywane na zajęciach terapeutycznych, manualnych. Wszystkie te rzeczy, które tutaj się znajdują to jest owoc ciężkiej pracy moich tutaj pań- zaznacza Natalia Chruściel, Klub Seniora Pogodny Klubik.
Akurat w tym roku po raz pierwszy wypiekamy pizze, ale prezentację dokonań Skrzyszowskiego Festiwalu Chleba i Pizzy już trzeci rok dokonujemy. Co roku faktycznie tłumy oblekają nasze stoisko. Dwa lata temu były to proziaki, w tamtym roku wypiekałyśmy chleb a w tym roku właśnie pizzę. My w ten sposób realizujemy swoje pasje. Nasze Stowarzyszenie składa się większości z kobiet, są też członkowie wspierający, panowie a wiadomo, że domeną kobiet jest kuchnia. Wymyślamy i realizujemy takie inicjatywy, które są bliskie naszemu sercu- wyjaśnia Jolanta Furtak, prezes Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych Gracja
Dożynki w gminie Skrzyszów trwały dwa dni. W sobotę miały miejsce animacje dla dzieci, warsztaty pieczenia chleba i występ artystyczny. Na zakończenie dożynek organizatorzy przygotowali zabawę taneczną.