- Spotykamy się na rynku w Zakliczynie by wspólnie świętować 12. Dożynki Gminy Zakliczyn, jest z nami cała gmina Zakliczyn, cały region, mamy osiemnaście grup wieńcowych i to jest bardzo ważne, że możemy się tu spotkać, wspólnie integrować i świętować to co jest najważniejsze. Dzięki polskim rolnikom możemy cieszyć się z chleba na polskim stole i serdecznie dziękujemy im za to w ten sposób, przybywając tutaj, wspólnie świętując, radując się - mówi Dawid Chrobak, burmistrz miasta i gminy Zakliczyn.
W wydarzeniu udział wzięło wielu rolników z regionu, reprezentowali ich starostowie dożynek, którymi w tym roku byli państwo Marlena i Dariusz Boczek.
- Uprawiamy bydło opasowe, gospodarujemy na 50-ciu hektarach - wyjaśnia Dariusz Boczek.
- Dla nas dożynki to szczęśliwe zakończenie żniw, radość z tego, że pogoda dopisała. Ta praca w tym roku była naprawdę ciężka, ale pozytywnie udało się to wszystko zakończyć - dodaje Marlena Boczek.
Dożynki odbyły się pod patronatem honorowym poseł na Sejm RP Anny Pieczarki i senatora RP Kazimierza Wiatra.
- Jestem pod ogromnym wrażeniem, że w Zakliczynie są i gospodarka i rolnictwo, i kultura, i wartości patron Jan Paweł II - to mówi samo za siebie. Patrzę na te wspaniałe wieńce dożynkowe, które są przepiękne, jednak to, co mnie najbardziej urzeka to to, że praktycznie każde sołectwo przyniosło ten wieniec. Nie we wszystkich gminach tak jest, a to jednak o czymś świadczy. To są moje ogromne podziękowania i dla pana burmistrza, dla jego współpracowników, ale także dla poszczególnych sołectw, że kultywują tę tradycję - dziękuje Kazimierz Wiatr, senator RP.
W wydarzeniu udział wzięli także udział posłowie: Józefa Szczurek-Żelazko, Norbert Kaczmarczyk, przedstawiciele samorządu województwa małopolskiego, w tym wicemarszałek Józef Gawron oraz wiceprzewodniczący sejmiku Wojciech Skruch, obecny był także doradca ministra infrastruktury Przemysław Skruch, a także reprezentacja rady powiatu tarnowskiego wraz z jej wiceprzewodniczącą Ireną Kusion.
- Rolnik wykonuje bardzo ciężką pracę. W tej chwili nasza wieś się zmienia, bo przecież mamy wiele różnego rodzaju przetwórstwa, na ziemi zakliczyńskiej również powstają różnego rodzaju hodowle ogrodnicze czy winiarnie, także ten profil rolnictwa się zmienia, ale polska wieś pozostaje niezmienna. Niezmienna ze swoją kulturą, tradycją, która każe zawsze pod koniec wakacji organizować dożynki, aby podziękować wszystkim pracującym na roli - zaznacza Józefa Szczurek-Żelazko, poseł na Sejm RP.
- To wyjątkowy dzień dla każdego rolnika, święto plonów i ta wdzięczność dla Pana Boga, że tego chleba nam nie brakuje. Podczas dzisiejszej Eucharystii ksiądz Paweł Mikulski wspominał o tym, jak ważny jest chleb, żebyśmy się nim dzielili, żeby go nam nie zabrakło. Tutaj po raz kolejny świętujemy w Zakliczynie ten wspaniały dzień dożynek. Rolnicy wspólnie z mieszkańcami gminy Zakliczyn cieszą się, że udało się i tym razem zebrać plon i żeby nikomu w tym roku chleba nie zabrakło - mówi Norbert Kaczmarczyk, poseł na Sejm RP.
- Żywność jest naszym cennym bogactwem, podważ tę naszą żywność chwalą nie tylko Małopolanie, ale i goście, którzy odwiedzają Małopolskę. Zawdzięczamy to właśnie naszym producentom, naszym rolnikom i żeby docenić tę ich ciężką pracę, uzależnioną od pogody - również dzisiaj ten skwar pokazuje, że żeby te plony zebrać wymaga to olbrzymiego wysiłku i pracy - dlatego należy się szacunek rolnikom, podziękowanie i wdzięczność - dodaje Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego.
Organizatorem dożynek byli: Burmistrz Miasta i gminy Zakliczyn wraz z Zakliczyńskim Centrum Kultury, a gospodarzem Sołectwo Faściszowa przy współpracy z Urzędem Miejskim w Zakliczynie, Zakładem Usług Komunalnych i ZG ZOSP RP w Zakliczynie.