- Cieszę się, że możemy ponownie wrócić do tej tradycji, która jednoczy inaczej. To jest święto nasze wspólne, wszystkich mieszkańców, oczywiście, ale przede wszystkim rolników, tych, którzy na tej ziemi żyją, pracują i w pocie czoła pracują na chleb nie tylko dla siebie, ale także dla nas- mówi Marta Herduś, burmistrz miasta i gminy Żabno.
-Widzimy dzisiaj po ilości stoisk, wieńców, że jednak było to potrzebne, żeby w tej gminie jednej z największych powiecie tarnowskim, drugiej pod względem liczby mieszkańców zorganizować dożynki. Wielki ukłon dla pani burmistrz Marty Herduś i rady miasta i gminy Żabno i oczywiście mieszkańców Niecieczy, pana prezesa Witkowskiego, który dzisiaj przyjmuje nas na swoim terenie. Piękna uroczystość, podsumowanie żniw a myślę, że to jest również podsumowanie całego tego roku. On jeszcze trwa, rolnicy pracują, będą wykopki i inne zbiory, ale dzisiaj świętujemy, dziękujemy za ich całoroczną pracę, ponieważ dzięki nim możemy być spokojni o to, że w Polsce nigdy nie zabrakło i nie zabraknie chleba- zaznacza Roman Łucarz, starosta tarnowski.
W trakcie uroczystości mieszkańcy i przybyli goście mogli skosztować dań na słono i słodko przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Dodatkowo wydarzeniu towarzyszył pokaz sprzętu rolniczego. Jak podkreślają organizatorzy tegoroczny program dożynek jest pełen atrakcji.
-Na scenie prezentują się nasze zespoły folklorystyczne, zespół „Bobrowianie” zasilony dzisiaj mieszkańcami Niecieczy, z racji tego, że dożynki odbywają się w tym miejscu. Zespół folklorystyczny „Otfinowianie”, następnie Nikodem Liro, młody artysta pochodzący z Niecieczy, „Stare Wiarusy” i zabawa do późnych godzin wieczornych- dodaje Marta Warias, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Żabnie.
Podczas święta plonów nie mogło zabraknąć konkursu na wieniec dożynkowy. Jury oceniało m.in. symbolikę, kształt, elementy składowe, technikę wykonania i ogólne wrażenie estetyczne. W kategorii wieniec tradycyjny zwyciężyło sołectwo Otfinów.
-Wieniec symbolizuje przede wszystkim podziękowanie, umiłowanie wsi. Wszystkie wieńce były święcone w kościele, więc jest to również podziękowanie Panu Bogu i Matce Bożej za czuwanie, za dobrą pogodę, za ten urodzaj. Te wieńce są formą dziękczynienia za to co rolnicy mogli ofiarować po tych żniwach- wyjaśnia Halina Tomczyk, sołectwo Otfinów.
-Trzeba było wcześniej zebrać zboże, żeby było takie ładne, ładnie się wybarwiło przy suszeniu na jasny kolor, a sama praca trwała dobrych kilkadziesiąt godzin- mówi Justyna Tomczyk-Gut, sołectwo Otfinów.
Organizatorami wydarzenia była gmina Żabno oraz Gminne Centrum Kultury w Żabnie.