- Sprzęt konkretny. Tam stoi Leopard, tu jest wyrzutnia rakietowa. - Wybraliśmy się całą rodziną z synkiem. Jest dzień wolny, święto, Dzień Wojska Polskiego. Chcieliśmy synkowi pokazać czołgi, sprzęt, żołnierzy. Byliśmy tu już na Leopardzie i patrzymy dalej co to jest. - Sprzęt robi wrażenie? - Tak, troszeczkę się polepszyło od czasu kiedy byłem w wojsku - mówią uczestnicy pikniku wojskowego w Niecieczy.
Wśród sprzętu, który został przywieziony do Niecieczy, był czołg LEOPARD, kołowy transporter opancerzony ROSOMAK, moździerz samobieżny RAK, wyrzutnia WR-40 LANGUSTA, samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy POPRAD. Byli także żołnierze Wojska Polskiego, z którymi można było porozmawiać o ich pracy.
- Liczymy, że mieszkańcy zaszczepią się chęcią do pracy w wojsku, zobaczą, jak wygląda ciężki sprzęt, porozmawiają z żołnierzami, którzy na co dzień pracują na tym sprzęcie i odwiedzą mobilny punkt rekrutacyjny, bo przez cały czas trwania pikniku każdy, kto będzie chciał, będzie mógł złożyć wniosek do dobrowolnej służby wojskowej, do terytorialnej służby wojskowej, czy też dowiedzieć się jak wygląda cały proces rekrutacji do służby w Wojsku Polskim - wyjaśnia kpt. Paweł Badoń z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie.
W wydarzeniu udział wzięły też władze gminy Żabno z burmistrz Martą Herduś na czele.
- Czujemy się jako przedstawiciele tej społeczności zaszczyceni, że decyzją Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka zostało to miejsce wyznaczone jako miejsce pikniku wojskowego „Silna Biało-Czerwona”. Mam nadzieję, że wszyscy mieszkańcy, nie tylko naszej miejscowości, gminy także terenów i powiatów przyległych, że będą pod wrażeniem jak obecnie prezentuje się standard i wyposażenie Wojska Polskiego - mówi Marta Herduś, burmistrz miasta i gminy Żabno.
W czasie wydarzenia odbyły się tez przysięgi wstępujących w szeregi Związku Strzeleckiego Strzelec.
Przypomnijmy, że 15 sierpnia został wyznaczony jako Święto Wojska Polskiego na pamiątkę Bitwy Warszawskiej, która odbyła się w 1920 roku. Była to jedno z wydarzeń w dziejach historii, które zdecydowało o losach świata. Teraz by pamiętać o tamtych wydarzeniach każdy może wziąć udział w wydarzeniach organizowanych przez Wojsko Polskie.
- Taki piknik to dobry sposób na świętowanie Święta Wojska Polskiego? - Pewnie, że tak, fajna impreza, fajna organizacja, super, że takie rzeczy robią - mówi uczestnik pikniku.
Dodajmy, że piknik wojskowy pn. Silna Biało- Czerwona odbywa się w godzinach od 12:00 do godziny 18:00.