– Gromadzi nas konieczność podpisania umowy w ramach rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, na tzw. program nakładkowy. Dla tych, do których ta informacja dotrze, powiemy, że to jest naprawa drogi do takiego stanu jaki chcemy, żeby miała, bez konieczności ingerencji w głąb jej struktury. Wymieniana będzie warstwa ścieralna – tłumaczy Ryszard Pagacz, wicewojewoda Małopolski.
Wyremontowane mają zostać drogi w miejscowościach Borki, Załuże, Słupiec, Dobrowa Tarnowska, Zapasternicze, Luszowice i Małec.
– To jest zadanie za ponad 1,3 mln złotych. 80 % otrzymaliśmy dofinansowania. To jest bardzo satysfakcjonujące dla samorządu dlatego, że udział tych środków własnych będzie niewielki i cieszymy się, że będziemy mogli zrealizować kolejne zadanie. To jest droga o dosyć dużym natężeniu ruchu. Dlatego samorząd zabiegał o te środki – zaznacza Lesław Wieczorek, starosta dąbrowski.
– To część dużego projektu drogowego, który połączy południe z północą miasta. Od strony ul. Szarwarskiej aż do ul. Jagielońskiej i ul. Witosa. Za te pieniądze i nasze środki, czyli około 450 tys. złotych, chcemy zmodernizować fragmenrt tego projektu. Ta ulica będzie naprawiona: nawierzchnia plus chodniki oraz jej poszerzenie. Po południowo-wschodniej części miasta buduje się duże osiedle domków jednorodzinnych. Tam wybudowaliśmy kilka lat temu pierwszy etap ul. Czernej. Widać jak duże jest zainteresowanie budową domów właśnie w tym rejonie, a ten zrealizowany projekt pozwoli na dalszy rozwój naszego miasta- podkreśla Krzysztof Kaczmarski, burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej.
– Dzisiaj podpisaliśmy umowę na dofinansowanie naprawy drogi nakładki w miejscowości Zapasternicze. Jest to droga o długości około 900 m. Kwota dofinansowania to prawie 400 tys. złotych, czyli całość zadania to jest prawie 800 tys. złotych. Jest to bardzo ważna inwestycja, ponieważ na terenie gminy w przekroju wszystkich inwestycji, mamy doi wykonania wiele zadań. Są to remonty duże, jak generalne modernizacje dróg z wymianą podłoża, rozbudową infrastruktury wokół, czyli naprawa np. poboczy, mostków przejazdowych, przepustów drogowych. W tym wypadku mówimy tylko i wyłącznie o wymianie nakładki, która w tym momencie jest połamana i już po prostu utrudniała przejazd mieszkańcom – mówi Krzysztof Gil, wójt Gręboszowa.
Podczas spotkania obecni na nim posłowie poinformowali również o kolejnych formach rządowego wsparcia dla samorządów.
– Już w tym roku, w roku 2023, w ramach rekompensaty z tytułu utraconych przychodów przez samorządy z tytułu pomniejszonego podatku PIT. Świadczy to też o bardzo dobrej współpracy na linii samorząd – rząd Zjednoczonej Prawicy. Bardzo też dziękujemy panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, że na każdym kroku dba też o te nasze małe ojczyzny: powiaty i samorządy – mówi Anna Pieczarka, poseł na sejm RP
– W minionym tygodniu pojawiła się informacja z Ministerstwa Finansów o dodatkowych środkach finansowych dla budżetów samorządów terytorialnych na bieżące wydatki. Kwota 14 mld złotych w skali kraju. Na nasz okręg wyborczy, XV: od powiatu proszowickiego, wielickiego, poprzez bocheński, brzeski, tarnowski, Tarnów i dąbrowski. - to jest kwota ponad 113 mln złotych, z czego na powiśle dąbrowskie około 10 mln złotych – zaznacza Wiesław Krajewski, poseł na sejm RP.
– Dzisiaj kumulacja dobrodziejstwa. Mówimy z jednej strony dzisiaj o dobrej informacji, czyli o środkach mających na celu uzupełnienie subwencji ogólnej: ponad 100 mln dla naszego okręgu, a z drugiej strony też 2 mln złotych na drogi. To pokazuje nasze zaangażowanie, wsparcie samorządu. Wiemy doskonale, że drogi dla państwa to jest jak krwiobieg dla organizmu. Są one niezbędne dla prawidłowego rozwoju – dodaje Piotr Sak, poseł na sejm RP.
W latach 2018 – 2023 na remonty nakładkowe w całej Polsce przewidziano 73 mln złotych.