Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Dzień Czystego Powietrza i Ekologii w Gminie Wietrzychowice

Wietrzychowice zorganizowały w wyjątkowy sposób dożynki gminne. Były one częścią większego wydarzenia, które miało uzmysłowić mieszkańcom znaczenie ekologii i czystego powietrza. Przygotowano prelekcje na ten temat, w której wzięli udział najmłodsi mieszkańcy gminy. Nie zabrakło również konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, stoisk kół gospodyń wiejskich i koncertów. Mimo niesprzyjającej pogody, na boisku LKS Wietrzychowice pojawiły się tłumy ludzi.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 Zastanawialiśmy się, czy nie powinniśmy głośno mówić o czystym powietrzu podczas takiej plenerowej imprezy, bo zza biurka nie jesteśmy w stanie wszystkiego powiedzieć. Właśnie podczas takiego spotkania bezpośredniego, gdzie jest marszałek Województwa Małopolskiego odpowiedzialny właśnie za program "Czyste Powietrze" oraz prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, który właśnie w tym momencie rozmawia z ludźmi, bezpośrednio. Mieszkańcy gminy mogą się go też spytać o wiele rzeczy związanych z programem. Mało tego. Później te dobre rzeczy, które usłyszą wprowadzić, a złe skorygować. Ten dzień jest potrzebny – zaznacza Tomasz Banek, wójt gminy Wietrzychowice.

 To pierwsze dożynki w powiecie tarnowskim, w których ja uczestniczę. Jak się dowiedziałem, że wydarzenie dotyczy m.in. czystego powietrza, ekologii, a jednocześnie są to dożynki i podziękowanie rolnikom za trud pracy, uznałem to za rewelacyjny pomysł. Dlatego się ogromnie cieszę, że możemy dzisiaj tutaj być i z jednej strony dziękować rolnikom za tę ekologiczną, zdrową żywność, która zabezpiecza nas Polaków w niezależność żywnościową i jednocześnie parę słów powiedzieć o ekologii i zdrowej żywności – mówi Jacek Hudyma, wicestarosta tarnowski.

 Z jednej strony mamy dbałość o powietrze, ale generalnie też o środowisko, czyli tę ekologię praktycznie rozumianą. Jednocześnie w tym środowisku wiejskim: rolnictwo i hodowlę, które same w sobie produkują i wytwarzają zdrową, ekologiczną żywność. Stąd ten dzisiejszy event z jednej strony nietypowy, ale z drugiej pokazuje ekologie w praktyce na naszej polskiej, małopolskiej wsi- dodaje Józef Gawron, wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

W ramach promocji właściwej postawy ekologicznej przygotowano dla mieszkańców gminy specjalny film edukacyjny. Był również konkurs z nagrodami dla najmłodszych.

 –  Ta edukacja jest niezmiernie potrzebna dlatego, że wychowaliśmy się w trochę innych realiach. Nie mówiono nam bardzo głośno o tym, że pewne zachowania nasze i innych osób wpływają właśnie na przyszłość. Tutaj trzeba się imać różnych sposobów, żeby zapewnić przyszłość nie tylko dla siebie, ale też dla naszych dzieci – mówi Tomasz Banek, wójt gminy Wietrzychowice.

 Spodobały nam się te poszczególne zadania w ramach projektu. Stąd decyzja komisji i ostateczne podpisanie umowy z gminą ze strony wojewódzkiego funduszu na dofinansowanie działań proekologicznych, kształcących, czy też douczających mieszkańców. Pokazują one dzieciom i młodzieży w szkole podstawowej i przedszkolu jak należy postępować, jakie działania należy przeprowadzić, aby żyć w zdrowym środowisku, oddychać czystym powietrzem, korzystać z czystej wody i jak nie zaśmiecać naszej gleby, aby móc tak jak dzisiaj przy okazji dożynek zobaczyć piękne plony w postaci wieńców dożynkowych – dodaje Kazimierz Koprowski, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Koła gospodyń wiejskich przygotowały dla wszystkich wspaniałe przysmaki. Czas przed dożynkami poświęciły także na przygotowanie tradycyjnych wieńców.

 Przygotowały dziewczyny smalczyk, placki na blasze. Mamy leczo, ciasto domowej roboty, babkę z cukinii, masełko ogórki, czyli tradycyjne wyroby – mówi Katarzyna Koziara, Koło Gospodyń Wiejskich Sikorzyce.

 Wieniec wykonywany tradycyjnie. Robiły panie z koła gospodyń: Zofia, Katarzyna, Beata. Razem, wspólnymi siłami zbierałyśmy zboża. Kwiaty siejemy same, a zioła zbieramy z pól. Staramy się robić dokładnie i w tradycyjny sposób. To wszystko – mówi Ewa Staśko, prezes Koła Gospodyń Wiejskich Sikorzyce.

 Może jest taki jak innych z wysokością. Mamy dużo w tym wieńcu dodanych zbóż, ziół, traw różnych, ale są też inne piękne wieńce. Jest wysoka konkurencja – zaznacza Elżbieta Stryczek, Koło Gospodyń Wiejskich Miechowice Małe.

 Powiem szczerze, że tak trochę się podzieliłyśmy. Część pań robiła wieniec, a część osób piekło i przygotowywało smakołyki. Wszystkie wieńce są piękne. Zawsze z resztą. Wszystkie panie z wszystkich miejscowości wsadzają całe serce w przygotowania tych wieńców. Tak naprawdę nie liczy się kto wygra, a tylko samo wykonanie i udział w tym wydarzeniu – podkreśla Anna Socha, Koło Gospodyń Wiejskich Wietrzychowice.

Do konkursu wykonano siedem wieńców dożynkowych. Zwycięskim okazał się ten wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Nowopola, który będzie reprezentował gminę na dożynkach powiatu tarnowskiego 27 sierpnia w Ryglicach.

 Ten wieniec spełniał wszystkie kryteria, które mieliśmy do oceny. Wszystko tam było. Wszystkie wieńce były bardzo misternie wykonane. Zwracałyśmy uwagę, czy były zachowane zioła, owoce, zboża. Wszystko musiało być naturalne, z tegorocznego zbioru – tłumaczy Bernadetta Baran, członek komisji oceniającej wieńce.

Organizatorzy zadbali również o oprawę muzyczną. Gwiazdą wydarzenia był zespół Baciary.
 


 


Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Reklamahttps://aatrenkar-karcher.pl/
Wieczór poetycki z Dariuszem Marcinkiem Wieczór poetycki z Dariuszem Marcinkiem Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.11.2024 Wieczór poetycki Dariusza Marcinka odbędzie 28 listopada (czwartek) o godzinie 18:00 w Czytelni czasopism Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie, przy ul. Krakowskiej 4 (parter). Spotkanie poprowadzi Katarzyna Nalezińska. Wstęp wolny.DARIUSZ MARCINEKurodzony w 1977 roku. Ukończył polonistykę na UJ. Mieszka, pracuje i tworzy w Tarnowie. W swoich tekstach poetyckich i improwizacjach gitarowych podróżuje w głąb siebie, stara się także kontemplować tajemnicę codzienności. W roku 2021 wydał tomik poezji „Oddalenia”.KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024 Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie artystyczno - historyczne w Tarnowie; koncert poetycko - muzyczny poświęcony twórczości nowo odkrywanego tarnowskiego poety, HENRYKA SZANCERA w 120 rocznicę urodzin artysty. Rodzina Szancerów od wieków związana była z miastem Tarnów i regionem tarnowskim, z której wywodził się m.in. wybitny grafik, Jan Marcin Szancer, kuzyn Henryka, bohatera jubileuszowego koncertu. Henryk Szancer pozostawił po sobie liczne wiersze, które obecnie po latach zapomnienia powracają do świadomości literackiej zainteresowanych odbiorców, artystów oraz historyków. W czasie koncertu prezentowane będą wybrane wiersze m.in ze zbioru „Miasta i strofy włoskie”, które to przeplatane będą muzyką Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki i Inn. Wydarzenie będzie uhonorowane GOŚĆMI SPECJALNYMI, którzy wprowadzą słuchaczy w historię rodziny Szancerów oraz prywatne wspomnienia. A będą nimi: Elizabeth SZANCER - córka Henryka Szancera, kuratorka sztuki i założycielka ESKart LLC w Nowym Jorku, która na to wydarzenie przyleci specjalnie z Nowego Jorku.Adam BARTOSZ - historyk, etnograf, specjalista w dziedzinach muzeologia, kultura i historia Romów oraz Żydów. WYKONAWCY: Kacper Rokosz - recytacjeKatarzyna Plewniak- mezzosopran Joanna Łukasik - fortepian Paweł Łukasik - altówka Juliusz Łukasik - fortepian Organizator: Polska Fundacja Kultury i Rozwoju Partnerzy: Urząd Miasta Tarnowa Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie Rada Osiedla Starówka w Tarnowie Data: 1 grudnia (niedziela)  godz. 16.00Miejsce: Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10 w TarnowieWSTĘP WOLNY! 
Reklama
Kłody drzewa rozsypały się na drodze wojewódzkiej w Gromniku Kłody drzewa rozsypały się na drodze wojewódzkiej w Gromniku W Gromniku na ul. Tarnowskiej występowały duże utrudnienia w ruchu spowodowane zgubieniem przez samochód ciężarowy ładunku. Operator we własnym zakresie odblokował przejazd.Data dodania artykułu: 13.11.2024 15:40Pożar pomieszczenia mieszkalnego w Siemiechowie. Nie żyje mężczyzna Pożar pomieszczenia mieszkalnego w Siemiechowie. Nie żyje mężczyzna Data dodania artykułu: 11.11.2024 22:29Pożar foodtrucka w Tarnowie Pożar foodtrucka w Tarnowie W Tarnowie na ul. Piłsudskiego w doszło do pożaru foodtrucka w bliskiej odległości przy budynku. Samochód po dojedzie pierwszych zastępów samochód objęty był w większości ogniem. Akcja strażaków trwała ponad godzinę.Data dodania artykułu: 14.11.2024 23:54Trzy osoby poszkodowane w tym dziecko po wypadku w Roztoce Trzy osoby poszkodowane w tym dziecko po wypadku w Roztoce W miejscowości Roztoka doszło do wypadku drogowego dwóch samochodów osobowych. W zdarzeniu trzy osoby zostały poszkodowane w tym jedno dziecko. W celu ewakuacji poszkodowanych strażacy musieli użyć sprzętu hydraulicznego.Data dodania artykułu: 10.11.2024 00:47Wypadek na drodze wojewódzkiej w Niecieczy. Poszkodowani w szpitalu Wypadek na drodze wojewódzkiej w Niecieczy. Poszkodowani w szpitalu Data dodania artykułu: 17.11.2024 20:54Wypadek między Luszowicami a Smykowem. Kierowca zniknął z miejsca zdarzenia Wypadek między Luszowicami a Smykowem. Kierowca zniknął z miejsca zdarzenia Do groźnego wypadku doszło około godziny 24:00 w nocy z 18 na 19 listopada na drodze między Luszowicami a Smykowem w powiecie dąbrowskim. Kierujący samochodem osobowym z nieznanych przyczyn wypadł z jezdni na łuku drogi i uderzył w drzewo, po tym zdarzeniu zniknął z miejsca wypadku.Data dodania artykułu: 19.11.2024 09:55
SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY TRAKTORKI OGRODOWE TRAKTOREK SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY TRAKTORKI OGRODOWE TRAKTOREK SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY, KOSIAREK, TRAKTOREK OGRODOWY TRAKTORÓW TRAKTORKI! Skupujemy w każdym stanie- sprawne, uszkodzone, do remontu. Stan wizualny obojętny- uszkodzone lub w pełni sprawne a także z przeznaczeniem na części! Dojeżdżamy na miejsce, płacimy gotówką od ręki! Odbieramy własnym transportem. Dziś dzwonisz- dziś sprzedajesz! DZIŚ GOTÓWKA! Cała małopolska, śląskie, dojeżdżamy także w inne rejony kraju 24h/7 Zachęcamy do kontaktu 7 dni w tygodniu! Zapraszmy! TEL: 506 816 452 Do wyszukiwarki: skup sprzętu i narzędzi ogrodniczych ogrodnicze ogrodniczy ogrodnicza traktorków do trawy ogrodowych ogrodowy sadowniczych rolniczych kosiarki kosiarek traktory traktorów traktor maszyny maszyn maszyna ogrodniczy ogrodnicza traktorek traktorki skup odkup kupię kupno odkup gotówkaObiekt lub jego część do wynajęcia Obiekt lub jego część do wynajęcia Cena: 10 PLNOferujemy do wynajęcia obiekt lub jego część - położony na działce o powierzchni 1,2 ha znajdujący się w miejscowości Świebodzin, która jest oddalona około 15 minut drogi od Tarnowa w woj. małopolskim. Położenie obiektu od południowej strony miasta, odległość do węzłów autostradowych A4 - Kraków-Rzeszów ok. 13km. Na ogrodzonym terenie znajdują się: * hala: tzw. zimna o pow. 1120m2 ( 40m x28m wys.7 m) * hala tzw. ciepła o pow. 1960m2 ( 56m x 35m wys.7m) * magazyny z budynkami biurowymi oraz rampą o pow. 1300m2 (22m x 60 m) * 200m2 piętrowy budynek z możliwością wykorzystania go na pokoje mieszkalne dla pracowników, biura etc * pełny socjal. * baza parkingowa, spedycyjna - Na obiekcie wylewki dostosowane do magazynowania i transportu ciężkich i dużych gabarytów. CENA NAJMU - od 10 zł /m2 Szczegóły oferty 516179155 BEŚCIAK NIERUCHOMOŚCI zapraszamyKancelaria Denarium - Usługi Księgowe i Windykacyjne Kancelaria Denarium - Usługi Księgowe i Windykacyjne Nasza Kancelaria oferuje kompleksowe usługi dla przedsiębiorców w zakresie usług księgowych. Rozliczamy: 1. księgi handlowe, 2. ryczałt, 3. podatkową książkę przychodów i rozchodów. Kompleksowo obsługujemy kadry i prace, składamy deklaracje ZUS a także pomagamy rozpocząć działalność gospodarczą, założyć lub przekształcić spółkę. Oferujemy również kompleksowe usługi windykacji należności: - windykację polubowną w tym terenową, - windykację sądowo- egzekucyjną, -skip-tracing. Naszym atutem jest kilkunastoletnie doświadczenie. Elastycznie podchodzimy do kwestii wynagrodzenia . Zapraszamy do kontaktu: Kancelaria Denarium Finanse i Windykacja Sp. z o.o. Tel. 14 637 66 60 e-mail: [email protected] www.denarium.pl
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 2°C Miasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 25 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama