– Zastanawialiśmy się, czy nie powinniśmy głośno mówić o czystym powietrzu podczas takiej plenerowej imprezy, bo zza biurka nie jesteśmy w stanie wszystkiego powiedzieć. Właśnie podczas takiego spotkania bezpośredniego, gdzie jest marszałek Województwa Małopolskiego odpowiedzialny właśnie za program "Czyste Powietrze" oraz prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, który właśnie w tym momencie rozmawia z ludźmi, bezpośrednio. Mieszkańcy gminy mogą się go też spytać o wiele rzeczy związanych z programem. Mało tego. Później te dobre rzeczy, które usłyszą wprowadzić, a złe skorygować. Ten dzień jest potrzebny – zaznacza Tomasz Banek, wójt gminy Wietrzychowice.
– To pierwsze dożynki w powiecie tarnowskim, w których ja uczestniczę. Jak się dowiedziałem, że wydarzenie dotyczy m.in. czystego powietrza, ekologii, a jednocześnie są to dożynki i podziękowanie rolnikom za trud pracy, uznałem to za rewelacyjny pomysł. Dlatego się ogromnie cieszę, że możemy dzisiaj tutaj być i z jednej strony dziękować rolnikom za tę ekologiczną, zdrową żywność, która zabezpiecza nas Polaków w niezależność żywnościową i jednocześnie parę słów powiedzieć o ekologii i zdrowej żywności – mówi Jacek Hudyma, wicestarosta tarnowski.
– Z jednej strony mamy dbałość o powietrze, ale generalnie też o środowisko, czyli tę ekologię praktycznie rozumianą. Jednocześnie w tym środowisku wiejskim: rolnictwo i hodowlę, które same w sobie produkują i wytwarzają zdrową, ekologiczną żywność. Stąd ten dzisiejszy event z jednej strony nietypowy, ale z drugiej pokazuje ekologie w praktyce na naszej polskiej, małopolskiej wsi- dodaje Józef Gawron, wicemarszałek Województwa Małopolskiego.
W ramach promocji właściwej postawy ekologicznej przygotowano dla mieszkańców gminy specjalny film edukacyjny. Był również konkurs z nagrodami dla najmłodszych.
– Ta edukacja jest niezmiernie potrzebna dlatego, że wychowaliśmy się w trochę innych realiach. Nie mówiono nam bardzo głośno o tym, że pewne zachowania nasze i innych osób wpływają właśnie na przyszłość. Tutaj trzeba się imać różnych sposobów, żeby zapewnić przyszłość nie tylko dla siebie, ale też dla naszych dzieci – mówi Tomasz Banek, wójt gminy Wietrzychowice.
– Spodobały nam się te poszczególne zadania w ramach projektu. Stąd decyzja komisji i ostateczne podpisanie umowy z gminą ze strony wojewódzkiego funduszu na dofinansowanie działań proekologicznych, kształcących, czy też douczających mieszkańców. Pokazują one dzieciom i młodzieży w szkole podstawowej i przedszkolu jak należy postępować, jakie działania należy przeprowadzić, aby żyć w zdrowym środowisku, oddychać czystym powietrzem, korzystać z czystej wody i jak nie zaśmiecać naszej gleby, aby móc tak jak dzisiaj przy okazji dożynek zobaczyć piękne plony w postaci wieńców dożynkowych – dodaje Kazimierz Koprowski, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Koła gospodyń wiejskich przygotowały dla wszystkich wspaniałe przysmaki. Czas przed dożynkami poświęciły także na przygotowanie tradycyjnych wieńców.
– Przygotowały dziewczyny smalczyk, placki na blasze. Mamy leczo, ciasto domowej roboty, babkę z cukinii, masełko ogórki, czyli tradycyjne wyroby – mówi Katarzyna Koziara, Koło Gospodyń Wiejskich Sikorzyce.
– Wieniec wykonywany tradycyjnie. Robiły panie z koła gospodyń: Zofia, Katarzyna, Beata. Razem, wspólnymi siłami zbierałyśmy zboża. Kwiaty siejemy same, a zioła zbieramy z pól. Staramy się robić dokładnie i w tradycyjny sposób. To wszystko – mówi Ewa Staśko, prezes Koła Gospodyń Wiejskich Sikorzyce.
– Może jest taki jak innych z wysokością. Mamy dużo w tym wieńcu dodanych zbóż, ziół, traw różnych, ale są też inne piękne wieńce. Jest wysoka konkurencja – zaznacza Elżbieta Stryczek, Koło Gospodyń Wiejskich Miechowice Małe.
– Powiem szczerze, że tak trochę się podzieliłyśmy. Część pań robiła wieniec, a część osób piekło i przygotowywało smakołyki. Wszystkie wieńce są piękne. Zawsze z resztą. Wszystkie panie z wszystkich miejscowości wsadzają całe serce w przygotowania tych wieńców. Tak naprawdę nie liczy się kto wygra, a tylko samo wykonanie i udział w tym wydarzeniu – podkreśla Anna Socha, Koło Gospodyń Wiejskich Wietrzychowice.
Do konkursu wykonano siedem wieńców dożynkowych. Zwycięskim okazał się ten wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Nowopola, który będzie reprezentował gminę na dożynkach powiatu tarnowskiego 27 sierpnia w Ryglicach.
– Ten wieniec spełniał wszystkie kryteria, które mieliśmy do oceny. Wszystko tam było. Wszystkie wieńce były bardzo misternie wykonane. Zwracałyśmy uwagę, czy były zachowane zioła, owoce, zboża. Wszystko musiało być naturalne, z tegorocznego zbioru – tłumaczy Bernadetta Baran, członek komisji oceniającej wieńce.
Organizatorzy zadbali również o oprawę muzyczną. Gwiazdą wydarzenia był zespół Baciary.