-Chcemy od dawna, nie tylko teraz, zawsze budować naszą wspólną małą ojczyznę. To nie tylko budują miłe wydarzenia, ale to również buduje pamięć o tym co się wydarzyło, czyli pamięć historyczna o patriotyzmie pokoleń, które były. Bardzo nam zależy, żeby przychodzili do nas jak najmłodsi, młodzież, uczniowie, gościliśmy dzisiaj harcerzy, ale była też młodzieżowa drużyna pożarnicza. To jest bardzo ważne, aby na tym etapie każdy się włączał do takich działań, które powodują, że Polska jest niepodległa. To nie jest nam dane, nam to jest zadane. Musimy dbać o wolność i ją pielęgnować, również przez pamięć- zaznacza Marta Herduś, burmistrz miasta i gminy Żabno.
-W ten sposób młodym ludziom, harcerzom jak dzisiaj mieliśmy tutaj okazję wspólnie śpiewać z harcerzami z Żabna przypominamy, że niepodległość jest ważna dla nas, jest najważniejszą rzeczą. Nawet jeżeli trzeba się upomnieć o tę niepodległość i poświęcić za to życie, Polacy to życie potrafią poświęcić. Jest to ważne dla przyszłych pokoleń, by wychowywać je w duchu patriotycznym, suwerennym by stać nie na kolanach, tylko stać z podniesioną głowa tak jak pisał Herbert- mówi Ryszard Pagacz, wicewojewoda małopolski.
Dąb Wolności, przy którym odbył się koncert ma szczególne znacznie. Został posadzony w dziesiątą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
- Po raz trzeci w Żabnie śpiewane są niezakazane piosenki, po raz drugi w tym miejscu symbolicznym dla Żabna, ponieważ pod Dębem Wolności Koncert niezakazanych piosnek prowadzi zespół Cantabile, działającym przy gminnym Centrum Kultury w Żabnie pod kierunkiem pani Moniki Kuty. Bez zespołu, bez ich wsparcia myślę, że byłoby nam dużo trudniej śpiewać te piosenki, tym bardziej, że co roku zmieniamy repertuar, piosenki się zmieniają, tez chcemy przywołać w pamięci naszych mieszkańców piosenki, które są już czasem zapomniane, mniej znane- wyjaśnia Marta Warias, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Żabnie.
Dzięki rozdawanym śpiewnikom mieszkańcy razem z zespołem mogli śpiewać piosenki powstańcze.
- Zespół Cantabile przygotował ogółem 12 piosenek powstańczych. Wydawać by się mogło, że podczas powstania panowała taka atmosfera, że ciężko było tworzyć piosenki i nowe utwory, a jednak śpiewano. Piosenki te dodawały otuchy i zagrzewały do walki naszych bohaterów. Dzisiaj zaśpiewaliśmy te najbardziej popularne takie jak np. „Siekiera, motyka”, „Natalia”, „Dorota”, a także wiele, wiele innych- dodaje Monika Kuta, prowadząca zespół Cantabile, działający przy Gminnym Centrum Kultury w Żabnie.
Wydarzenie odbyło się w ramach trwających 12. Dni Żabna.