- Od nowego obiektu mostowego, od Ostrowa do Wróblowic to prawie 17,5 kilometra nowej drogi rowerowej. Ta inwestycja będzie zakończona do końca bieżącego roku. To nowy odcinek ścieżki rowerowej, która połączy rynek w Tarnowie oraz rynek w Zakliczynie. Dla rowerzystów jest to bardzo ważne - podkreśla Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego.
- Rośnie liczba miłośników przemieszczania się na rowerze w celach turystycznych, ale nie tylko, a to jest ten aspekt ekologiczny. Każdy, kto pokocha rower to jestem przekonany, że chętnie zrezygnuje z samochodu na rzecz roweru i będzie też budował to ekologiczne podejście do przemieszczania się, do korzystania ze środowiska w Małopolsce - dodaje Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego.
W symbolicznym wbiciu łopaty na brzegu Dunajca udział wzięli także wykonawcy inwestycji oraz włodarze gmin, po których terenie będzie przebiegać ścieżka rowerowa.
- Od kilkunastu lat w gminie Tarnów mieliśmy plany by na tym terenie wybudować ścieżkę rowerową. Niestety nie udało się, były trudności natury prawnej jako gmina nie byliśmy w stanie sami tego wykonać. Jako inwestycja urzędu marszałkowskiego, przy wsparciu urzędu gminy jest szansa, żeby nastąpił olbrzymi przełom, żeby w sposób administracyjny wykorzystując potencjał urzędu marszałkowskiego ten trudny odcinek wykonać - tłumaczy Grzegorz Kozioł, wójt gminy Tarnów.
- Ta ścieżka rowerowa łączy Tarnów z gminą Zakliczyn w kierunku zapory w Czchowie. Ja przypomnę, że w 2019 roku rozpoczęto budowę tego pierwszego odcinka na terenie regionu tarnowskiego od strony zapory w Czchowie aż po Lusławice, Wróblowice a teraz jest kontynuacja tego odcinka od gminy Zakliczyn, od Wróblowic w kierunki gminy Pleśna i gminy Tarnów. To połączenie spowoduje z pewnością zwiększenie ruchu turystycznego, rowerowego w Zakliczynie - cieszy się Dawid Chrobak, burmistrz miasta i gminy Zakliczyn.
Za tę inwestycje dziękowała także posłanka Anna Pieczarka. - Wielkie słowo dziękuję dla całego Zarządu Województwa Małopolskiego, dla radnych którzy wyjątkowo tutaj dbają o nasz region tarnowski - mówiła.
Koszt inwestycji to około 4,5 miliona złotych. Budowany fragment ścieżki rowerowej połączy się z liczącą prawie 6 tysięcy kilometrów europejską trasą EuroVelo 11 biegnącą od Norwegii aż po Grecję.