- Dzięki tym środkom dopiero zaczynamy poważne myślenie o zmianie funkcjonalności budynku i poprawie jego substancji. Kwota 300 tysięcy złotych jest przeznaczona pierwsze naprawy podbitki, która jest uszkodzona od strony ogrodu, a także pionowe odwilgocenie, pionową izolację budynku, wymianę betonowych opasek na takie, na które zgodzi się pani konserwator zabytków - wyjaśnia Marta Herduś, burmistrz miasta i gminy Żabno.
Pałac w Łęgu Tarnowskim powstał w latach 1885-1892. Do roku 1945 był w rękach prywatnych. Na własność gminy przeszedł w 1996 roku.
To nie jedyny zabytek w regionie, na którego odnowę przekazano środki finansowe. Promesy z rąk wicewojewody małopolskiego Ryszarda Pagacza wręczone w Łęgu Tarnowskim opierały na 13,8 miliona złotych dla samorządów z terenu Powiatu Tarnowskiego i 8,5 miliona złotych dla Powiśla Dąbrowskiego. W sumie za te środki na terenie dwóch powiatów odnowione zostanie 54 zabytki.
- Cieszę się, że zauważyliście te problemy, potrzeby kościołów, zabytków w gminach, w których pracujecie i cieszę się, że będziecie realizować te zadania, bo jestem przekonany, że zrobicie to dobrze. O to chodzi, żeby te środki zostały wykorzystane w należyty sposób i przekazane odnowione zabytki juz po tej rewitalizacji - mówił do samorządowców Ryszard Pagacz, wicewojewoda małopolski.
Co ważne, w ramach tych promes część środków zostanie przeznaczona na rewitalizację obiektów sakralnych takich jak kościoły, witraże, przydrożne kapliczki i cmentarze.
- Wszyscy zdajemy sobie sprawę, a zwłaszcza państwo samorządowcy, że w swoim budżecie nie macie możliwości, żeby wspierać obiekty sakralne, a właśnie ten problem te możliwości daje. Biorąc pod uwagę, że do tego programu wkład własny jest prawie zerowy to tym bardziej ten program jest bardzo, bardzo ważny - dodawała Anna Pieczarka, poseł na Sejm RP.
Promesy trafiły także m.in. do takich gmin jak: Lisia Góra, Ryglice, Skrzyszów, gmina Tarnów, Zakliczyn czy Wojnicz, gminy Dąbrowa Tarnowska, Szczucin czy powiatu dąbrowskiego.