Coraz więcej osób decyduje się na złożenie pozwu przeciwko bankowi
W pierwszych kwartale 2023 roku do sądów wpłynęła rekordowa liczba pozwów w sprawach związanych z kredytami frankowymi. Z danych zebranych przez Związek Banków Polskich wynika, że w kwietniu 2023 roku w sądach toczyło się aż 130 tysięcy spraw związanych z kredytami CHF. Co istotne, było to aż 39% spośród 330 tys. czynnych umów tego typu. Jednocześnie warto dodać, że w ciągu czterech pierwszych miesięcy 2023 roku zaledwie 40 tys. osób zdecydowało się na zawarcie ugody z bankiem.
Liczba osób, które decydują się na złożenie pozwu przeciwko bankowi w sprawie związanej z kredytem CHF, rośnie w błyskawicznym tempie. We wspomnianym pierwszym kwartale 2023 roku do sądów wpłynęło nieco ponad 18,3 tysiąca nowych pozwów. To aż o 13,6% więcej, niż w pierwszym kwartale 2022 roku. Nie ma zatem wątpliwości, że coraz więcej osób decyduje się na walkę z bankiem.
Wydawać by się mogło, że tak dużo wzrost liczby spraw frankowych w polskich sądach sprawi, że czas oczekiwania na wyrok znacznie się wydłuży. Nic bardziej. Obecnie coraz częściej zdarza się, że wyrok zapada już w kilka czy kilkanaście miesięcy po złożeniu pozwu. Wynika to z faktu, że sądy coraz lepiej radzą sobie ze sprawami frankowymi, a sędziowie mają już odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tym zakresie, więc czas oczekiwania – pomimo tak wielu spraw – stale się skraca.
W czerwcu 2023 roku zapadła kluczowa dla frankowiczów decyzja TSUE
Bez wątpienia jednym z najważniejszych wydarzeń dla frankowiczów w 2023 roku był wyrok TSUE. Zapadł on 15 czerwca. Trybunał po raz kolejny stanął po stronie kredytobiorców, rozwiewając tym samym liczne wątpliwości dotyczące tego, kto ma prawo do ubiegania się o rekompensatę finansową – banki czy frankowicze.
Zgodnie z decyzją TSUE z 15 czerwca 2023 roku, banki nie będą mogły domagać się dodatkowej rekompensaty od kredytobiorców za korzystanie z kapitału. To dobra wiadomość dla osób, które bały się walczyć o unieważnienie kredytu frankowego z uwagi na ryzyko dodatkowych kosztów. Jednocześnie TSUE orzekł, że kredytobiorcy mogą żądać od banku, który udzielił kredytu, rekompensaty wykraczającej poza zwrot zapłaconych rat. A zatem zarówno w pierwszej, jak i w drugiej kwestii wyrok TSUE okazał się korzystny dla kredytobiorców.
Warto zdecydować się na złożenie pozwu przeciwko bankowi w 2023 roku!
Jak widać, rok 2023 to dobry moment na złożenie pozwu w sprawie związanej z kredytem frankowym. Liczba pozwów stale rośnie, jednak sądy sprawnie radzą sobie z orzekaniem – a to oznacza, że na wyrok nie trzeba czekać tak długo, jak jeszcze kilka lat temu. Co więcej, sądy w ponad 98 proc. spraw orzekają na korzyść frankowiczów, co oznacza, że Twoje szanse na wygraną są naprawdę duże! Nie czekaj. Jak najszybciej znajdź kancelarię, która zapewni Ci niezbędne wsparcie na każdym etapie postępowania, a prawdopodobnie już niebawem Twój kredyt frankowy zostanie unieważniony.
Więcej informacji na temat kredytów frankowych w 2023 znajdziesz tutaj: https://frankowy-kredyt.pl/kancelaria-frankowa-tarnow/