Większość wypadków zaczyna się na długo przed tym, zanim kierowca przekręci kluczyk w stacyjce i odjedzie. Dlatego bardzo ważne jest, aby wszystkie elementy pojazdu były sprawne. Dzisiaj porozmawiamy o układzie hamulcowym, który jest jednym z głównych elementów bezpieczeństwa na drodze.
Jak bezpiecznie prowadzić samochód? Kilka podstawowych wskazówek dla początkujących
Zanim więc porozmawiamy o układzie hamulcowym, warto jeszcze powiedzieć o podstawowych zasadach, które pomogą w bezpiecznej jeździe, co pozwoli uniknąć kłopotów na drodze.
- Podstawową zasadą, której należy bezwzględnie przestrzegać jest trzeźwość. Pamiętajmy, że ponad 30 procent wypadków śmiertelnych ma miejsce właśnie z powodu spożycia alkoholu przez kierowcę przed wejściem za kierownicę.
- Przekraczanie dozwolonej prędkości. Za każdym razem, gdy myślisz, że warto jechać trochę szybciej, pamiętaj, że zwiększając prędkość o 1 km/h, zwiększasz prawdopodobieństwo wypadku o 4 lub nawet 5 procent.
- Większość krajów już dawno zakazała korzystania z telefonów komórkowych podczas jazdy. Nie jest to dziwne, ponieważ jeśli kierowca nie jest uważny, ryzyko wypadku znacznie wzrasta. Badania wykazały, że reakcja i koncentracja 20-letniego kierowcy jest taka sama jak 70-letniego kierowcy, jeśli korzysta on z telefonu podczas jazdy.
- Zawsze zwracaj uwagę na swoje samopoczucie. Nigdy nie prowadź pojazdu w stanie senności.
- Nie zaniedbuj pasów bezpieczeństwa. W razie wypadku nie pozwoli ci on "latać" po kabinie lub, co gorsza, wylecieć przez przednią szybę.
- Poznaj zasady jazdy w ekstremalnych warunkach pogodowych.
- Zawsze zachowuj odpowiednią odległość. Pamiętaj, że ta przestrzeń jest niezbędna, aby móc w porę zareagować i uniknąć wypadku w nieprzewidzianej sytuacji.
- Jazda zgodnie z przepisami ruchu drogowego jest po prostu koniecznością. Przypomnij sobie sytuacje, w których szalona osoba wyskoczyła na Ciebie znikąd i spowodowała wypadek. Naprawdę nie chcesz stać się jak taka osoba.
- Terminowa i stała konserwacja pojazdu jest kluczem do bezpieczeństwa na drodze.
Wskazówki dotyczące konserwacji układu hamulcowego:
- Wymieniaj płyn hamulcowy na czas. Należy używać płynu określonego w specyfikacji pojazdu.
- Sprawdzaj poziom płynu hamulcowego raz w tygodniu.
- Regularnie sprawdzaj stan wzmacniacza siły hamowania i układu przeciwblokującego.
- Sprawdź, czy w okolicy układu hamulcowego nie ma wycieków.
- Okresowo sprawdzaj stopień zużycia klocków hamulcowych.
- Stale sprawdzać stan pompy hamulcowej, hamulca ręcznego, siłownika, osi i mocowań sprężyn klocków hamulcowych.
- Upewnić się, że w układzie hamulcowym nie gromadzi się powietrze.
Dlaczego ważne jest sprawdzanie stanu tarcz hamulcowych?
Osobno warto powiedzieć o tarczach hamulcowych, ponieważ jest to układ hamulcowy montowany w nowoczesnych samochodach. W przypadku awarii tarcz skuteczność hamowania znacznie spada, odczuwamy ciągły dyskomfort podczas jazdy, a klocki zużywają się znacznie szybciej. Jaką funkcję pełnią tarcze hamulcowe? Podczas zatrzymywania pojazdu klocki hamulcowe zaciskają tarczę. Po naciśnięciu pedału hamulca powstaje tarcie, które powoduje zatrzymanie samochodu. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie tej części w dobrym stanie technicznym.
Zdjęcie tarcz hamulcowych zaczerpnięte z autoczescionline24.pl
Dlaczego muszę zdiagnozować układ hamulcowy?
Zacznijmy od tego, że konserwacja pojazdu to cała lista działań, które mają charakter prewencyjny i są niezbędne do zidentyfikowania i wyeliminowania usterki samochodu nawet na poziomie embrionalnym. W ten sposób można zaoszczędzić czas i pieniądze oraz wyeliminować usterki, zanim doprowadzą one do nieodwracalnej sytuacji. Jaki jest cel diagnostyki układu hamulcowego i co ona obejmuje?
Przede wszystkim pozwala sprawdzić klocki hamulcowe i w razie potrzeby wysłać je do wymiany. Jeśli samochód jest wyposażony w hamulce tarczowe, konieczne jest regularne sprawdzanie ich stanu. W przypadku hamulców bębnowych może być konieczna ich wymiana. Podczas przeglądu sprawdzany jest między innymi płyn hamulcowy. Tak czy inaczej, należy go wymieniać co 50 000 kilometrów.