Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Przegląd Zespołów Folklorystycznych i Jarmark Kół Gospodyń Wiejskich w Grabnie

Święto tradycji i folkloru odbyło się w Grabnie. W sobotę [15.07.2023] na mieszkańców regionu czekały tu występy zespołów ludowych i poczęstunek przygotowany przez koła gospodyń wiejskich. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci. To wszystko przygotowano w ramach Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Jarmarku Kół Gospodyń Wiejskich.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 - Nasze koło zorganizowało Przegląd Zespołów Folklorystycznych i Jarmark Kół Gospodyń Wiejskich. Na scenie wystąpiły trzy zespoły: Małe Echo Doliny, Echo Doliny i Lachy z Nowego Sącza. Do tego przyjechały wszystkie koła gospodyń wiejskich z naszej gminy i gościnnie koło gospodyń wiejskich z Woli Stróskiej. Wszystko na jarmarku jest darmowe, to jest degustacja potraw, tego co koła gospodyń wiejskich robią najlepiej, czyli potrawy zarówno regionalne, przypominające potrawy naszych dziadów, ale są też nowości, przepiękne wręcz artystyczne wypieki. Wydaje mi się, że wydarzenie jest świetnym przedsięwzięciem. Mamy nadzieję, że będzie ono kontynuowane - mówi Joanna Kapusta, przewodnicząca zarządu Koła Gospodyń Wiejskich zGrabna Paczka.

 - W Grabnie największa impreza w tej miejscowości tego lata. Jest mnóstwo ludzi, z czego się bardzo, bardzo cieszę. Przygotowania trwały tak naprawdę od roku. W lipcu ubiegłego roku podjęliśmy decyzję z kołem gospodyń wiejskich zGrabna Paczka, że coś takiego zorganizujemy i przez cały rok systematycznie dążyliśmy do tego co tu się dzisiaj dzieje. Jestem bardzo dumny, że tyle osób nam pomogło, jestem dumny z tych, którzy włożyli mnóstwo pracy w to, by to wydarzenie mogło się odbyć i to na przyzwoitym poziomie - dodaje Paweł Smoleń, przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego.

 - Dzisiejsze wydarzenie jest dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, ze środków Województwa Małopolskiego, powiatu tarnowskiego ze środków fundacji PKO Banku Polskiego, a także od prywatnych sposobów - podkreśla Joanna Kapusta.

W tradycyjnych strojach na scenie prezentowały się zespoły prezentując ludowe tańce. Jednym z nich było Echo Doliny, które do Grabna przyjechało na zaproszenie przewodniczącego rady powiatu tarnowskiego. 

 - Jesteśmy tu na zaproszenia pana Pawła Smolenia, który zaprasza nas co roku i jest takim cudownym dobrym duchem, który dba o wszystkie zespoły i nie mogliśmy mu odmówić, bo to dla nas sama przyjemność – mówi Teresa Król z zespołu Echo Doliny.

 - Zaprezentowaliśmy krakowiaki, oberki, warszawiankę – wymienia Alojzy Szeląg z zespołu Echo Doliny.

 - Tańczymy, bo to kochamy. Bardzo się cieszymy, że w naszym zespole jest bardzo dużo młodzieży, ale apelujemy też do starszych, żeby się nie oddalali, bo gdyby nie oni to młodzi by tez nie przyszli – tłumaczy Teresa Król.

Było też smacznie. Gdy na scenie grały i tańczyły zespoły ludowe koła gospodyń wiejskich częstowały przygotowanymi przez siebie potrawami. 

 - Cieszymy się, że możemy wziąć udział w tymże jarmarku. Przygotowałyśmy przepyszne pierożki, drożdżowe ciasto z morelami, z borówkami, chłopskie jedzenie i wiele, wiele innych smakowitości - wylicza Bożena Krawczyk, prezes Koła Gospodyń Wiejskich "Ecobabki" z Biadolin Radłowskich.

 - Przygotowałyśmy przepyszną zupę gulaszową, olszyńską, gofry, lemoniadę, gofry, chlebuś ze smalczykiem i z ogórkiem, ciasta, przekąski z ciasta francuskiego - mówi Halina Sady z Kreatywnego Koła Gospodyń Wiejskich w Olszynach.

 - Mamy różności i słodkości i coś na ostro. Przygotowałyśmy pieczarki nadziewane, pieczarki w panierce, jeżyka, leczo, pierogi takie tradycyjne dania i mamy też swoje wędzone pstrągi - wyjaśnia Ewa Piszczek, skarbnik Koła Gospodyń Wiejskich "Więckowianki".

 - Nasze koło kręci się wesoło, bo nasze kobietki to takie kokietki. Radę sobie dają i wszędzie się pchają, na każdym konkursie nagrody dostają. Dzisiaj mamy różnorodności, poprostu smakołyki niesamowite. Mamy roladki, pierożki różnego rodzaju, gulasz wolski, mamy kanapki z wolskiego chleba z ogóreczkiem kiszonym, paszteciki - mówi wierszem Dorota Kijowska z Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Stróskiej.

 - Myśmy przygotowały dzisiaj same słodkości, bo zazwyczaj mamy wszystko na gorąco. Dziś i ciasto, deserki z galaretki, kawę mrożoną, lemoniadę, jesteśmy zadowolone, że jesteśmy zapraszane na takie rzeczy, a dzisiaj tym bardziej, bo tu dziś wszystkie koła gospodyń wiejskich są z gminy Wojnicz, dla nas to zaszczyt, że tu jesteśmy - podkreśla Teresa Wiśniewska, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Łukanowicach.

 - Chciałyśmy też współuczestniczyć w tym miłym przedsięwzięciu. Miałyśmy przygotowaną na pierwszym miejscu lemoniadę, prozaki, chleb wiejski, słodkości, coś na słono, taki różnorodny stół - tłumaczy Teresa Żurek z Koła Gospodyń Wiejskich z Wielkiej Wsi "Babki z Pasją".

W wydarzeniu wzięło udział wielu mieszkańców regionu. 

 - Grabno to piękna miejscowość, z której pochodzi wielu uczniów naszej szkoły stąd też z chęcią tu przyjechałam na festiwal oraz spróbować produktów kół gospodyń wiejskich - mówi Agnieszka Kapek, dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu.

 - Zostaliśmy zaproszeni na piękną imprezę przegląd kół gospodyń wiejskich i przegląd zespołów folklorystycznych. Naprawdę bardzo miła atmosfera, bardzo dużo atrakcji, również dla dzieci i takich dla podratowania ducha i ciała, czyli smakołyków i wyrobów kół gospodyń wiejskich. Można się poczęstować, skosztować i docenić trud pracy pań w kołach gospodyń wiejskich - dodaje Małgorzata Kornaś, wicedyrektor ZSLiT w Wojniczu.

Obecne były też posłanki ziemi tarnowskiej.

 - Jest pięknie. To już po raz kolejny w Grabnie bardzo dobra organizacja, jest mnóstwo kół gospodyń wiejskich i przegląd najlepszych zespołów folklorystycznych. Co jeszcze trzeba powiedzieć, to także urodziny organizatora, czyli przewodniczącego rady powiatu tarnowskiego Pawła Smolenia. Ja myślę, że wszyscy jak tu dziś jesteśmy życzymy mu dużo zdrowia i dużo energii do kolejnych organizacji. Cieszę się bardzo, że tak dużo kół jest tutaj - zaznacza Anna Pieczarka, poseł na Sejm RP.

 - Mamy w tej chwili w Polsce między innymi dzięki wsparciu rządu wiele kół gospodyń wiejskich, które właśnie między innymi na takich jarmarkach jak ten dzisiejszy wystawiają swoje produkty, ale też co ważne jest też prezentowana nasza kultura, nasz dorobek. Dzisiaj jesteśmy świadkami występu zespołów folklorystycznych, ale co najważniejsze jest to miejsce, w którym spotykają się całe rodziny. Widzimy, że są dzieci, dorośli, rodzice, dziadkowie, więc o to nam chodzi, żeby właśnie w takie piękne dni jak dzisiaj spotykała się cała społeczność wiejska i żeby razem się bawili - wyjaśnia Józefa Szczurek-Żelazko, poseł na Sejm RP. 

Wśród uczestników wydarzenia był też Tomasz Stelmach z Zarządu Powiatu Tarnowskiego.

 - Jesteśmy jako Powiat Tarnowski jednym z partnerów tego wydarzenia, cyklicznie jesteśmy tu zapraszani jako Zarząd Powiatu Tarnowskiego przez pana Pawła Smolenia, który jest tutaj niejako spiritus movens całego przedsięwzięcia. Cieszymy się, że taka inicjatywa jest tu corocznie organizowana. Jest to piękne przekazanie tradycji następnym pokoleniom. Takich tradycji jak kulinaria, zwyczaje Krakowiaków Wschodnich. To jest najpiękniejsze co możemy przekazać następnym pokoleniom i cieszymy się, że jako Powiat Tarnowski również w gminie Wojnicz w inicjatywie przewodniczącego Smolenia uczestniczyć - mówi Tomasz Stelmach, etatowy członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego.

W trakcie wydarzenia nie zabrakło także strażackich akcentów. 

 - Panie posłanki przekazały nam dotacje dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w formie zakupów, czyli już tych elementów, które wybraliśmy za te pieniążki. My jako jednostka straży OSP Grabno przekazaliśmy używaną syrenę alarmową dla zaprzyjaźnionej jednostki OSP Rzepiennik Marciszewski, żeby i im służyła ta syrena. Oby jak najrzadziej, ale żeby mieli gotowość bojową utrzymaną tak, jak przewiduje to regulamin - wyjaśnia Mirosław Gostek, prezes OSP Grabno.

Po zakończeniu Festiwalu Zespołów Folklorystycznych i Jarmarku Kół Gospodyń Wiejskich przeszedł czas na finałowy koncert. Na scenie wystąpił zespół Baciary, który zgromadził sporo fanów. 

 - Będziemy grać te piosenki, które się najbardziej ludziom podobają. Najczęściej też robimy tak, że pytamy się publiczności co chcą i próbujemy grać, co by byli zadowoleni. Trema zawsze jest, bo jak ktoś chce zrobić to dobrze, to zawsze musi być ta trema. Ja sie tego nie mogę pozbyć. Tyle koncertów zagraliśmy w życiu, a trema zawsze jest. Jak już zaczynają ludzie z nami śpiewać i reagują na to co do nich mówię to ta trema zaczyna znikać i już jest potem całkiem luz - mówi Janusz Body z zespołu Baciary.

Baciary zagrały swoje największe przeboje takie jak "Siedem czerwonych róż", "Jak się bawią ludzie" czy "Żyje się raz".

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Reklama
Otwarcie wystawy sztuki współczesnej pn. „Nośniki pamięci” w Siedzibie Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Otwarcie wystawy sztuki współczesnej pn. „Nośniki pamięci” w Siedzibie Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.04.2024 22.04.2024 roku o godzinie 18.00 w Siedzibie Muzeum Ziemi Tarnowskiej, Rynek 3, odbędzie się otwarcie wystawy: „Nośniki Pamięci”, na której zaprezentowane zostaną obiekty ze zbiorów Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej.Ekspozycja prezentować będzie wybrane prace artystów oraz artystek z Polski, oraz Europy Środkowo-Wschodniej, które spełniają główne założenia profilu Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej oraz treściowo wchodzą we wzajemne relacje poprzez odwoływanie się do pojęcia pamięci. Celem wystawy jest promocja kolekcji, która pomimo swej interdyscyplinarności zachowuje jednolity charakter.Na wystawie znajdą się prace takich artystów jak: Denisa Lehocká, Zbigniew Sałaj, Wilhelm Sasnal, Krištof Kintera, Artur Kinaύ, Piotr Lutyński, Krzysztof Zieliński, Jiří Kovanda oraz grupa Rafani.Akademia Tarnowska świętuje 26-lecie istnienia Akademia Tarnowska świętuje 26-lecie istnienia Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.05.2024 Wystawy, pokazy, konferencje, mnóstwo wydarzeń sportowych oraz oczywiście uroczystość Święta Uczelni – tak w skrócie wyglądają jubileuszowe plany Akademii Tarnowskiej. Najstarsza, największa i najchętniej wybierana przez studentów uczelnia tego typu w kraju obchodzi w tym roku 26. rocznicę powstania.Zwieńczeniem jubileuszu będzie juwenaliowy koncert „Akademia dla Tarnowa”, który w tym roku odbędzie się na terenie kampusu Akademii w sobotę, 25 maja. Tegoroczne Święto Uczelni połączone jest z okrągłym jubileuszem powstania KU AZS Akademii Tarnowskiej, który w tym roku skończy 25 lat.– Już teraz serdecznie zapraszam wszystkich Studentów, Pracowników oraz Przyjaciół naszej Uczelni do wspólnego świętowania. Jestem przekonana, że w bogatym programie każdy znajdzie coś dla siebie. Program zakłada bowiem ciekawą mieszankę wydarzeń naukowych, popularnonaukowych, kulturalno-społecznych oraz sportowych – zapowiada Rektor Akademii Tarnowskiej, dr hab. Małgorzata Kołpa, prof. AT.– Szczególnie mocno zapraszamy osoby, które chcą z nami poświętować na sportowo. Z uwagi na nasz jubileusz 25-lecia przygotowaliśmy wiele atrakcji, m.in.: 5. edycję Memoriału Rektora Stanisława Komornickiego, mistrzostwa AT w piłce siatkowej, pływaniu, wspinaczce sportowej czy podciąganiu na drążku – zapowiada Wojciech Nowak, Prezes KU AZS AT.– Celowo nie zdradzamy jeszcze gwiazdy koncertu juwenaliowego, ale dopinamy ostatnie szczegóły i wkrótce odsłonimy wszystkie karty. W tym momencie mogę zdradzić jedynie, że w tym roku koncert odbędzie się na kampusie naszej Uczelni, a zagra podczas niego wielka polska gwiazda oraz niezwykle utalentowani młodzi artyści – mówi Piotr Kopa, kierownik Biura Promocji AT.– Zachęcam do zapoznania się ze szczegółami programu, bo pozycji w nim jest sporo i mam nadzieję, że każdy chętny do świętowania wraz z nami bez problemu znajdzie w nim atrakcje, które sprostają jego oczekiwaniom – dodaje Piotr Kopa.SZCZEGÓŁOWY PROGRAM JUBILEUSZU AKADEMII TARNOWSKIEJDo 21 maja, Dni polszczyzny w Akademii Tarnowskiej, kampus AT;7 maja, Dzień kultur i języków obcych, Aula im. Jana Szczepanika (C017), godz. 9.00;10 maja, XI Ogólnopolska Konferencja Studenckich Kół Naukowych „Rola przedsiębiorczości w budowaniu potencjału regionalnego, Aula im. Jana Szczepanika (C017), godz. 9.00;12 maja, V Bieg Memoriałowy im. Rektora Stanisława Komornickiego, kampus AT, godz. 10.00;13 maja, Spotkanie autorskie z Jerzym Franczakiem, Czytelnia główna Biblioteki AT (B135), godz. 13.00;13 maja, Finał 3. edycji konkursu „Tarnów opowiedziany”, Czytelnia główna Biblioteki AT (B135), godz. 13.00;13 maja, Szkolenie z programowania sterowników PLC i HMI, Laboratorium Katedry Elektrotechniki D07, 9.00-15.00;13 maja, Finał Mistrzostw Uczelni w piłce siatkowej, hala AT (budynek E), godz. 18.00;13 maja, Karaoke party; Aula im. Jana Szczepanika, C 017, godz. 1515 maja, Akacja honorowego oddawania krwi, plac przy budynku C, 8.00-12.00;14 maja, Tarnowskie Dni Elektryki, Aula im. Jana Szczepanika (C017), godz. 9.00;14 maja, Otwarte Akademickie Mistrzostwa Tarnowa we wspinaczce sportowej, ściana wspinaczkowa (budynek E), godz. 18.00;16 maja, Warsztaty kosmetologiczne z automasażu, G012;16 maja, Otwarte Akademickie Mistrzostwa Tarnowa w pływaniu, kryta pływalnia (budynek F), godz. 15.30;16 maja, Akademickie Mistrzostwa Tarnowa w podciąganiu na drążku, hala AT (budynek E);17 maja, Wernisaż wystawy „Pomniki”, kampus AT’17 maja, Uroczystość Święta Uczelni, Aula im. Jana Szczepanika (C017), godz. 12.00;20 maja, Gala Finałowa V Tarnowskiego Konkursu Chemicznego, sala B 028, godz. 1321 maja, Wieczór planszówek „W świecie zysków i strat”;21 maja, Sesja naukowa „Jaka jesteś, polszczyzno?”, Aula im. Jana Szczepanika (C017), godz. 11.00;24 maja, Międzynarodowa konferencja naukowa „Człowiek w zdrowi i chorobie – profilaktyka i postępowanie w chorobach cywilizacyjnych„, Aula im. Jana Szczepanika (C017), godz. 9.00;25 maja, Koncert juwenaliowy, kampus AT;14 czerwca, III Forum Nauka-Gospodarka-Biznes, Aula im. Jana Szczepanika.
Koncert i wernisaż na Dzień Działacza Kultury i Bibliotekarza Koncert i wernisaż na Dzień Działacza Kultury i Bibliotekarza Data rozpoczęcia wydarzenia: 10.05.2024 Gminne Centrum Kultury i Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie zapraszają na wspólne świętowanie Dnia Działacza Kultury i Dnia Bibliotekarza. Z tej okazji 10 maja o godz. 18:00 w sali widowiskowej odbędzie się koncert muzyki klasycznej i musicalowej pt. "Majowe oczarowanie". Wystąpią Anna Ogińska - sopran i Oskar Jasiński - tenor w towarzystwie zespołu kameralnego "Maes-trio" w składzie: Marzena Mikuła - Drabek - fortepian, Jacek Gros - skrzypce i Dariusz Kasperek - klarnet. Po koncercie w Galerii "Rozmaitości" odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Mariusza Kumięgi "Magia Kolorów".Tarnowska NOC Muzeów Tarnowska NOC Muzeów Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.05.2024 Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, Muzeum Ziemi Tarnowskiej, Muzeum Diecezjalne w Tarnowie, Parafia Katedralna w Tarnowie, Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie, Tarnowskie Centrum Kultury, Tarnowskie Towarzystwo Fotograficzne, Tarnowskie Centrum Dialogu, Centrum Sztuki Mościce, Galeria Bema20, Galeria Hortar, Galeria ARTEKA, Galeria-Figiel-Atelier, Wydział Sztuki Akademii Tarnowskiej, Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie, Tarnowskie Centrum Informacji; FILAR, SZUMLAŃSKI, ZACHARA, KUSEK Adwokacka Spółka Partnerska zapraszają naMIĘDZYNARODOWĄ NOC MUZEÓW 2024Tarnów i oddział Muzeum Ziemi Tarnowskiej – Zamek w Dębnie / 11-19 maja 2024Które miejsce odwiedziliście w czasie Nocy Muzeów w Tarnowie? Pokażcie i oznaczcie hasztagiem: #nocmuzeówtarnów 9 dni 21 miejsc43 wystawy49 wydarzeń Wystawy, wernisaże, spotkania z artystami, koncert, spacer, kino plenerowe, retro gry, opowieści o duchach i dybukach oraz wiele niespodzianek!WSTĘP WOLNY na wydarzenia i wystawySOBOTA 11 maja19.00KATEDRA, pl. Katedralny 5Koncert muzyki renesansu i romantyzmu / Józef Władysław Krogulski – Chłopięcy Chór Katedralny Pueri Cantores Tarnovienses / z okazji 500-lecia Domu Mikołajowskiego NIEDZIELA 12 maja 13.00BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH / Multimedialne Centrum Artystyczne, ul. Wałowa 25Warsztaty kulinarne w stylu zero waste z ENO Tarnowskie (liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: [email protected]) PONIEDZIAŁEK 13 maja18.30TARNOWSKIE CENTRUM KULTURY, Rynek 5Wernisaże dzień po dniu: Krzysztof Madej, Agnieszka Moskal WTOREK 14 maja18.30TARNOWSKIE CENTRUM KULTURY, Rynek 5Wernisaże dzień po dniu: Gosia Sikora, Marek Tumiłowicz ŚRODA 15 maja 18.30TARNOWSKIE CENTRUM KULTURY, Rynek 5Wernisaże dzień po dniu: Bożena Kaczmarczyk, Jarosław Wrona CZWARTEK 16 maja 17.00GALERIA HORTAR, ul. Legionów 32Prof. Marta Makarczuk „W pejzażu” – wernisaż (cykl „Rodziński i Przyjaciele”)18.30TARNOWSKIE CENTRUM KULTURY, Rynek 5Wernisaże dzień po dniu: Jan Pękala, Gabriela Półkoszek PIĄTEK 17 maja16.00MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / SIEDZIBA, Rynek 3Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Nośniki pamięci” – prace z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej 17.00MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / Muzeum Historii Tarnowa i Regionu, Rynek 20-21Wernisaż wystawy „Albrecht Dürer – grafiki” (cykl „Skarby Muzeum Ziemi Tarnowskiej”)17.00-20.00TARNOWSKIE CENTRUM DIALOGU / Willa Goldmanówka, ul. Gumniska 3018.00 i 19.00 – oprowadzanie po wystawie Jana Głuszaka Dagaramy 17.00-22.00LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH, ul. Westwalewicza 6NOC W PLASTYKU17.00-22.00 – kiermasz17.00 – warsztaty multimedialne dla dzieci i młodzieży (12+)18.00 — warsztaty dla dzieci „Zwierzęta w sztuce”18.00 i 19.00 — oprowadzanie po szkole (wystawy, pracownie)19.30 — wernisaż wystawy prac Teresy Szafrańskiej20.00 — wernisaż wystawy prac Mai Natkaniec20.15 — wernisaż wystawy Oliwii Smoleń21.00 i 21.30 — Kino plenerowe: animacje z pracowni projektowania multimedialnego i projektowania graficznego - animacje dyplomowe 18.00WYDZIAŁ SZTUKI / Akademia Tarnowska, ul. Mickiewicza 8, dziedziniec budynku A (wejście od ul. Mickiewicza lub ul. Goldhammera)Wernisaż wystawy plenerowej „Pomniki”; artyści/artystki: Agnieszka Bartak-Lisikiewicz, Magdalena Burdzyńska, Dorota Hadrian, Antonina Janus-Szybist, Kamil Kukla, Kinga Nowak, Łukasz Podolak, Maja Starakiewicz, Bożydar TobiaszPo wernisażu live set Kamila Kukli18.30TARNOWSKIE CENTRUM KULTURY, Rynek 5Wernisaże dzień po dniu: Rafał Koścień, Ewa Serafińska SOBOTA 18 maja9.00-22.00MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / MUZEUM ETNOGRAFICZNE, ul. Krakowska 109.00-18.00VI Dzień Hetmański w Tarnowie (w programie m.in. turniej łuczniczy o „Buławę Hetmańską”, korowód hetmański, obozowisko średniowieczne, udział grup rekonstrukcji historycznej, pokazy i warsztaty rzemiosł dawnych)17.00-22.00Wystawa stała, wystawa czasowa „Kult maryjny w wierzeniach ludowych”15.00-22.00BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH / Pałacyk Strzelecki, ul. Słowackiego 1Kinga Nowak „Equinox”20.30 - „Lekcja rysunku na lodzie” - prezentacja filmu, spotkanie z artystką Dorotą Kozieradzką i łyżwiarkami UKS Mors Dębica 16.00-21.00TARNOWSKIE CENTRUM KULTURY, Rynek 516.00-18.00 – „Portret z przedmiotem”18.30 – wernisaż wystawy zbiorowej grupy otwARTej pracowni fotograficznej 17.00-22.00GALERIA HORTAR, ul. Legionów 32Wystawy: prof. Marta Makarczuk „W pejzażu” (cykl „Rodziński i Przyjaciele”), „Stanisław Rodziński - dobry duch”, „Dekalog w obrazach” 17.00-22.00CENTRUM SZTUKI MOŚCICE, ul. Traugutta 1Jacek Sroka „Komiks z mojego życia” - wystawa malarstwa„Świat zmysłów” - wystawa interaktywna„Książka dotykowa” - wystawa edukacyjnaMichalina Madura-Motyka „Woman” (fotografia, tryptyk) - Red Gallery„Poema naiwne” - Czesław Miłosz - wystawa plenerowa 17.00-22.00FILAR, SZUMLAŃSKI, ZACHARA, KUSEK Adwokacka Spółka Partnerska, ul. Krakowska 11 (naprzeciwko Muzeum Etnograficznego), II piętroPrezentacja cyfrowej rekonstrukcji zamku na Górze św. Marcina - Michał Szumlański, wystawa KURDYBANÓW, wystawa malarstwa m.in. Maciej Zieliński 17.00-22.00MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / REGIONALNE CENTRUM EDUKACJI O PAMIĘCI, ul. Mościckiego 29Wystawa stałaUdział Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej SRH im. 16 Pułku Piechoty18.00 – zajęcia edukacyjne „O Polsce, Małopolsce i Tarnowie legenda opowie”20.00 – gra edukacyjna „Polska to my” 17.00-22.00MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / MUZEUM ZAMEK W DĘBNIE, Dębno 189Wystawa stała, wystawa czasowa „Droga do świętości” oraz spotkanie z autorką – Moniką Koczwarą, miniscenki poświęcone pracy zamkowej aptekarki/zielarki i kucharki, powieści o najcenniejszych muzealiach, muzyka fortepianowa na żywo 18.00-23.00MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / MUZEUM HISTORII TARNOWA I REGIONU, Rynek 20-21Wystawa stała, wystawa czasowa „Albrecht Dürer – grafiki” (cykl „Skarby Muzeum Ziemi Tarnowskiej”), wystawa planszowa „Rząd na emigracji. Kancelaria poza krajem” (nt. materiałów związanych z działalnością rządu Ukraińskiej Republiki Ludowej w Tarnowie z lat 1917-1922 ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie), „Znajdź różnicę” – łamigłówka historyczna dla najmłodszych (liczba uczestników ograniczona), spotkanie z żołnierzem armii austro-węgierskiej – rekonstrukcja19.00 i 21.00 - miniwykład nt. historycznych polichromii w budynku w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu (30 min)18.00-23.00MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / MUZEUM RATUSZ – GALERIA SZTUKI DAWNEJ, Rynek 1Wystawa stała, prezentacja replik obiektów historycznych, zdjęcia portretowe w monidle, wejście na wieżę (wstęp płatny)18.30-20.30 – dla najmłodszych – możliwość wykonania maszkarona 18.00-23.00MUZEUM DIECEZJALNE, pl. Katedralny 6„Giganci sztuki i wiary” – Jacek Malczewski i Ks. Józef Bąba (Rok Jacka Malczewskiego) - wystawa czasowaGaleria sztuki gotyckiej – AkademiolaSalon mieszczański – kolekcja Olgi Majewskiej - Dom MansjonariuszyKolekcja numizmatów z św. Janem Pawłem II – dar kolekcjonerski Bronisława Usarza - Dom MansjonariuszyAtrakcje w Domu Mikołajowskim z okazji 500-lecia istnienia - Dom Mikołajowski (1524-2024)18.00-1.00BEMA20, ul. Bema 2018.00 - wernisaż wystawy „Retro wspomnienia i retro granie” i nocne granie z Tomkiem Boksą (retroage.net) m.in. na Atari, Pegasus, Nintendo, PlayStation / Mario, Pong, River Raid, Duck Hunt18.00-22.00GALERIA ARTEKA, ul. Wałowa 16Anna Śliwińska „Venus w mieście”19.00 - finisaż wystawy i performans „Trzy gracje” 18.00-23.00GALERIA-FIGIEL-ATELIER, ul. Golhammera 2, I piętroPiotr J. Figiel „O kobiecie - okiem mężczyzny” 19.00-22.00BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH / Multimedialne Centrum Artystyczne, ul. Wałowa 25„Detale architektoniczne Tarnowa”19.30 - finisaż wystawy fotografii; artyści/artystki: Monika Łabno, Agnieszka Moskal, Gabriela Półkoszek, Ewa Serafińska, Paweł Wadas, Jarosław Wrona, Dawid Żerda 22.00-24.00CMENTARZ ŻYDOWSKI, ul. Szpitalna22.00 – oprowadzanie z przewodnikiemZbiórka przy bramie cmentarza (organizator spaceru: Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej)19.00-21.30KATEDRA, pl. Katedralny 5Specjalnie otwarta Krypta Biskupów Tarnowskich19.30 – oprowadzanie po Katedrze NIEDZIELA 19 maja9.00-17.00BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH / Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4„A Wy co macie na ścianie?” – wystawa prac z kolekcji Kingi i Marcina Mruków oraz prac z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej12.00 - wernisażWsparcie informacyjne dla zwiedzającychTarnowskie Centrum Informacji, Rynek 7Poniedziałek-piątek 8.00-18.00Sobota-niedziela 9.00-17.00Szczegóły wydarzeń: na stronach internetowych i w social mediach organizatorówOprawa graficzna: Bartłomiej BałutTarnowską Noc Muzeów inicjuje i koordynuje Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie. 
Reklama
DZIECI BEZPIECZNE GRY XXL dla DZIECI do nauki i zabawy KangurGra.pl DZIECI BEZPIECZNE GRY XXL dla DZIECI do nauki i zabawy KangurGra.pl Giga gry XXL dla dzieci do nauki, zabawy i skakania od KangurGra.pl to eko edukacja o bezpieczeństwie i pomoc dydaktyczna w szkole i przedszkolu. Gry z serii DZIECI BEZPIECZNE uczą dzieci jak się chronić przed zagrożeniami i dbać o bezpieczeństwo w życiu codziennym. [email protected] www.kangurgra.pl 600977872 www.studiokomiks.pl www.artmedstudio.plWakacyjny kurs rysunku Elipsa 2024 Wakacyjny kurs rysunku Elipsa 2024 Cena: 490 PLNZapraszamy osoby zainteresowane kandydowaniem na studia lub sprawdzeniem się w meandrach rysunku odręcznego w trakcie kursu wakacyjnego 2024 w lipcu lub w sierpniu. Zajęcia odbywają się w Pracowni Elipsa przy ul. Felicjanek 15/13 w ścisłym centrum Krakowa.Kardiolog Bydgoszcz Nasz Lekarz Przychodnia Kardiolog Bydgoszcz Nasz Lekarz Przychodnia Potrzebujesz szybkiej i wygodnej opieki kardiologicznej? NaszLekarz oferuje łatwy dostęp do doświadczonych kardiologów, zapewniając terminy wizyt dostosowane do Twoich potrzeb, abyś mógł szybko skorzystać z usług medycznych. W naszym centrum zdrowia priorytetem jest tworzenie przyjaznej i profesjonalnej atmosfery. Nasz personel dba o Twój komfort, zapewniając warunki sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Posiadamy nowoczesne wyposażenie medyczne, co umożliwia skuteczną diagnostykę i leczenie. Śledzimy najnowsze technologie, aby zapewnić najwyższą jakość świadczonych usług. Zaufaj naszemu doświadczeniu i profesjonalizmowi - umów się na wizytę u naszego kardiologa już dziś! https://naszlekarz.pl/usluga/kardiologia-bydgoszcz/
POZYCZKI POZABANKOWE POD HIPOTEKE NIERUCHOMOSCI POZYCZKI POZABANKOWE POD HIPOTEKE NIERUCHOMOSCI Cena: 100 PLNZajmujemy sie finansowaniem przedsiebiorców i rolników bankowo i z prywatnego kapitalu Oferujemy pożyczki pod zabezpieczenie hipoteka na nieruchomosci i finansowanie dla kazdej firmy,rolnikow,na rozpoczecie dzialalnosci, bez sprawdzania baz bankowych,liczenia zdolnosci kredytowej ,z zadlużeniami zus i us,bez wykluczania branż. Pożyczka na inwestycje firmowe w tym developerskie Zakup materiałow i sprzetu, realizacja kontraktów i zlecen Poprawienie płynnosci Splaty zobowiązan typu zus,us,komornik,inne kredyty refinansowanie innych pozyczek hipotecznych Pozyczamy rowniez na reszte ceny zakupu nieruchomosci Zabezpieczenie w postaci nieruchomosci dowolnego rodzaju -domy mieszkania także bez zalozonej kw,lokale uzytkowe,dzialki budowlane,inwestycyjne oraz grunty rolne a takze nieruchomosci komercyjne typu biurowce,hotele,pensjonaty Nieruchomosc moze byc wystawiona do sprzedazy. Jako nieliczni oferujemy pożyczke na drugim miejscu hipotecznym po banku w szczegolnych wypadkDrewniany domek całoroczny letniskowy Producent  5m/7m 15/20 Drewniany domek całoroczny letniskowy Producent 5m/7m 15/20 Cena: 57000 PLNNowy piętrowy domek o powierzchni 35m2 (5m/7m) do samodzielnego montażu. Całoroczny, wykonany z certyfikowanej konstrukcji szkieletowej. Istnieje opcja ocieplenia (9,5-12cm). W zestawie schody rozkładane, plastikowe okna i drewniane okiennice. Stabilna konstrukcja podłogi i dachu z ułatwionym montażem. Możliwość zmiany koloru okien. Zapraszamy do kontaktu : Producent Domków Drewnianych Zylajek www.domki-zylajek.com tel 663757357SKUP MOTOCYKLI MOTOROWERÓW SKUTERÓW QUADÓW ATV SKUP MOTOCYKLI MOTOROWERÓW SKUTERÓW QUADÓW ATV SKUP MOTOCYKLI MOTOROWERÓW SKUTERÓW QUADÓW ATV! Każda marka i model! Skupujemy także Chińskie! Sprawne, uszkodzone, powypadkowe lub do złomowania! Dojeżdżamy na miejsce, płacimy gotówką od ręki! Cała małopolska, śląskie 24h/7 Tel: 506816452 Zapraszamy do kontaktu 24h/7 DZIŚ DZWONISZ DZIŚ SPRZEDAJESZ!!!
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 17°CMiasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama