-Jest to taki oddział, który jest oddziałem dziennym, czyli łączy opiekę psychiatryczną, psychologiczną i psychoterapeutyczną z codziennym pobytem pacjenta w warunkach domowych. Jest to pomoc, która będzie niesiona na miejscu, sprawdzana w jego warunkach domowych. Nie wyrywamy pacjenta do oddziału stacjonarnego tylko będziemy służyć pomocą w oddziale dziennym. Pacjent, który tutaj do nas trafi, jest to pacjent z zaburzeniami nerwicowymi, osobowości, z zaburzeniami nastroju, psychotycznymi- mówi lek. Teresa Homa-Tarnowska, psychiatra, kierownik oddziału dziennego
-Postanowiliśmy uruchomić działalność ośrodka dziennego w Wierzchosławicach, ponieważ aktualnie przygotowujemy się do utworzenia na obszarze powiatu tarnowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego. Najpewniej uda nam się uruchomić tę działalność od 1 września- wyjaśnia Ewelina Kubicz-Hajduk, dyrektor administracyjny Centrum Zdrowia Tuchów.
W Wierzchosławicach planowanie jest utworzenie głównej filii Centrum Zdrowia Psychicznego.
-W ramach ośrodka w Wierzchosławicach, czyli tej głównej filii Centrum Zdrowia Psychicznego prowadzić będziemy działalność w zakresie oddziału dziennego psychiatrycznego, będzie działać również zespół leczenia środowiskowego oraz poradnia zdrowia psychicznego wraz z punktem zgłoszeniowo-koordynacyjnym dostępnym dla pacjentów codziennie w godz. 8:00-18:00- dodaje.
Dzięki uruchomieniu Centrum Zdrowia Psychicznego pacjenci będą mogli w jeszcze szerszym zakresie korzystać z usług specjalistów. Ponadto planowanie jest otwarcie drugiej filii w Tuchowie. W rozmowie z nami psychologowie oraz terapeuci opowiedzieli o swojej pracy na oddziale dziennym.
-Na oddziale psycholog prowadzi takie zajęcia psychologiczne w ramach pobytu pacjentów. Pacjenci przeważnie przychodzą na godzinę 8:00 rano, o 13:00 kończą się te zajęcia. Oprócz tego psycholog prowadzi terapię indywidualną pacjentów. Pacjenci przeważnie przychodzą do nas na oddział ma okres 12 tygodni, czasem krócej zależy od potrzeby. To jest ustalane indywidualnie z lekarzem- Elżbieta Magiera-Cichy, psycholog, psychoterapeuta.
-Na oddziale tutaj mamy również zajęcia z terapii zajęciowej, która jest bardzo rozległą dziedziną terapeutyczną. Prowadze takie zajęcia, również z arteterapii, muzykoterapii, różnych innych form plastycznych, dotyczących np. rękodzieła artystycznego. To jest już stwierdzone, że terapia zajęciowa ma niezwykle dobry wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Pacjenci są bardzo zadowoleni, bardzo lubią te zajęcia- Dorota Banaszewska, terapeuta zajęciowy.
Wszystkie zakresy świadczeń są realizowane w oparciu o kontrakt z Narodowym Funduszem zdrowia. Aby podjąć leczenie, należy uzyskać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu lub z poradni specjalistycznej.