- Bardzo się cieszę, że udało nam się ściągnąć całe rodziny, po to żeby wspólnie spędzić czas. Na Górze Kokocz mamy podsumowanie grzybobrania, 10 pełnych koszów prawdziwków, oprócz tego inne grzyby, które zostały zebrane, by pokazać mieszkańcom nie tylko te prawdziwe, ale również te trujące - mówi Paweł Augustyn, burmistrz miasta i gminy Ryglice.
- Zebrali je ludzie, którzy przyjechali w Pasmo Brzanki. Jest mały konkurs w tym roku. Warto podkreślić, że na południu Polski grzyby nam obrodziły, jest ich stosunkowo dużo i wszyscy cieszą się, że tak dobrze zaczął się sezon przynajmniej u nas - dodaje Wiesław Kamiński, grzyboznawca.
Okazy, które udało się znaleźć w lasach Pasma Brzanki to zarówno kilogramowe grzyby, jak i malutkie grzybki. Na Górze Kokocz tłumaczono także na przykładach, które z nich są jadalne i warto je zbierać oraz których należy unikać.
- Borowiki ceglastopore, ludzie ich nieznają, lub mylą z innymi trującymi grzybami, borowikami żółtoporymi. Pojawiły się też te najbardziej cenne borowiki szlachetne i borowiki usiatkowane - tłumaczy Wiesław Kamiński.
Na Górze Kokocz nie zabrakło też przysmaków, które przygotowały koła gospodyń wiejskich.
- Z okazji tego święta grzyba przygotowałyśmy fasolę "Piękny Jaś" z borowikami suszonymi zbieranymi na Kokoczu. Mamy też krokieciki z grzybami, krokiety z kapustą i grzybami, paszteciki zapiekane, wiejski chlebuś i wiejski chlebuś z czosnkiem - mówi Grażyna Filip, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Woli Lubeckiej.
- Przygotowaliśmy zupę krem z borowików świeżych, tutejszych. Zupa jest bardzo pyszna, z sercem, bo panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Lubczy zawsze gotują z sercem. Mamy też gofry z dodatkami, ze śmietaną, z owocami, wszystko miejscowe, ekologiczne i smaczne - podkreśla Paweł Kumięga z Koła Gospodyń Wiejskich w Lubczy.
W wydarzeniu udział wzięli też kominiarze. - Kominiarze na Górze Kokocz bawią się znakomicie, jak za każdym razem przyjeżdżamy tu chętnie, promujemy bezpieczne użytkowanie przewodów kominowych, komin awaryjny, o który walczymy. Komin awaryjny, to komin, który ma być w każdym budynku, w sytuacjach nadzwyczajnych ma umożliwić ogrzanie domu, przygotowanie posiłków - zaznacza Wiesław Zabawa, prezes Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy.
- Zupa z grzybów jest znakomita, nie wiem, czy są to te grzyby, które były dzisiaj zbierane, ale jest rewelacyjna, jeszcze takiej pysznej zupki nie jadłem - dodaje Wiesław Zabawa.
W wydarzeniu udział wziął również wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Wojciech Skruch. - To kolejne, świetne wydarzenie na Górze Kokocz, inauguracja sezonu grzybowego, teraz mamy okazję oglądać efekty tego grzybobrania i okazy zebrane w tych lasach. Przy okazji miła wiadomość dla mieszkańców gminy, dla zespołu "u Kowala", który w konkursie organizowanym przez Samorząd Województwa Małopolskiego nowatorską wieś uzyskał II miejsce, wykazał się świetnym pomysłem, świetną prezentacją, reklamą, swojego zespołu, swojej miejscowości i dzisiaj mogliśmy ten miły akcent zaznaczyć.
Wydarzenie odbyło się pod patronatem burmistrza Ryglic, a zorganizowali je Koło Gospodyń Wiejskich w Joninach, Centrum Kultury, Promocji i Turstyki w Ryglicach, przewodniczący Komisji Oświaty, Zdrowia i Sportu, radna gminy i sołtys Woli Lubeckiej oraz OSP Wola Lubecka.