- Rozmawiamy o bogactwie polszczyzny, przyglądamy się językowi, dlatego, że język jest tym podstawowym narzędziem, którym posługujemy się. Służy nam do formułowania różnorakich komunikatów, stąd też jesteśmy zanurzeni w języku, wypowiadamy się posługując się językiem, piszemy teksty posługując się polszczyzną - wyjaśnia dr hab. Małgorzata Pachowicz, prof. Uczelni, kierownik Katedry Filologii Polskiej w Akademii Tarnowskiej.
- Język jest wartością. W szkołach, czy w ogóle w nauczaniu uniwersyteckim my zwracamy uwagę na gramatykę, na słownictwo, na rozwój języka a mało mówimy o tym, ze język jest prawdziwą wartością dla nas, dla osoby i dla każdej grupy. Po pierwsze język jest ośrodkiem naszego myślenia, język jest ośrodkiem naszego poznania, socjalizacja człowieka odbywa się przez język, język jest znakiem naszej tożsamości grupowej, narodowej. Język ma tak wiele różnych funkcji, że chciałem o tym powiedzieć - tłumaczy prof. dr hab. Kazimierz Ożóg z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
O języku mówiono także w kontekście twórczości polskiej literatury. Rozważano, jaki on był w "Bogurodzicy", omawiano język katastrofistów, a także język w twórczości ks. Jana Twardowskiego.
- Będę mówić o języku w poezji ks. Jana Twardowskiego. Nie tylko o języku, bo trudno mówić o języku bez jakiegoś tła problemów i treści, które stanowiły właśnie główne zainteresowania i które stanowią ten trzon tematyczny jego wielkiej poezji - mówi dr hab. Zofia Cygal-Krupa, prof. Uczelni.
Wydarzenie było także okazją do promocji dwóch książek, które powstały dzięki pracowniom Katedry Filologii Polskiej w Akademii Tarnowskiej.
- Chcemy pochwalić się publikacjami naszych pracowników. Pierwsza to publikacja profesora Bogusława Dunaja, natomiast druga to jest publikacja, która jest zbiorem tekstów autorstwa pani profesor Jadwigi Kowalikowej - mówi dr hab. Małgorzata Pachowicz, prof. Uczelni.
Warto przypomnieć, że filologia polska to jeden z najstarszych kierunków w tarnowskiej uczelni. Studenci kształcą się na nim od 25 lat.