- Chcemy przybliżyć jaki Kościół założył Jezus Chrystus, jak w tym Kościele jako chrześcijanie powinniśmy funkcjonować i pielgrzymka to super okazja, aby doświadczyć tej miłości bliźniego, której uczył nas Jezus Chrystus, do której zachęca nas Ewangelia. Chcemy, aby te 9 dni w drodze to były rekolekcje, które przybliżą nam Kościół i pogłębią naszą relację z Bogiem- wyjaśnia ks. Marek Wojak, przewodnik gr. nr 1 Najświętszej Maryi Panny.
Jak podkreśla ks. Marek, który w tym roku pielgrzymuje już po raz 23., co roku pątnicy spotykają się z ogromną życzliwością i gościnnością. Osoby, które mieszkają na trasie pielgrzymki często przygotowują posiłki i częstują nimi pątników.
- Dużo ludzi wychodzi do drogi gdy widzi pielgrzymkę. Wita, często też częstuje napojami, posiłkami i podziwiają pielgrzymów, którzy wyruszyli na 9 dni w drogę. Często gospodarze przyjmują na noclegi, cieszą się, że ich co roku odwiedzamy, ponieważ noclegi zazwyczaj mamy w tych samych miejscowościach, także często nawiązują się już stałe znajomości między pielgrzymami, którzy idą już przykładowo dziesiąty czy dwudziesty raz a gospodarzami- dodaje.
Pielgrzymka jest również transmitowana, dzięki czemu osoby, które chciałyby pójść, a nie mogą, łączą się w tzw. pielgrzymce duchowej. Często biorą w niej udział osoby, które kiedyś pielgrzymowały a teraz np. ze względów zdrowotnych nie mogą fizycznie w niej uczestniczyć.
- Pielgrzymi przedstawiają, zapisują swoje intencje w poszczególnych parafiach. Pielgrzymi niosą te intencje, modlą się i przeżywają te 9 dni. Często to są ludzie, którzy kiedyś chodzili na pielgrzymkę, brali czynny udział a teraz nie mogą i łączą się duchowo z nami- zaznacza.
41. Piesza Pielgrzymka Tarnowska wyruszy 17 sierpnia. Rozpocznie się Eucharystią o godz. 6:30 sprawowaną na placu Katedralnym w Tarnowie. Pielgrzymi mogą zapisywać się w kancelariach parafialnych lub na spotkaniach organizowanych przez księżny przewodników w miejscach organizacji poszczególnych grup.