- Gromadzimy się tutaj na wieczorze chwały. Chcemy uwielbiać Pana Jezusa poprzez pieśń, poprzez modlitwę, poprzez adorację Najświętszego Sakramentu, bo On będzie tutaj głównym gościem i to wszystko, co dzieje się teraz prowadzi do tego, że On przyjdzie tu na płytę rynku i przejdzie pośród ludzi - mówi o. Ariel Krzywda, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Zakliczynie, Gwardian Klasztoru Franciszkanów z Zakliczynie.
W gminie Zakliczyn Koncert Uwielbienia odbywał się już po raz ósmy. Inicjatywa tego wydarzenia zrodziła się rok przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie.
- Jesteśmy tak pośrodku między Solnym Uwielbieniem, a Jednego Serca Jednego Ducha i ci, którzy nie mogą pojechać na te duże koncerty, to przyjeżdżają do Zakliczyna i w takim małym, klimatycznym Zakliczynie lubią spędzić ten dzień. To jest przedłużenie tego co dzieje się do południa, czyli mszy, która się tu co roku odbywa na rynku w Zakliczynie i procesji Bożego Ciała - wyjaśnia Monika Kulak, zastępca dyrektora Zakliczyńskiego Centrum Kultury.
- Koncert Uwielbienia jest organizowany tu na rynku w Zakliczynie po to, aby manifestować swoją wiarę, pokazywać przywiązanie do wiary, kultury chrześcijańskiej i z Zakliczyńskim Centrum Kultury, z gminną komisją rozwiązywania problemów alkoholowych, z obydwoma zakliczyńskimi parafiami, czyli z parafią św. Idziego i parafią Matki Bożej Anielskiej organizowany jest tu właśnie w centrum, w sercu Zakliczyna ten piękny koncert. Organizatorem przedsięwzięcia jest pani Monika Kulak, zastępca dyrektora Zakliczyńskiego Centrum Kultury - zaznacza Dawid Chrobak, burmistrz miasta i gminy Zakliczyn.
Koncert Uwielbienia w Zakliczynie ma wiele wymiarów. Z jednej strony to możliwość spotkania się i integracji mieszkańców, z drugiej manifestacja wiary chrześcijańskiej, to także budowanie dobrym słowem i możliwość posłuchania muzyki.
- Te koncerty ewangelizacyjne, ta modlitwa, która też dokonuje się w naszym kościele - bo co miesiąc, w drugą sobotę gromadzimy się na takim franciszkańskim uwielbieniu - to do tego osoby są przyzwyczajone. Teraz wychodzimy na rynek i często uczestnikami tej wspólnej modlitwy stają się ludzie zupełnie przypadkowi i to jest taki plus tego uwielbienia. Ono nie tylko trafia do tych stałych bywalców, ale także do tych, którzy pojawiają się tu zupełnie przypadkowo, którzy są gośćmi, turystami i przyjeżdżają w długi weekend - podkreśla o. Ariel Krzywda.
- Ta inicjatywa na celu pokazywać Zakliczyn jako to miejsce związane z kulturą, tradycją chrześcijańską. Tu w 2017 roku podczas Bożego Ciała przyjęliśmy jako patrona Jana Pawła II i chcemy kontynuować to jego dzieło, dzieło otwarcia na drugiego człowieka i przywiązanie do wiary, kultury chrześcijańskiej - dodaje burmistrz Dawid Chrobak.
W trakcie koncertu na scenie wystąpił Paweł Dudzik z zespołem, grupa NiemaGotu oraz zanurzeni w miłosierdziu pod kierownictwem artystycznym Justyny Chmielek-Korbut i Marcina Korbuta.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: ks. biskup Andrzej Jeż, senator RP prof. Kazimierz Wiatr oraz burmistrz miasta i gminy Zakliczyn Dawid Chrobak.