- Jest to akcja, która ma mobilizować naszych mieszkańców od najmłodszych do najstarszych do aktywnego spędzania czasu. Jest to akcja, która zakłada zainstalowanie aplikacji, która liczy kilometry, wybrać można to w czym każdy się dobrze czuje – bieganie, chodzenie, jazda na rowerze – i rejestruje swoje kilometry. Akcja trwa przez 3 miesiące od czerwca do końca sierpnia. Na koniec sierpnia sprawdzamy, kto tych kilometrów zrobił najwięcej i tych najaktywniejszych nagradzamy pucharami - wyjaśnia Andrzej Potępa, starosta brzeski.
Są też specjalne darmowe pakiety, dla tych którzy przejdą lub przebiegną 50 kilometrów, albo pokonają 100 kilometrów na rowerze. Po upominek za taką aktywność trzeba się zgłosić do organizatorów. Akcja od lat cieszy się dużym powodzeniem, bo podglądanie wyników innych okazuje się... motywujące do tego, by samemu zacząć uprawiać sport.
- To jest niezwykle motywujące kiedy widzi się, że ktoś znajomy przebiegł kilka kilometrów więcej to motywuje do tego, żeby wyjść z domu i przebiec i przejść kolejne kilometry. Mówią o tym uczestnicy naszych poprzednich akcji - a zawsze co roku bierze w nich udział kilkaset osób - że to pozwala przezwyciężyć takiego naturalnego lenia, wyjść z domu i zacząć chodzić. Wiele osób właśnie dzięki tej akcji rozpoczęło regularny, zdrowy tryb życia i ruchu - dodaje starosta brzeski.
Wydarzeniu towarzyszyło wiele atrakcji. Był pokaz pierwszej pomocy, służby mundurowe, czy stoiska ze zdrowymi przekąskami.
- Piękne stoisko, na którym prezentowane są fit przekąski, czyli sposób odżywiania dla sportowców, ludzi aktywnych by żyć zdrowo i długo, aktywnie. Na drugim stoisku prezentowaliśmy zasady udzielania pierwszej pomocy. Co roku organizujemy turniej w pierwszym dniu wiosny i zwycięska drużyna prezentuje swoje umiejętności. Byłą również pogadanka dotycząca bezpieczeństwa nad wodą. Zbliżają się wakacje, wiec myślę, że jest to celowe działanie, by przestrzec młodych ludzi przed niebezpieczeństwem - tłumaczy Jerzy Soska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku.
- W Zielonce były organizowane zawody z pierwszej pomocy, które wygrałyśmy i dzięki temu teraz tu pokazujemy jak udzielić prawidłowo pierwszej pomocy, a przygotowywałyśmy się do tego w OSP Uszew - wyjaśnia uczennica Natalia Pisarczyk.
W tym roku wydarzenie zostało poszerzone o jeszcze jeden bardzo ważny aspekt – bezpieczeństwo seniorów. W akcję włączyła się brzeska policja, która wyjaśniała osobom starszym mechanizmy działania oszustów.
- W ramach tej akcji będziemy cyklicznie spotykać się z seniorami i mówić, opowiadać o aktualnych zagrożeniach, dlatego, że te zagrożenia ewoluują, one są z dnia na dzień inne. Szczególnie zwrócimy uwagę na cyberprzestępczość, bo wiemy, że przestępcy stosują coraz to nowsze, bardziej wyrafinowane metody i musimy tych seniorów uprzedzać na bieżąco co się dzieje w danym obszarze przestępczości - mówi insp. Bogusław Chmielarz, Komendant Powiatowy Policji w Brzesku.
Policjanci chcą wyjść naprzeciw seniorom i docierać do nich w miejscach takich jak poczta, na oddziałach rehabilitacji, etc.
Warto dodać, że w inauguracji wydarzenia Aktywny Powiat Brzeski oraz Aktywny i Bezpieczny Senior udział wzięło wielu mieszkańców regionu.