Zdonia to miejscowość licząca około 600 set mieszkańców w gminie Zakliczyn i od dziś może poszczycić się miejscem, w którym mogą się spotkać mieszkańcy.
Nasza miejscowość to taki teren rozległy, ale mieszkańcy się znają i bardzo chętnie ze sobą współpracują i chętnie się tutaj spotykają, młodzież tutaj przychodzi, są różne spotkania integracyjne, tu tętni życie teraz – mówi Renata Dyngosz – radna rady miejskiej w Zakliczynie.
Inspiratorem do działania było Koło Gospodyń Wiejskich, które powstało w 2018 roku w miejscowości Zdonia.
Aktywni mieszkańcy Panie i Panowie z miejscowości Zdonia postanowili rozpocząć działania i z naszej strony samorządu gminy Zakliczyn postanowiliśmy poszukać środków w budżecie gminy, aby rozpocząć remont wnętrza tego obiektu a kolejny etap polegał na wykonaniu części zewnętrznej elewacji, również otoczenia obiekt, który będzie służył w pełnym zakresie mieszkańcom Zdonii – mówi Dawid Chrobak, burmistrz miasta i gminy Zakliczyn.
Budynek był sporadycznie użytkowany, choćby na zebrania wiejskie, jednak wymagał gruntownego remontu, nie było ogrzewania a mieszkańcy podczas zebrań spotykali się w jedne z nadających się sal.
Miałyśmy tutaj tylko taką jedną salkę, nieogrzewaną a reszta to była ruina tego budynku. Stwierdziłyśmy, że jak poprosimy mieszkańców, żeby nam pomogli troszkę zrobić porządku, może coś burmistrz dołoży, może gdzieś z jakiegoś projektu. Tym sposobem nasza Pani radna, mówi „zobaczymy może się da coś zrobić” już rozmawiała z burmistrzem, że jak będziemy chętni to pomogą i faktycznie tak się zaczęło – mówi Jadwiga Wojtas – przewodnicząca KGW „Zdonianki” w Zdonii.
Miejscowość na odnowiony budynek czekała ponad 30 lat.
Mieszkańcy zobaczyli, że coś się dzieje, że inwestycja kwitnie, że coraz większe są tego rozmiary, chętnie przychodzili. Wiedzieli, że to jest taki cel dla nas wszystkich, że to będzie działało i przyniesie efekt – mówi Renata Dyngosz – radna rady miejskiej w Zakliczynie.
Efektem zachwycona była Józefa Szczurek-Żelazko, poseł na Sejm RP, która brała udział w uroczystym otwarciu budynku oraz jego poświęceniu, którego dokonał proboszcz parafii w Zakliczynie, przekazał on również obraz Matki Boskiej Zakliczyńskiej, aby czuwała nad budynkiem i osobami, które z niego będą korzystać.
Mieszkańcy, którzy wykonali bardzo dużą pracę przy modernizacji tego budynku, jak dowiedzieliśmy się z informacji od burmistrza, całość inwestycji była ponad 200 tysięcy zł. ale tak naprawdę łączny koszt to był o wiele większy i dzięki aktywności mieszkańców ten piękny obiekt powstał, już wiemy, że będzie to miejsce, gdzie będą się spotykać panie z koła gospodyń wiejskich – mówi Józefa Szczurek-Żelazko, poseł na Sejm RP.
Budynek, który będzie łączył mieszkańców, jest okazja, jest możliwość spotkać się, zarówno kół gospodyń wiejskich, jak i różnego rodzaju aktywność społeczną, jaką przejawiają mieszkańcy, bez tego typu budynków pewnie byłoby bardzo trudno – podkreślał Ryszard Pagacz, wicewojewoda małopolski.
W remont włączyli się mieszkańcy Zdonii, wykonali własnymi siłami między innymi prace rozbiórkowe, których koszt szacuje się na około 150 tys. zł. dalsze koszty remontu i wyposażenia pokrył budżet gminy przy wsparciu środków zewnętrznych,
Łączny koszt tego przedsięwzięcia to ponad 250 tysięcy złotych, z czego ponad 140 tysięcy złotych to środki unijne Lokalnej Grupy Działania Dunajec-Biała a 110 tysięcy złotych to wkład budżetu gminy Zakliczyn – podsumował Dawid Chrobak, burmistrz miasta i gminy Zakliczyn.
Dodajmy, że to kolejny tego typu budynek w gminie Zakliczyn, wcześniej oddane do użytku zostały budynki w Melsztynie i Bieśniku