– Ta inwestycja powstała przede wszystkim dla mieszkańców. Od kilkudziesięciu lat mieszkańcy Melsztyna czekali na tę inwestycję, bo w tej miejscowości właściwie nie było miejsca, gdzie mogli się spotkać i organizować swoje życie społeczne – podkreśla Dawid Chrobak, burmistrz miasta i gminy Zakliczyn.
– Czekałem 36 lat na to, dzięki panu burmistrzowi Chrobakowi to się udało. Udało mu się to załatwić, tak samo jak działa przy sprawach zamku. Zależało mu, żeby to miejsce powstało po drodze do niego – mówi Józef Franczyk, sołtys Melsztyna.
Świetlica kosztowała 730 tysięcy złotych, z czego 700 tysięcy złotych pochodziło z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Ponadto, dzięki dotacji na ponad 30 tysięcy złotych z województwa małopolskiego, wyposażono wnętrze budynku.
– Wszyscy wójtowie, burmistrzowie, którzy otrzymują wsparcie rządowe, twierdzą, że bez niego nie byliby w stanie zrealizować inwestycji, na które te pieniądze poszły – Ryszard Pagacz, wicewojewoda Małopolski
– Partycypacja środków gminy plus niezwykła aktywność w Warszawie pana burmistrza powoduje, że gmina Zakliczyn pięknieje. Tych inwestycji jest mnóstwo, a to jest jedna z kolejnych, niezwykle ważna. Cieszę się, że w tym miejscu mogę wspólnie z państwem świętować – mówi Norbert Kaczmarczyk, poseł na sejm RP.
Zaproszeni goście podczas przemówień podkreślali znaczenie inwestowania i wyrównywania szans na terenach wiejskich.
– Bardzo dobrze, że takie instytucje jak świetlica wiejska w Melsztynie powstają, bo one odgrywają bardzo ważną rolę w integracji środowiska wiejskiego, społeczności lokalnej. To miejsce, gdzie mogą spotkać się mieszkańcy, ale też organizacje pozarządowe, koła gospodyń wiejskich. Także to jest bardzo ważne, żeby jak najwięcej tego typu inwestycji było realizowanych – tłumaczy Józefa Szczurek-Żelazko, poseł na sejm RP.
– Powracamy do tradycji. Świetlice wiejskie przeznaczone dla mieszkańców tych mniejszych miejscowości, gdzie to życie rodzinne też można będzie tutaj przenieść i będzie można się spotykać – dodaje Anna Pieczarka, poseł na sejm RP.
– Dom kultury to jest coś fantastycznego i bardzo ważnego, ponieważ człowiek bez kultury jest bardzo ubogą istotą i kultura pomaga nam budować na prawdę dobro, piękno, ale także wrażliwość na pomoc innym - mówi Kazimierz Wiatr, senator RP
Budynek, oprócz funkcji spotkań lokalnej społeczności ma również być punktem informacji turystycznej i obsługi osób coraz liczniej przyjeżdżających do zamku.