- Warsztaty „Z dziczyzną na Ty” są współfinansowane ze środków Województwa Małopolskiego odbyły się przede wszystkim ze względu na naszą tradycję. Pomyślałyśmy sobie, że dla naszych przodków, dziadów dziczyzna była jednym z posiłków, który gościł na ich stołach. Mamy to wszystko upamiętnione w dziełach literackich - pisano o polowaniach, ucztach, gdzie dziczyzna królowała na stołach. Stwierdziłyśmy, że należy taką tradycję kultywować. Można ją kultywować też w sposób kulinarny. Nasze koło postanowiło przygotować warsztaty dla mieszkańców, gdzie pokazałyśmy, że dziczyzna jest bardzo dobrą potrawą. Mam nadzieję, że przyjmie się ona z powrotem do naszych domów na nasze stoły - wyjaśnia Joanna Kapusta, przewodnicząca zarządu Koła Gospodyń Wiejskich zGrabna Paczka.
- Panie i panowie od kilku dni czynią tu przygotowania, żeby to wydarzenie, te warsztaty naprawdę wniosły dużo w życie i w wiedzę mieszkańców okolicy. Mamy wykład przedstawiciela lasów państwowych, który opowie o szeroko rozumianej gospodarce leśnej. Uczestnicy dowiedzą się dużo rzeczy - mówi Paweł Smoleń, przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego.
O gospodarce leśnej opowiadał leśniczy Józef Micał. - Jestem tu zaproszony, aby przedstawić prelekcję dotyczącą Lasów Państwowych, wyjaśnić, jaką mają rolę. Rolę, jaką spełniają w przyrodzie, w społeczeństwie i w gospodarce. To są takie trzy główne wytyczne, które staramy się spełniać, aby prowadzić zrównoważoną gospodarkę leśną.
W wydarzeniu udział wzięła społeczność miejscowości Grabna, gminy Wojnicz oraz zaproszeni goście. Wśród nich byli posłowie: Anna Pieczarka i Piotr Sak.
- Dobra lasu w pełnej okrasie można rzec, że Lasy Państwowe, leśnicy wychodzą z lasu i starają się przedstawić proekologiczne postawy, zachęcać społeczeństwo do kosztowania smakołyków z lasu i dzisiaj mamy możliwość bycia w Grabnie, w gminie Wojnicz i korzystania z tych dobrodziejstw, smakołyków leśnych - mówi Piotr Sak, poseł na Sejm RP.
- Kolejna taka innowacyjna działalność związana z innym jedzeniem, bo na co dzień my jako Polacy do dziczyzny nie jesteśmy przyzwyczajeni, aczkolwiek jest na pewno bardzo zdrowa. Mam nadzieję, że to co panie pokażą na tych warsztatach będzie służyć w przyszłości - dodaje Anna Pieczarka, poseł na Sejm RP.
W ramach wydarzenia odbył się również konkurs pod nazwą „Znam swój las”.
Projekt pod nazwą „Z dziczyzną na Ty” został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.