Po pierwszym rozbiorze Polski, który był wstrząsem dla Polaków w 1772 roku powstała grupa ludzi, która postanowiła zadbać o kraj w sposób mocniejszy niż do tej pory, żeby go zreformować, żeby go unowocześnić, żeby ograniczyć wpływy sąsiadów na sprawy polskie - mówi Anna Mikosz, radna Województwa Małopolskiego.
To była suwerenna decyzja Polaków i to dało nadzieje i wewnętrzną siłę do walki o Niepodległość, dało siłę wtedy w XVII wieku, ale później symbol Konstytucji 3 Maja był symbolem łączącym polaków w trakcie kolejnych powstań o Niepodległość - dodaje Włodzimierz Bernacki, Senator RP.
Wszystko po to by ratować kraj przed kolejnymi rozbiorami i to było niezwykle ważne i cenne. To musimy świętować i to musimy wszystkim przypominać, bo stale musimy dbać o swój kraj i stale musimy wprowadzać w nim reformy by żyło się lepiej - podkreśla Anna Mikosz, radna Województwa Małopolskiego.
Uroczystości uchwalenia konstytucji 3 maja, które odbyły się w gminie Szczurowa rozpoczęły się od Mszy Święta w kościele parafialnym, później był hymn a następnie złożone zostały kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym poległych podczas I i II wojny światowej.
Świętujemy co roku w gminie Szczurowa uchwalenie Konstytucji 3 Maja a oprócz tego połączyliśmy to święto z Międzynarodowym Dniem Strażaka. To dla nas bardzo ważne, staramy się kultywować tą pamięć, tą tradycje i przypominać młodym osobom historie - mówi Zbigniew Moskal, wójt gminy Szczurowa.
Wspólne świętowanie zwieńczył koncert Orkiestry Dętej OSP w Szczurowej.
Orkiestra działa dość długo od 1926 roku. Gramy różne repertuary, tak jak dzisiaj zagraliśmy utwory patriotyczne, oprawę Mszy Świętej zrobiliśmy z pieśni kościelnych. Orkiestra liczy 25 osób - mówi Marek Sternowski, kapelmistrz.
Obchody uchwalenia Konstytucji 3 maja były w gminie Szczurowa połączone z Gminnym Dniem Strażaka z racji przypadającego na 4 maja wspomnieniem św. Floriana patrona strażaków.