Rowery górskie – co warto wiedzieć?
Rower MTB (Mountain Terrain Bike) zwany popularnie „góralem”, jest jednym z najczęściej kupowanych w Polsce rowerów. Rower górski jest z założenia przeznaczony dla sportowców do jazdy wyczynowej. Z drugiej strony rowery te mają na tyle uniwersalne właściwości, że dobrze czują się na nich także amatorzy jazdy rowerowej. Czym się charakteryzują rowery MTB?
- Rowery górskie – podstawowe informacje
- Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
- Konserwacja roweru
Jeśli szukasz jakościowego roweru MTB, nie zwracaj uwagi tylko na producenta sprzętu i cenę.
Rowery górskie – podstawowe informacje
Rowery MTB (dostępne m.in. tutaj: https://www.mediaexpert.pl/rowery/rowery-mtb) są dość zróżnicowanym sprzętem nie tylko pod względem cenowym, ale także pod względem technicznym. Do nabycia są obecnie stosunkowo tanie rowery górskie do codziennego użytku, do wygodnego jeżdżenia w różnych warunkach (modele rekreacyjne) i markowe, profesjonalne rowery MTB do tzw. zadań specjalnych oraz agresywnej jazdy wyczynowej.
Rowery górskie charakteryzują się solidną i w miarę lekką konstrukcją, kołami o średnicy 26 do 29 cali, grubą, szeroką oponą z głębokim bieżnikiem (dla lepszej przyczepności na nierównych terenach), lekko opadającą górną częścią ramy, nisko osadzoną, prostą kierownicą, dobrymi hamulcami i dużą liczbą przerzutek (nawet 32!), które pomagają pokonywać strome odcinki tras. Są one pojazdami zwrotnymi, łatwo wchodzącymi w najtrudniejsze zakręty, co jest rzeczą niezbędną w trakcie górskiej jazdy terenowej. Dzięki dobrej amortyzacji w rowerach MTB dość komfortowo można pokonywać przeszkody oraz bez problemu kontrolować te rowery na wyboistych drogach.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Zastanawiasz się, o czym warto pamiętać podczas zakupu roweru MTB? Najważniejsze są parametry techniczne, które decydują o funkcjonalności pojazdu. W ofercie znajdują się klasyczne rowery MTB, a także modele downhillowe, enduro oraz XC. Warto wybrać właściwy typ ramy, ponieważ dostępne są modele damskie (https://www.mediaexpert.pl/rowery/rowery-mtb/przeznaczenie_damski) oraz modele męskie (https://www.mediaexpert.pl/rowery/rowery-mtb/przeznaczenie_meski). Rower może być wykonany z różnego rodzaju materiału. Najlżejsze są pojazdy karbonowe i aluminiowe. Wpuszczane linki wyglądają bardzo nowocześnie, a przez to są one także zabezpieczone przed zewnętrznymi czynnikami.
Warto również pamiętać, że opisywane rowery występują w różnych rozmiarach ramy i kół. Wielkości te powinny być dostosowane do wzrostu użytkownika. Niezwykle istotnym aspektem jest też obecność przerzutek oraz ilość biegów, możliwych do przełączenia. Sprawdź też rodzaj amortyzacji, która jest bardzo potrzebna w trakcie jazdy terenowej. Obecność dodatkowych akcesoriów (oświetlenie, dzwonek) jest również ważna.
Konserwacja roweru
Zużycie roweru jest naturalną rzeczą. Co jakiś czas wymianie podlegają części eksploatacyjne, jak okładziny hamulcowe, łańcuch czy opony. Dodatkowo mogą przytrafić się nam różne niespodziewane usterki, które zazwyczaj rozwiązujemy w serwisie. Z kolei do nas należy podstawowa konserwacja roweru, czyli jego mycie oraz smarowanie łańcucha.
Na rynku znajdziemy wysokiej jakości chemię rowerową i specjalne gąbki oraz szczotki do mycia roweru. Jakość czyszczenia takimi preparatami stoi na bardzo wysokim poziomie. Wystarczające do umycia roweru będą też gąbka, szmatka, jakaś szczotka i płyn do mycia naczyń. W przypadku odtłuszczania brudnego łańcucha dobrze sprawdzą się natomiast profesjonalne preparaty.
W trakcie konserwacji przyda się też smar do łańcucha. Wraz z pompowaniem kół i myciem roweru, okresowe smarowanie łańcucha to najczęściej wykonywane czynności wokół roweru, które wszyscy rowerzyści dbający o swoje jednoślady powinni wykonywać samodzielnie.