Tydzień ten rozpoczynamy w Niedzielę Palmową, ale takim sercem Wielkiego Tygodnia jest triduum paschalne. Czasami mamy problem z obliczaniem tych dni Triduum Paschalnego. Niektórzy liczą to łącznie od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty, natomiast liturgia wskazuje nam na to, że to triduum paschalne rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem od Mszy Wieczerzy Pańskiej a kończy się w Niedzielę Wielkanocną drugimi nieszporami- mówi ks. Ryszard Nowak, rzecznik prasowy biskupa tarnowskiego.
Misteria, które chrześcijanie przeżywają w tym czasie pomagają w duchowym uporządkowaniu i przygotowaniu do sakramentu pokuty i pojednania. Jak podkreśla ks. Ryszard Nowak triduum paschalne stanowi pewną całość.
Ta liturgia stanowi taka jedną, wielką celebrację. Zauważmy, że ktokolwiek uczestniczy w mszy świętej takiej w ciągu roku to ona rozpoczyna się znakiem krzyża i na końcu jest udzielane błogosławieństwo. Natomiast liturgia triduum paschalnego rozpoczyna się rzeczywiście znakiem krzyża w czasie mszy świętej Wieczerzy Pańskiej, ale błogosławieństwo otrzymujemy dopiero na końcu liturgii Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę wieczorem. A więc te trzy doby to jest taka jedna wielka liturgia-dodaje.
Każdy dzień w Wielkim Tygodniu ma określone znaczenie.
Wielki Czwartek jest dniem ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. W Wielki Piątek adorujemy Jezusa Chrystusa umierającego na krzyżu. Wielka Sobota to jest dzień ciszy, zadumy i wieczorem w czasie Wigilii Paschalnej świętujemy tę największą tajemnicę, jaka jest Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. To jest serce chrześcijaństwa. To jest największa liturgia, największe świętowanie dlatego ona ma tak ważne znaczenie dla chrześcijan- wyjaśnia.
Wokół tych dni koncentruje się istota chrześcijaństwa i to one nadają wiernym największy sens. Niedziela Wielkanocna przypomina nam o Zmartwychwstaniu Chrystusa, który zwyciężył nad grzechem i śmiercią.