U nas dzisiaj gwarnie, radośnie, wiosennie. Mamy piękne prace, za chwile dzieci będą prezentować stroje z produktów z recyklingu. Na naszej auli dzisiejszej są już piękne prace, które mogą państwo podziwiać. Widzę, że pomysłowość dzieci nie zna granic- mówi Ewa Sojat, wicedyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodka w Tarnowie
Na scenie siedem szkół zaprezentowało samodzielnie wykonane kostiumy. Musiały być ekologiczne i ściśle związane z tematyką segregacji odpadów.
Mogli korzystać z materiałów recyklingowych, takich przetworzonych, albo takich, które nie nadawały się do ponownego użycia. Czyli są to opakowania, puszki, butelki, papier makulaturowy, pudełeczka tez wykorzystywały dzieci, opakowania po jajkach. Te prace są bardzo barwne, pomysłowe, bo dzieci włożyły w nie dużo serca i oczywiście pomalowały, żeby one nabrały blasku- wyjaśnia Jadwiga Chaim, organizator konkursu, nauczyciel konsultant w MCDN w Tarnowie.
Organizatorzy są pod dużym wrażeniem pomysłowości dzieci.
Z roku na rok ta kreatywność się zmienia, bo zmieniają się dzieci. Wiadomo, że te roczniki już wychodzą a kolejne mają inne pomysły, bardziej nowatorskie- dodaje.
Michalina, Bartek i Oskar uczniowie V klasy Szkoły Podstawowej nr 14 w Tarnowie zaprezentowali ekologicznego smoka. Grupa zdobyła wyróżnienie.
Większość stroju zrobiona jest z kartonu np. głowa, tułów i ogon. Jego uszy są zrobione po pudełkach do jajek oraz paszcza też. Dodaliśmy też dużo zakrętek po sokach oraz napojach. Stworzyły nam one jego nozdrze- opisują uczniowie.
Wójt Lisiej Góry pogratulował uczestnikom oraz zwrócił uwagę jak ważna jest świadomość ekologiczna przekazywana najmłodszym.
To bardzo ważne, żebyśmy zaszczepiali w naszych najmłodszych dzieciakach, młodzieży wiedzę na temat ekologii, segregacji śmieci. Śmieci to jest chyba jeden z większych problemów, którzy jako społeczeństwo będziemy musieli się zderzyć, w zasadzie już są z tym wielkie problemy. Bardzo istotne, żeby młodzież wiedziała i też tę wiedzę przekazywała starszym, rodzicom, dziadkom co należy robić z ogromną ilością śmieci, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Wystarczy zobaczyć, jak są zapakowane podstawowe rzeczy, produkty, których używamy w domu na co dzień, żeby sobie pomnożyć razy skalę miasta, województwa, kraju i świata, jakie to są ogromne ilości- zaznacza Arkadiusz Mikuła, wójt Gminy Lisia Góra.
Celem konkursu było kształtowanie postaw proekologicznych oraz rozwijanie wyobraźni, aktywności twórczej i mądrego wykorzystania zasobów ziemi. Oprócz 3 pierwszych miejsc dla klas 1-3 oraz 4-8, jury przyznało 20 wyróżnień.