Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

O lipnickim konkursie palm słów kilka [ZAPOWIEDŹ]

To już po raz 64. na rynku w Lipnicy Murowanej odbędzie się Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Od pokoleń lipczaninie wykonywali palmy, które święcone były w Niedzielę Palmową. Jednak na samym początku nie były one tak wysokie i tak strojne. Palma świadczyła o zamożności gospodarza i jego statusie społecznym. Jej wysokość zależała zawsze od wielkości gospodarstwa. Jeśli morgów dziesięć, dziesięć metrów palmy wykonywał właściciel. Wraz ze wzrostem popularności konkursu rosły też palmy.

W 1958 roku Józef Piotrowski – społecznik, miłośnik Lipnicy, poeta, chcąc uratować tradycję wykonywania palm (która zaczęła stopniowo zanikać), zainicjował i zorganizował pierwszy konkurs, który obecnie oprócz tradycji religijnej stał się również rozpoznawalną marką gminy Lipnica Murowana.

Palmy oceniane są w czterech kategoriach wysokości: palmy najwyższe (powyżej 22 m), wysokie (od 14 do 22 m), średnie (od 7 do 14 m), niskie (od 3 do 7 m). Oprócz tego oceniane i nagradzane są także palmy dziecięce (do 3 m). W konkursie mogą uczestniczyć zarówno osoby indywidualne, jak również rodziny, instytucje, organizacje społeczne, szkoły. Tradycyjne lipnickie palmy wykonywane są tylko z naturalnych surowców. Trzon palmowego drzewka stanowi wiklina, która służy także do wiązania starannie ułożonych pręci. Palmę ozdabiają kolorowe bibułowe kwiaty, bazie oraz zimozielona roślinność, a w czubie wiązka trawy stawowej. Tradycyjna palma musi się mieścić w dłoniach wykonawcy i za pomocą siły ludzkich rąk musi zostać postawiona. Aby spełnić ten wymóg konkursowy (postawienia palmy), wysokie palmy wzmacniane są w środku drewnianą tyczką. Zwyczajowo w domach najmłodsi uczą się robienia palm od swoich ojców i dziadków, którzy wiedzę i umiejętności przekazują dzieciom i wnukom. W dniu konkursu wspólnie niosą palmy na lipnicki rynek, a po ich poświęceniu uczestniczą w uroczystościach kościelnych.

Zgodnie z tradycją z poświęconych palmowych witek gospodarze przygotowują krzyżyki, które w Wielki Piątek wbijają w pola i zagony, na pamiątkę śmierci Jezusa. Krzyże te chronić też mają gospodarstwa i plony przed żywiołami. Mieszkańcy Lipnicy poświęcone palmy eksponują również w swych domostwach. Mają one chronić od nieszczęść, niebezpieczeństw, a niektórzy zapewniają, że przynoszą gospodarzom szczęście.

Dopiero postawienie palmy przesądza o jej udziale w konkursie. Stawianie palm jest najbardziej widowiskowym momentem. Dotyczy to zwłaszcza najwyższych palm, których twórcy muszą wykazać się niezwykłym kunsztem i precyzją. Regulamin określa, że stawianie palmy musi odbywać się w sposób naturalny, za pomocą siły ludzkich mięśni, lin, wideł, bez użycia mechanicznych dźwigów i wyciągarek. Palmy, które złamią się podczas tej czynności (bo i tak się zdarza) są eliminowane z konkursu w takiej wysokości. Wykonawca może jednak odciąć część złamaną, ponownie poddać palmę ocenie i mierzeniu, a następnie ją postawić.

Najwyższą palmę (37 metrów i 78 centymetrów) w 60-letniej historii konkursu, wykonał w 2019 roku, 21-letni wtedy mieszkaniec Lipnicy Górnej Andrzej Goryl. 

Tegoroczny 64. Konkurs Lipnickich Palm odbędzie się w Niedzielę Palmową - 2 kwietnia na lipnickim rynku w pełnej krasie, z udziałem publiczności, rękodzielników, wystawców, zespołów regionalnych, grup artystycznych, a przede wszystkim z udziałem mistrzów wykonujących najpiękniejsze i najwyższe na świecie palmy. Lipnicki rynek w tym dniu zaczyna tętnić życiem od wczesnych godzin porannych. Na estradzie odbywają się koncerty i występy lokalnych zespołów a także zaproszonych na tą okoliczność. Na straganach rozstawionych na płycie rynku trwa jarmark wielkanocny – całodniowy kiermasz rękodzieła artystycznego oraz degustacja potraw regionalnych. Już od godziny 7:30 rano przynoszone są konkursowe palmy, wykonane z wikliny i ozdobione jak tradycja każe; kwiatami, wstążkami, zimozieloną roślinnością. Wykonawcami tych palm są lipniczanie wszystkich pokoleń oraz goście, którzy muszą pamiętać, aby palma zrobiona była wg kryteriów określonych w regulaminie. Komisja artystyczna mierzy i ocenia palmy, które później są stawiane. Królujący nad Lipnicą las wiklinowych „drzewek” zachęca przyjezdnych nie tyle do ich podziwiania, ale także poznania techniki ich wykonywania oraz samodzielnego zbudowania. W tym celu Gminny Dom Kultury organizuje w dniu konkursu, "żywe" warsztaty wykonywania palm. Każdy chętny z przygotowanych materiałów może własnoręcznie zrobić lipnicką palemkę, którą poświęci podczas procesji, przedstawi do konkursu i na pamiątkę zabierze do domu.

Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego dzięki przychylności Marszałka Województwa Małopolskiego – Pana Witolda Kozłowskiego dołączył w tym roku do zaszczytnego grona wyjątkowych wydarzeń kulturalnych regionu. Unikalność i osobliwość tego przedsięwzięcia sprawiły, że stało się ono częścią projektu pn. „Wizytówki Małopolski”, który  obejmuje najbardziej rozpoznawalne i posiadające swój indywidualny charakter wydarzenia odbywające się w naszym regionie.

Gmina Lipnica Murowana serdecznie zaprasza do udziału w tym niepowtarzalnym na skalę kraju i świata widowisku.


Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Reklama
Wieczór poetycki z Dariuszem Marcinkiem Wieczór poetycki z Dariuszem Marcinkiem Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.11.2024 Wieczór poetycki Dariusza Marcinka odbędzie 28 listopada (czwartek) o godzinie 18:00 w Czytelni czasopism Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie, przy ul. Krakowskiej 4 (parter). Spotkanie poprowadzi Katarzyna Nalezińska. Wstęp wolny.DARIUSZ MARCINEKurodzony w 1977 roku. Ukończył polonistykę na UJ. Mieszka, pracuje i tworzy w Tarnowie. W swoich tekstach poetyckich i improwizacjach gitarowych podróżuje w głąb siebie, stara się także kontemplować tajemnicę codzienności. W roku 2021 wydał tomik poezji „Oddalenia”.KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024 Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie artystyczno - historyczne w Tarnowie; koncert poetycko - muzyczny poświęcony twórczości nowo odkrywanego tarnowskiego poety, HENRYKA SZANCERA w 120 rocznicę urodzin artysty. Rodzina Szancerów od wieków związana była z miastem Tarnów i regionem tarnowskim, z której wywodził się m.in. wybitny grafik, Jan Marcin Szancer, kuzyn Henryka, bohatera jubileuszowego koncertu. Henryk Szancer pozostawił po sobie liczne wiersze, które obecnie po latach zapomnienia powracają do świadomości literackiej zainteresowanych odbiorców, artystów oraz historyków. W czasie koncertu prezentowane będą wybrane wiersze m.in ze zbioru „Miasta i strofy włoskie”, które to przeplatane będą muzyką Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki i Inn. Wydarzenie będzie uhonorowane GOŚĆMI SPECJALNYMI, którzy wprowadzą słuchaczy w historię rodziny Szancerów oraz prywatne wspomnienia. A będą nimi: Elizabeth SZANCER - córka Henryka Szancera, kuratorka sztuki i założycielka ESKart LLC w Nowym Jorku, która na to wydarzenie przyleci specjalnie z Nowego Jorku.Adam BARTOSZ - historyk, etnograf, specjalista w dziedzinach muzeologia, kultura i historia Romów oraz Żydów. WYKONAWCY: Kacper Rokosz - recytacjeKatarzyna Plewniak- mezzosopran Joanna Łukasik - fortepian Paweł Łukasik - altówka Juliusz Łukasik - fortepian Organizator: Polska Fundacja Kultury i Rozwoju Partnerzy: Urząd Miasta Tarnowa Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie Rada Osiedla Starówka w Tarnowie Data: 1 grudnia (niedziela)  godz. 16.00Miejsce: Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10 w TarnowieWSTĘP WOLNY! 
Reklama
Kłody drzewa rozsypały się na drodze wojewódzkiej w Gromniku Kłody drzewa rozsypały się na drodze wojewódzkiej w Gromniku W Gromniku na ul. Tarnowskiej występowały duże utrudnienia w ruchu spowodowane zgubieniem przez samochód ciężarowy ładunku. Operator we własnym zakresie odblokował przejazd.Data dodania artykułu: 13.11.2024 15:40Pożar pomieszczenia mieszkalnego w Siemiechowie. Nie żyje mężczyzna Pożar pomieszczenia mieszkalnego w Siemiechowie. Nie żyje mężczyzna Data dodania artykułu: 11.11.2024 22:29Pożar foodtrucka w Tarnowie Pożar foodtrucka w Tarnowie W Tarnowie na ul. Piłsudskiego w doszło do pożaru foodtrucka w bliskiej odległości przy budynku. Samochód po dojedzie pierwszych zastępów samochód objęty był w większości ogniem. Akcja strażaków trwała ponad godzinę.Data dodania artykułu: 14.11.2024 23:54Trzy osoby poszkodowane w tym dziecko po wypadku w Roztoce Trzy osoby poszkodowane w tym dziecko po wypadku w Roztoce W miejscowości Roztoka doszło do wypadku drogowego dwóch samochodów osobowych. W zdarzeniu trzy osoby zostały poszkodowane w tym jedno dziecko. W celu ewakuacji poszkodowanych strażacy musieli użyć sprzętu hydraulicznego.Data dodania artykułu: 10.11.2024 00:47Wypadek na drodze wojewódzkiej w Niecieczy. Poszkodowani w szpitalu Wypadek na drodze wojewódzkiej w Niecieczy. Poszkodowani w szpitalu Data dodania artykułu: 17.11.2024 20:54Wypadek między Luszowicami a Smykowem. Kierowca zniknął z miejsca zdarzenia Wypadek między Luszowicami a Smykowem. Kierowca zniknął z miejsca zdarzenia Do groźnego wypadku doszło około godziny 24:00 w nocy z 18 na 19 listopada na drodze między Luszowicami a Smykowem w powiecie dąbrowskim. Kierujący samochodem osobowym z nieznanych przyczyn wypadł z jezdni na łuku drogi i uderzył w drzewo, po tym zdarzeniu zniknął z miejsca wypadku.Data dodania artykułu: 19.11.2024 09:55
SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY TRAKTORKI OGRODOWE TRAKTOREK SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY TRAKTORKI OGRODOWE TRAKTOREK SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY, KOSIAREK, TRAKTOREK OGRODOWY TRAKTORÓW TRAKTORKI! Skupujemy w każdym stanie- sprawne, uszkodzone, do remontu. Stan wizualny obojętny- uszkodzone lub w pełni sprawne a także z przeznaczeniem na części! Dojeżdżamy na miejsce, płacimy gotówką od ręki! Odbieramy własnym transportem. Dziś dzwonisz- dziś sprzedajesz! DZIŚ GOTÓWKA! Cała małopolska, śląskie, dojeżdżamy także w inne rejony kraju 24h/7 Zachęcamy do kontaktu 7 dni w tygodniu! Zapraszmy! TEL: 506 816 452 Do wyszukiwarki: skup sprzętu i narzędzi ogrodniczych ogrodnicze ogrodniczy ogrodnicza traktorków do trawy ogrodowych ogrodowy sadowniczych rolniczych kosiarki kosiarek traktory traktorów traktor maszyny maszyn maszyna ogrodniczy ogrodnicza traktorek traktorki skup odkup kupię kupno odkup gotówkaObiekt lub jego część do wynajęcia Obiekt lub jego część do wynajęcia Cena: 10 PLNOferujemy do wynajęcia obiekt lub jego część - położony na działce o powierzchni 1,2 ha znajdujący się w miejscowości Świebodzin, która jest oddalona około 15 minut drogi od Tarnowa w woj. małopolskim. Położenie obiektu od południowej strony miasta, odległość do węzłów autostradowych A4 - Kraków-Rzeszów ok. 13km. Na ogrodzonym terenie znajdują się: * hala: tzw. zimna o pow. 1120m2 ( 40m x28m wys.7 m) * hala tzw. ciepła o pow. 1960m2 ( 56m x 35m wys.7m) * magazyny z budynkami biurowymi oraz rampą o pow. 1300m2 (22m x 60 m) * 200m2 piętrowy budynek z możliwością wykorzystania go na pokoje mieszkalne dla pracowników, biura etc * pełny socjal. * baza parkingowa, spedycyjna - Na obiekcie wylewki dostosowane do magazynowania i transportu ciężkich i dużych gabarytów. CENA NAJMU - od 10 zł /m2 Szczegóły oferty 516179155 BEŚCIAK NIERUCHOMOŚCI zapraszamyKancelaria Denarium - Usługi Księgowe i Windykacyjne Kancelaria Denarium - Usługi Księgowe i Windykacyjne Nasza Kancelaria oferuje kompleksowe usługi dla przedsiębiorców w zakresie usług księgowych. Rozliczamy: 1. księgi handlowe, 2. ryczałt, 3. podatkową książkę przychodów i rozchodów. Kompleksowo obsługujemy kadry i prace, składamy deklaracje ZUS a także pomagamy rozpocząć działalność gospodarczą, założyć lub przekształcić spółkę. Oferujemy również kompleksowe usługi windykacji należności: - windykację polubowną w tym terenową, - windykację sądowo- egzekucyjną, -skip-tracing. Naszym atutem jest kilkunastoletnie doświadczenie. Elastycznie podchodzimy do kwestii wynagrodzenia . Zapraszamy do kontaktu: Kancelaria Denarium Finanse i Windykacja Sp. z o.o. Tel. 14 637 66 60 e-mail: [email protected] www.denarium.pl
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 2°C Miasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama