- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska podjął decyzję – również na wniosek MPEC-u – o udzieleniu dotacji dla tej inwestycji oraz pożyczki, która będzie udzielona. Kiedy wszystkie decyzje będą już wydane i będzie można przystąpić do realizacji całego przedsięwzięcia - mówi Roman Ciepiela, prezydent miasta Tarnowa.
Żeby inwestycja mogła się rozpocząć potrzebna jest jeszcze decyzja środowiskowa. MPEC wniosek o wydanie takiego dokumentu złożył już w 2017 roku i w czerwcu 2018 otrzymał go. Jednak od tej decyzji były odwołania. Sprawa była rozpatrywana przez kilka instancji i w czerwcu 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił wydaną wcześniej decyzję wydając nakaz uzupełnienia dokumentów. Teraz MPEC znów zaczął starać się o wydanie decyzji środowiskowej.
- Procedura prowadzona jest w sposób dość szybki. My to obserwujemy po dokumentach i wystąpieniach Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska mamy nadzieję, że jak najszybciej ta decyzja zostanie wydana. W tej umowie mamy wpisany warunek, że w ciągu roku od podpisania umowy musimy uzyskać decyzję ostateczną. Szanse na to są bardzo duże - tłumaczy Tadeusz Sieńczak, prezes zarządu MPEC w Tarnowie.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to w Tarnowie przy ul. Spokojnej powstanie instalacja, w której produkowane będzie ciepło i energia elektryczna w całości przeznaczona na potrzeby mieszkańców – zapewnia MPEC. Dodatkowo inwestycja ma być ekologiczna, nowoczesna i bezpieczna dla środowiska.
- Szacowane nakłady na tę inwestycję to jest 250 milionów złotych. Uzyskaliśmy 75 milionów złotych dotacji bezzwrotnej, natomiast 175 milionów złotych to jest pożyczka z preferencyjnym oprocentowaniem. To są bardzo dobre źródła finansowania - tłumaczy prezes Tadeusz Sieńczak.
Ekospalarnia, która ma powstać w Tarnowie, wytwarzałaby około 30 % ciepła, które trafia do mieszkań na terenie miasta. Ponadto ta inwestycja pozwoliłaby na ograniczenie zużycia węgla i gazu, co spowodowałoby obniżenie rachunków za ciepło.
W spalarni miałyby być przetwarzane odpady pre-RDF. Inwestycja – jak informuje MPEC, będzie mała niski poziom oddziaływania na środowisko, w tym wykluczona jest możliwość emisji odorów.