- Reklamówki mamy, rękawiczki również. Chciałbym, aby taka akcja odbywała się cyklicznie, ale już nie jako zbieranie śmieci, tylko jako piknik wiosenny, ekologiczny. Żeby to zrobić należy jeszcze dużo, dużo pracy wykonać, dlatego ten piknik ma na celu edukację dzieci, młodzieży, bo to jest pokolenie, które przejmie po nas pałeczkę. Jeżeli dzieci i młodzież mają już w małym wieku wyrobią sobie nawyk porządku czystości, niewyrzucania śmieci, niezanieczyszczania to będzie dla nas bardzo pozytywne - mówi Grzegorz Kozioł, wójt gminy Tarnów.
- Widziałam na twarzach dzieci, że są bardzo zainteresowane tym tematem. Zresztą ja też zaraz ubiorę rękawiczki będę zbierać te śmieci. Jest na to 45 minut. Cieszę się, że jest aż tak duża frekwencja na tym eko pikniku, który tak naprawdę otwiera sezon wydarzeń plenerowych w gminie Tarnów - podkreśla Anna Pieczarka, poseł na Sejm RP.
- To jest już druga edycja akcji "Posprzątaj z nami Małopolskę", akcji, która ma na celu zwrócenie uwagi na te wszystkie śmieci, odpady pozostawiane na terenach zielonych – łąkach, parkach, nawet w przydrożnych rowach, które tam nie powinny się znaleźć. Teraz gdy jest początek wiosny, słoneczko świeci, gdy nie ma już śniegu a jeszcze nie wybuchła ta bujna wiosenna roślinność to patrzymy, rozglądamy się i – o zgrozo – widzimy te wszystkie ślady obecności człowieka, które nie powinny mieć miejsca w przyrodzie - zaznacza Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego.
Uczniowie szkół z terenu gminy Tarnów tłumnie wzięli udział w wydarzeniu. Ubrali rękawiczki, chwycili reklamówki w dłonie i ruszyli na spacer wokół stadionu i lasu Buczyna.
- Był konkurs pn. "Posprzątaj z nami Małopolskę" – wyjaśnia Gabrysia. - Jak dostaliśmy cynk, że możemy pójść po rękawiczki i worki to odebraliśmy je i poszliśmy sprzątać – dodaje Zuzia. - Na ziemi leżały czajniki, kołdry, koce, materace, telewizory, nawet skórki po cytrynie, a koleżanka znalazła dywan – opisuje Emilia. - Jest bardzo dużo śmieci. Ta akcja nauczyła nas, że nie wolno zaśmiecać planety – podkreśla Julia.
- To jest właśnie edukacja, szeroko rozumiane wychowanie bez przegięcia politycznej poprawności. Wiemy, że klimat jest ważny, ale tu uczymy prawidłowych zachowań, szanowania otaczającej nas rzeczywistości tak by otoczenie było harmonijne i estetyczne - podkreśla Tomasz Stelmach z Zarządu Powiatu Tarnowskiego.
Na wydarzeniu pojawiły się stanowiska, które z zaciekawieniem odwiedzali najmłodsi, dużym zainteresowaniem cieszyły się strażackie wozy i pojazdy, stoisko Lasów Państwowych czy WFOŚiGW.
- Po roztopieniu się śniegu, tej puchowej, białej pierzynki niestety nasze środowisko pokazało to, co od jesieni w sposób świadomy bądź, nieświadomy celowy bądź niecelowy, zostało wyrzucone. Młodzież pięknie włączyła się praktycznie ze wszystkich szkół gminy Tarnów. Są tu na miejscu, będą sprzątać środowisko. Z całą pewnością jest to nie tylko akcja, która ma przyzwyczaić młodzież do trzymania pewnego porządku. Czasami ci młodzi upominają nas dorosłych jak się zachować, gdy mamy tę niewłaściwą, niepotrzebną rzecz w ręku - mówi Kazimierz Koprowski, prezes zarządu WFOŚiGW w Krakowie.
W ramach wydarzenia był też konkurs, poczęstunek i mnóstwo dobrej zabawy dla uczestników.