Wał korbowy to, bez przesady, jedna z najważniejszych części każdego pojazdu z silnikiem spalinowym. Jeśli ulegnie awarii, awarii ulega również silnik. Obsługa pojazdu po takiej awarii jest notorycznie trudna. Dlatego koniecznością dla każdego zmotoryzowanego jest wiedza, czym jest wał korbowy i jak sprawdzić, czy zaczął szwankować.
Zdjęcie wału korbowego pochodzi stąd - www.czesciauto24.pl/wal-korbowy
Czym jest wał korbowy i do czego służy?
Na początek zrozummy, czym jest wał korbowy. Ten element, a nawet grupa elementów (w przypadku wału zespolonego), pracuje wykorzystując elementy grupy tłokowej. Jego podstawową funkcją jest przekazywanie momentu obrotowego do koła zamachowego, które z kolei zasila przekładnie. Energia mechaniczna jest następnie przekazywana na półosie pary kół, która jest osią napędową. Pojazd jest wtedy wprawiany w ruch. Zasadniczo część ta wykonana jest z żeliwa. Zewnętrznie przypomina kolano, które ma górne i dolne punkty. Jeśli mówimy o częściach, które składają się na wał korbowy, to zestaw ten może różnić się liczbą. Wszystko zależy od tego, ile cylindrów ma silnik. W związku z tym wał korbowy montuje się zawsze biorąc pod uwagę nie tylko liczbę, ale także miejsce zamontowania cylindrów, ich kolejność pracy oraz skok. Do tłoków przymocowane są sworznie promieniowe za pomocą korbowodów. Te z kolei wytwarzają ruch posuwisto-zwrotny. W ten sposób opisywana przez nas część zaczyna się poruszać, a tym samym zapewnia wprowadzenie pojazdu w ruch. Wyróżnia się układy w pełni podparte (sworznie korbowe znajdują się po obu stronach korbowodu) oraz częściowo podparte (w tym przypadku wspomniane sworznie oparte są na jednej stronie).
Objawy awarii wału korbowego
Warto zauważyć, że awarie tej części nie są częste w nowoczesnych pojazdach. Konstruktorzy sprawiają, że obecnie wał korbowy jest dość wytrzymały. Nadal jednak zdarzają się awarie, a w większości przypadków są one spowodowane zbyt małą ilością oleju silnikowego lub bardzo dużym obciążeniem tej części. Jak zmotoryzowany może wiedzieć, kiedy wał korbowy jest bliski awarii i zapobiec trwałemu uszkodzeniu silnika? Przyjrzyjmy się najczęstszym oznakom, które sugerują kłopoty z wałem korbowym:
- Zauważysz nagłe i niecharakterystyczne skoki mocy silnika (będzie spadać).
- Zwróć uwagę na obroty. Jeśli zauważysz wahania, warto sprawdzić wał korbowy.
- Zdarza się, że silnik jest bardziej obciążony i jeśli usłyszysz dźwięki wyskakujące lub brzęczące, musisz wezwać serwis.
- Kolejnym sygnałem ostrzegawczym o awarii jest brak reakcji samochodu po uruchomieniu.
- Kiedy samochód jest na biegu jałowym, silnik może zacząć obracać się w górę lub w dół losowo. Czasami może w ogóle nie być biegu jałowego, jeśli wał korbowy zbliża się do awarii.
W każdym przypadku warto pamiętać, że należy dbać o tę część, gdyż od niej bezpośrednio zależy stan silnika i samochodu. Dbanie o wał korbowy zapewnia więc także bezpieczeństwo Twoje i Twoich pasażerów, a także pozwala Ci zaoszczędzić sporo wydatków. Dlatego też nigdy nie powinieneś zwlekać z wizytą w warsztacie, jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki awarii.