- Dzięki tym dwóm inwestycjom możemy poprawić zaopatrzenie w wodę około 40 tysięcy mieszkańców tych trzech gmin, jak również spowodować to, że bezpieczeństwo mieszkańców w tym zaopatrzeniu w wodę w sytuacji awarii, lub wielotygodniowej suszy, będzie o wiele lepsze - podkreśla Krzysztof Kaczmarski, burmistrz miasta i gminy Dąbrowa Tarnowska.
- To zadanie między innymi obejmuje wymianę magistrali w Odporyszowie aż do Sieradzy do linii kolejowej 115 – to jest bardzo ważna rzecz. Unikniemy niepotrzebnych strat również w wodzie, a przede wszystkim będzie to bezpieczeństwo w zakresie dostawy wody dla mieszkańców - dodaje Marta Herduś, burmistrz miasta i gminy Żabno.
Wykonaniem inwestycji zajmą się dwie firmy. Przedsiębiorstwo ze Skrzyszowa wymieni kilometr starej, awaryjnej magistrali.
- Cześć naszej umowy będzie dotyczyła rozbudowy sieci przesyłowej, czyli magistrali fi 400, jest tego ponad 1 000 metrów. Będzie to sieć z bardzo dobrego materiału w technologii PE, fi 400 o bardzo dobrej jakości SDR11. Sieć będzie objęta dużą gwarancją i eksploatacyjne będzie służyć przez wiele lat – tłumaczy Krzysztof Mącior, właściciel formy Mat-Mat.
Z kolei druga firma – Inżynieria Rzeszów wykona rozbudowę zbiornika wodociągowo-wyrównującego w Szawrarku.
- To jest taki jakby bufor. Zasada działania takiego zbiornika wyrównawczego polega na tym, że w okresach mniejszych rozbiorów wody zbiornik jest napełniany i to stanowi taki bufor dla mieszkańców. W przypadku większego rozbioru – są to w cyklu dnia pora poranna i popołudniowo-wieczorna, to wtedy stanowi taki bufor, że tej wody w sieci nie zabraknie – wyjaśnia Grzegorz Król, prezes zarządu spółki Inżynieria Rzeszów.
Zbiornik ma też zabezpieczać mieszkańców w trakcie suszy.
W podpisaniu dwóch umów - których łączna wartość to około 10 milionów złotych - udział wzięli parlamentarzyści ziemi tarnowskiej: posłanka Anna Pieczarka oraz posłowie Piotr Sak i Wiesław Krajewski.
- Nie ulega wątpliwości, że kwestie dotyczące poprawy działań związanych z poprawą kanalizacji, wodociągów, tworzenia zbiorników mają kumulację dobrodziejstwa. Z jednej strony wpływają na poprawę czystości środowiska, na ekologię, ale z drugiej strony bardzo mocno wpływają też na komfort i jakość życia mieszkańców - podkreśla Piotr Sak, poseł na Sejm RP.
- Tylko cieszyć się, że takie inwestycje powstają. Tu terytorialnie dotyczy to dwóch powiatów: dąbrowskiego i tarnowskiego. Tak naprawdę te inwestycje mogły być uruchomione i powstają przy środkach pieniężnych z Polskiego Ładu - dodaje Anna Pieczarka, poseł na Sejm RP.
Dla samorządów i Związku Gmin do spraw Wodociągów i Kanalizacji to duże wsparcie. - Mnie tutaj pozostaje taka miła część i podziękowanie wszystkim, którzy angażowali się, członkom zarządu związku i osobom wspierającym te nasze dążenia do poprawy jakości życia mieszkańców, a więc pani poseł Annie Pieczarce, panu posłowi Piotrowi Sakowi, panu posłowi Wiesławowi Krajewskiemu - dziękuje Marta Herduś, burmistrz miasta i gminy Żabno.
Podpisanie umów na te dwie inwestycje miało miejsce w Ośrodku Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej.
Umowy opiewały w sumie na ponad 9,2 miliona złotych, z czego dofinansowanie z Polskiego Ładu wyniosło nieco ponad 9 milionów złotych.