- Zakończyliśmy jeden z najtrudniejszych przetargów, który mieliśmy w historii powiatu tarnowskiego. Obejmował on zadanie, które z pozoru wydaje się proste, łatwe i do zrealizowania, ale składał się on z kilka zakresów. Trudno było napisać specyfikację, ażeby te wszystkie założenia, które sobie wymyśliliśmy na podstawie doświadczeń innych zakładów aktywności zawodowej, po to byśmy mogli wypracować taką działalność tego zakładu, który z jednej strony będzie wykorzystywał potencjał naszych uczniów, którzy kończą naukę w naszym Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, a z drugiej strony, żeby też wpasował się w potrzeby lokalnego środowiska - wyjaśnia Roman Łucarz, starosta tarnowski.
Zakład Aktywizacji Zawodowej będzie składał się z trzech form działalności: pracowni pralniczo-krawieckiej, pracowni papierniczej i pracowni ogrodniczo-porządkowej. Koniec inwestycji zaplanowano na czerwiec przyszłego roku.
- To ogromnie ważna inwestycja przede wszystkim z punktu widzenia osób niepełnosprawnych. Będzie to ciąg terapeutyczny zajęć, które odbywają się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Niejednokrotnie było tak, że praca naszych terapeutów, zajęciowców szła na marne, gdy ta dorosła młodzież szła do domu. W tej chwili jest to ukłon do wielu instytucji, osób, chcemy to kontynuować - dodaje Jacek Hudyma, wicestarosta tarnowski.
Całkowity koszt inwestycji to 11,029 miliona złotych. W znacznym stopniu powstanie obiektu jest finansowane z budżetu państwa. Dotacje z Polskiego Ładu i Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wynoszą ponad 9,5 miliona złotych. Pozostałe środki pochodzą z budżetu powiatu i PFRON-u.
- Całą ta inwestycja jest dla nas bardzo ważna, bardzo istotna, dlatego też pozwoliliśmy sobie we fleszach obiektywów i kamer z udziałem mediów tę bardzo ważną dla nas inwestycję sfinalizować, jeżeli chodzi o podpisanie umów na dwa te pierwsze najważniejsze komponenty - podkreśla starosta Roman Łucarz.
Teraz w Starostwie Powiatowym w Tarnowie podpisano umowę na budowę obiektu i wyposażenie pralni. Wyłoniono też wykonawców na dostawę samochodów i sprzętu elektronicznego.
Warto zaznaczyć, że ZAZ w Wierzchosławicach będzie zatrudniał 7 osób kadry usługowo-rehabilitacyjnej oraz 29 pracowników z upośledzeniem w stopniu znacznym i umiarkowanym.