- Można z jednej strony powiedzieć, że to są dane dobre, bo na pewno ten spadek nie jest aż tak dramatyczny, jak niektórzy spodziewali się po pandemii, ale z drugiej strony zauważamy ten spadek na poziomie ponad 10%, więc w 2021 roku w czasie tego liczenia zostało policzonych wiernych w naszej diecezji na poziomie nieco ponad 59% spośród tych, którzy są zobowiązani do uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej - tłumaczy ks. Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.
Badanie praktyk niedzielnych odbyło się 26 września 2021 roku, czyli w dniu, kiedy obowiązywały jeszcze obostrzenia rządowe związane z pandemią: wierni mogli zajmować połowę wszystkich miejsc w świątyniach oraz mieli obowiązek zakrywać usta i nos.
- Liczenie odbywa się od wielu, wielu lat. Dokładnie w ten sam sposób jest wyznaczona jedna niedziela. Wygląda to tak bardzo dyskretnie, nawet myślę, że wierni za bardzo nie zauważają. Ministranci czy też lektorzy, czy inne osoby wyznaczone przez duszpasterzy po prostu liczą osoby, które wychodzą z kościoła, ewentualnie tam czasem, jeżeli ktoś stoi na schodach przy kościele, to też te osoby są wliczane. W taki sposób liczymy, ile tych osób przyszło na niedzielną mszę świętą, co ciekawe odbywa się to z podziałem na mężczyzn i kobiety - dodaje ks. Michał Dąbrówka.
Dodajmy, że badanie praktyk religijnych odbywa się raz w roku. Zazwyczaj jest przeprowadzane w październiku, w tak zwaną przeciętną niedzielę, na którą nie przypada żadne kościelne święto lub inna uroczystość religijna.